Yazarlar

Arı gibi çalıştık ipek ürettik, Bir ilki Başardık…

Esad BALCI

Arı gibi çalıştık ipek ürettik, Bir ilki Başardık…';

  Merhabalar aziz okuyucular.
  Öncelik ile değeri biçilemez zamanınızı bana ayırıp köşe yazımı okuduğunuz için sizlere sonsuz teşekkür ederim.  Bu hafta sizlere, Değerli hocamız ve bölüm arkadaşlarım ile başardığımız ilçemiz de bir ilkten bahsetmek bu konuda emek veren ve destek olan dostlarıma teşekkür etmek, birde Yığılca arısının tescillenmesinin müjdesini veriyorum. Hatırlayacağınız gibi yaklaşık 4 hafta önce yazımın başlığında ipek yolu ilçemizden geçe bilir demiştim. Bu ilçede daha önce ipek böceği yetiştirilip koza ördürülmesine hiç şahit olmamıştık. Düzce Üniversitesi Düzce MYO Hayvansal ve Bitkisel üretim Bölümü/ Arıcılık Programında teorik olarak gördüğümüz İpekböceği biyolojisi dersimizi,  bu yıl göreve yeni   başlayan Öğr. Gör. Tuğçe ÇAPRAZLI hocamızın eğitimi ve gözetimi altında Bursa dan ilçemize eğitime gelen Ali İLHAN beyin önderliğinde ve özellikle Ali Eren ŞİRİN, Muhammed Emin KOCAMAZ'ın eşlik ettiği Musa BAYRAM ve Arda HASBAYIN da desteği ile bölümdeki 13 arkadaşımız ile birlikte de ipek böceğini ilk defa uygulamalı olarak yetiştirtirdik. Serüvenimize Bursa Koza birlikten, Ali İLHAN beyin getirdiği 20.000 bin adet ipek böceği yumurtasını getirmesiyle uygun bir alan oluşturana kadar öğrenci evinde yetiştirmeye başladık. İlerleyen zamanda Bölüm Başkanımız Münir UÇAK hocamızın da desteği ile okulumuzun bir bölümünde işlemimiz sonuçlanırken İlçemizin 4 mahallesinden zirai ilaca maruz olmayan parklarımız, camii bahçeleri ve Yığılca ilçe halkının dutluklarından destekler aldık. 
  Süreçte desteğini bizden esirgemeyen başta DAGEM görevlisi Arıcılık teknikeri İdris GÜNAY, ve Ali EREN beye, ağaçlarıyla yanımızda olan Yücel ÖZTÜRK , Fevzi ÇAKMAK, İncirler Mah. Camii imamı Recep YAĞIZ ve değerli cemaati ile bizlere Belediyeye ait  Parklar da budama yapmamıza müsaade eden belediye başkanımız Rasim ÇAM beye ve çalışanlarına bu emeğe saygı duyup destek verdikleri ve ilçemizde bir ilki gerçekleştirmemize katkıda bulundukları için ve Bizi haber yapan Yığılcanın sesi gazetesi AA Muhabiri GÖKHAN ALKAN beye  çok teşekkür ediyorum. 
  Ülkemizin 60'a yakın ilinde ve yüzlerce ilçesinde yapılan bu işin ilçemizde fındık üretimi ve arıcılığın yanında uygun ortamın oluşturulduğunda yapılabileceğini kanıtlamış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İlçemizde bu işinden gelir elde edebilen 1 kişiye dahi vesile olabilirsek ne mutlu bizlere. Yerleşkemizde ve ilçemizde bu işe daha uygun ortamın oluşturulup öğrencilerimize ve halkımıza kurslar verilip adeta koza gibi örülü izole bölge olan ilçemizde Yığılca Birlik kurulup tırtıl gibi çalışıp seri üretimlerimiz olabilir! 
  Doç.Dr. Meral KEKEÇOĞLU oğlu hocamızın emekleri ile değeri anlaşılan ve insanlığa kazandırılan Türkiye'nin 5. Arı ırkından birisi olan Yığılca ekotipi özel arımızın bu hafta onaylanmasında uğraş ve emekleri için sonsuz teşekkürler… 

  10329 kez okundu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları