Yazarlar

Kainata Saygı

İlker AYYILDIZ

Kainata Saygı';


  İnsana ve yaratılan her şeye değer vermek, saygı ve hürmet göstermek, tüm semavi dinlerde bir emir olmakla birlikte ahlaki değerlerinde temel taşlarındandır. Aynı zamanda sosyal açıdan insanlarla ilişki ve iletişimin de temelidir. Bizleri yoktan var eden, yaşadığımız ortamı da soluduğumuz havayı da bizler için uygun hale getiren Yüce Allah, elbette bizler için koruyucu ve düzenleyici yasalar meydana getirmiştir.

  İnsan hayatını düzenleyen yasaların başında tabii ki sevgi ve saygı gelir. Çünkü inanan veya inanmayan tüm insanların fıtratında sevme, şefkat ve merhamet duyguları vardır. Bu duygular insanlarda denge mekanizması görevi görür. İnsanı insan yapan ve diğer canlılardan ayıranda bu özelliklerdir. Yaşadığımız coğrafya bizler için bir hizmetkardır. Soluduğumuz hava, bizlere beslenebileceğimiz bitkiler veren toprak, canlılar için önemli ihtiyaç olan su, canlılığın var olması için bizlerin hizmetine sunulmuştur. Bunun gibi daha bir sürü insan ihtiyacını karşılamaya ve yaşamını sürdürmeyi sağlayan tüm ekosistem bizler için anbean görevini yerine getirmektedir.

  Bu ekosistemin var olması insan neslinin devamı için var ise insanlarında bu sisteme karşı bir sorumluluğun olmaması çok mantıksız olacaktır. Eğer bizler insanı insan yapan bu duyguları, nefsimiz ile aklımız arasında denge haline getiremezsek toplumda insanlığı kaosa sürüklenmekten kurtaracak hiçbir mekanizma olmayacaktır. İşte bizim en büyük sorumluluğumuz çevremizde var olan her şeydir. O halde insanlığın var olması için bizlerin yaratılışımızın gereği çevremizdeki her şeye sevgi ve saygı ile yaklaşması gerekmektedir.

  3628 kez okundu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları