Yazarlar

YIĞILCA'MIN KALBİNE KURDULAR FABRİKAYI

Sabri Arıkan

YIĞILCA'MIN KALBİNE KURDULAR FABRİKAYI';

  Yığılca ilçesi, Aksu mevkiine kurulan çimento fabrikasının 100 metre yakınında, benim de 25 dönüm fındık tarlam var. Burası rahmetli dedemin buğday tarlasıydı. Rahmetli babamın satın alarak, özenle dikmiş olduğu fındık ocakları var. Bu ocakları, biz çocukları ileride rahat etsinler diye dikti fakat fabrikanın kurulum haberini aldığımızda bütün kaynar sular başımızdan aşağıya döküldü çünkü bir çimento fabrikasının çevreye verdiği zararı çok iyi bilenlerdenim. İstanbul Kartal’da bulunan Yunus çimento fabrikasının hemen yanında bulunan Vitra Eczacıbaşı fabrikasında 13 yıl çalıştım. Fabrikada her gün çıkarttığımız ürünlerin üzerine yapışan çimento tozlarını kezzaplarla temizledik ama ne kadar temizlesen de yine de tozun bir bölümü çıkmıyordu.

  2015 yılından bu güne kadar yani fabrika kurulma söylentisi çıktığından beri mücadele etmeye çalıştım ama maalesef amacıma ulaşamadım. Halkımızdan bir kesim beni Yığılca düşmanı olmakla, hainlikle suçladı. Edilmeyen hakaret kalmadı. Hatta beni Yığılca’ya sokmamakla bile tehdit ettiler ama ben asla mücadelemden vazgeçmedim, geçmeyeceğim de. Fabrikanın yapılmasını destekleyenler ve aracı olan siyasiler hepsi ortadan kayboldu. Derdini bize bırakıp gittiler, ben de ne kadar yalnız olsam da mücadele etmeye devam edeceğim! Baktım bir çözüm yolum yok 25 dönümlük fındık tarlamda bulunan bütün fındık ocaklarımı söküp, tarlamı yabani hayvanlara yuva yapmak amacı ile terk edeceğim. Zaten fabrika kurulduğundan bu güne doğru dürüst bakım yaptırmak içimden gelmiyor çünkü emeğimizin karşılığını alamayacağımızı biliyorum.

  Bizler gurbette olduğumuz için bütün bakım işlerini ücretle yaptırdığımızdan zaten zarar ediyorduk. Bundan sonra uğraşmak, boşa kürek çekmek olacağından, tarlamı yaban hayvanlarına barınak olsun bize yâr olmadı bari doğaya faydası olsun. Biz fabrika yapılmasına karşı değiliz doğaya zarar verecek fabrikaya karşıyız. Fabrikanın yapımına destek verenler, aracı olanlar kına yaksınlar!

  2015 yılında yazdığım köşe yazımıda sizlerle paylaşmak istiyorum.

  ‘’ SATILIK SAHİPSİZ CENNET’’ YIĞILCA

  Sevgili okurlarım; Uzun zamandır yazamadığım köşe yazılarımdan dolayı, sizlerden özür dilerim. Son yaşanan gelişmelerden sonra bu yazıyı yazma ihtiyacı duydum.

  2014 Yılında Yığılca’da yaklaşık 5 ay kaldım. Kalmış olduğum bu süre zarfı içinde çok yakınen gözlemlerde bulundum ve çok şaşırdım. Bu şaşkınlığım bazen öfkelenmelerime bazen de sevinmelerime neden oldu. Sizlere önce öfkelendiğim olayları anlatmaya çalışacağım.

  Sevgili okurlarım; Cennet gibi olan ilçemizde son zamanlarda bazı kötü olayları gözlemledim ve hayretler içinde kaldım. Güzelim doğamızın talan edilmeye çalışıldığını gördüm. Gerek mermer ocakları, gerekse taş ocakları birde son olarak çimento fabrikasının yapılma kararının alınması üzerine, bende bazı düşünceler neden oldu. Güzelim doğa harikası olan ilçemiz talan ediliyor ve karşı söylemlerde bulundulduğunda ise, ilçemizde iş alanı yok! Bize iş alanı lazım! Deniliyor. Fakat doğayı yok edildiğinin farkında olduklarını sanmıyorum. İlçemizin geçim kaynağı olan tarımdan da bundan sonra verim alınamayacaktır ki halka üç kuruş verip tarlalarını ellerinden alıyorlar. İş kuruyoruz, Yığılca’dan işçi çalıştıracağız diyerek halkı kandırıyorlar. Maalesef halkımız bunu göremiyor. Bizler uyarmaya çalıştıkça bize de muhalefet gözü ile bakıliyor, bizi susturmaya çalışıyorlar. Ben geleceği az çok tahmin ediyorum…

  Bizim cennet gibi doğa harikası olan ilçemiz atık bir ilçe midir? Zaten yıllar yılı göz ardı edilmiş ötelenmiş olan ilçemiz yok mu edilmek isteniyor? Talan olan ormanlar, tarım arazileri, fındık bahçeleri kimsenin umurunda değil mi? Çimento fabrikasında, mermer ocaklarında ve taş ocaklarında işçi çalıştıracağız diyorlar. Bir sene veya iki sene sonra ilçemizden çalışan bir tane bile işçi bulamayacaksınız. İş verenler, işçileri dışarıdan yani farklı şehirlerden getirmeye başlayacaklar. Tamamen yerli olan halkımızın arasına dışarıdan insanlar yerleşecek. Şuan nüfusumuz az olduğundan herkes birbirini tanıyor. Peki farklı şehirlerden gelenler sonra neler olacak? Önce hırsızlıklar artacak, ardından diğer asayiş olayları yaşanacak. Yani Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olacağız. İlçemiz tamamen yaşanmaz hale gelecek. Zaten göç veren bir ilçeydik şimdi ise kendi yurdumuzu terk etmeye başlayacağız. Bizim olan ilçemiz başka ellere geçmeye başlayacak. Ama gördüm ki halkımız da yetkili ilçe yöneticileri de bu duruma razı olmuşlar, tabi ki ilerisini düşünmeden.

  İlçemizin yeni sahipleride ilçemize teşrif etmişler ve krallar gibi karşılanmışlar,Vatana Millete hayırlı olsun.

   

   

  YIĞILCA’MIN KALBİNE KURDULAR FABRİKAYI

   

  Yığılcamın kalbine kurdular fabrikayı

  Ne insanı düşündüler nede karıncayı

  Cehenneme çevirdiler cennet doğayı

  Sen bu insan oğlunu ıslah eyle yarabbi

   

  Anlatamadık derdimizi koca koca alimlere

  Laf geçmez para hırsı bürümüş zalimlere

  Sahip çıktık diye döndük hainlere

  Sen bu insan oğlunu ıslah eyle yarabbi

   

  Biz vatan dedik bazıları ekmek

  Boşunamıydı atalarımızın verdiği emek

  Mirasları paraya döndü kalmadı yelek

  Sen bu insan oğlunu ıslah eyle yarabbi

   

  Ne fındığı kalacak ne ağacı nede arısı

  Karaya dönecek sonbahar sarısı

  Kalırmı böyle Sarıkaya mağarası

  Sen bu insan oğlunu ıslah eyle yarabbi

   

  Halkımın boynu bükülmüş çıkmaz sesi

  Aba altından sopa gösterir kalın ensesi

  Çimentoya taşa toprağa doysun nefesi

  Sen bu insan oğlunu ıslah eyle yarabbi

   

  Şair Sabri’nin hakkımıdır bu isyanı

  Kâbusa çevirdiler güzelim rüyamı

  Secdelerden bulamaz olduk kıyam’ı

  Sen bu insan oğlunu ıslah eyle yarabbi

  3964 kez okundu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları