Yazarlar

Her son ve Nokta, Yeni Bir Başlangıçtır

Esad BALCI

Her son ve Nokta, Yeni Bir Başlangıçtır';

       Merhabalar aziz okuyucular, Öncelikle vaktinizi ayırıp yazımı okuduğunuz için sizlere çok teşekkür ederim. Bu hafta zihnimin köşesinden,  Cuma günü son final sınavlarımız ile bitecek olan 2020-2022 Yılları arasında öğrenim görme şansım olduğu TC. DÜZCE ÜNİVERSİTE, DÜZCE MYO Bitkisel ve Hayvansal üretim Bölümü Arıcılık Programı Yığılca yerleşkesinde, Hayatı boyunca hiç örgün eğitim görmemiş birisi olarak ilk defa derslik ortamında edindiğim ve edinmeye çalıştığım tecrübe ve deneyimlerden kısaca bahsetmek istiyorum.
   Öğrenimimi ilk okuldan liseye kadar okur yazarlık belgesi,  Açık ilköğretim, ve Açık öğretim lisesi olarak tamamladığım için örgün eğitim görmek beni her ne kadar zorlasa da bana bölüm derslerimin haricinde gözlemci bilinci içerisinde düşünürsem bana bir çok bilgi ve hayatıma yeni insanlar ve dostluklar kattığını düşünüyorum. 
  Ülkemizin yaklaşık 20 farklı ilinden ve kültüründen gelen bölüm arkadaşlarım ve hocalarım ile iletişimde bulunmayı öncelik haline getirmeyi belki de izlediğimiz öğrenci dizilerinin veya filmlerinin yada çevremde gördüğüm hayat boyu devam eden okul arkadaşlıklarına imrenmiş olabilir ve etkisinde kalarak unutulmaz bir okul dönemi geçirmeyi isteyerek başlamış ve çok fazla iletişimde bulunmayı hayata yeni bir başlangıç yapmayı istedim. 
  Eğitim gördüğümüz bu dönem, covid 19, pandemi sürecine denk gelmesi en büyük talihsizliklerimden birisi oldu ülkemizde ve dünyada hemen hemen tüm eğitim faaliyeti  1.yıl uzaktan olurken ilk yılda gördüğümüz eğitimi ve zamanı hiç saymak istemiyorum. 2.yılımızın bahar dönemi derslerimizin çoğu DAGEM Düzce Arıcılığı Araştırma, Geliştirme ve Uygulama Merkezinde geçerken ilçemizde ulaşım araçlarının engelli insanlara uygun olmadığı için ulaşım sorunlarım nedeni ile bir çok konuda derslerimden ve bizi biz yapan sosyal çalışmalarımızdan eksik kalmanın üzüntüsü içerisindeyim seneye kalan derslerim ile birlikte daha iyi bir dönem olmasını umuyorum. Aynı zamanda yerleşkemizin engelsiz olması için tüm gayretleri sağlayan cana değer veren hocalarımıza ve görevlilere teşekkür ederim. 
  Bir başka ülkeye, bir başka denize giderim', dedin 'bundan daha iyi bir başka şehir bulunur elbet.
  Her çabam kaderin olumsuz bir yargısıyla karşı karşıya;-bir ceset gibi- gömülü kalbim.
  Aklım daha ne kadar kalacak bu çorak ülkede? Yüzümü nereye çevirsem, nereye baksam,
  kara yıkıntılarını görüyorum, ömrümü boşuna bunca yıl tükettiğim bu ülkede.' (Kostansinos)

  Benim için diploma sahibi olmak yeterli bilgiyi öğrenemedikten sonra kağıt parçasından farksız olacağını düşünüyorum.  
  Arkadaşlarımız ile birlik ve beraberlik içerisinde yetiştirmeye çalıştığımız ipek böceklerimiz bizlere çok güzel bir anı oluştururken ilçemiz için yeni bir iş fikri ve arıcılarımıza ek gelir getirmesini diliyoruz ilçe halkı ile arkadaşlarımızın kaynaşması bizlere dut ağaçlarını ve karton vs. bunun yanında elinden geldiği kadar her türlü desteklerini esirgemeyen herkese teşekkür ediyorum.
  Anladım farkınız yok koparılmış başaktan! Alın bu gözleri benden, alın bu yüreği artık Utanıyorum yaşamaktan (Yavuz Bülent Bakiler).
  Burada toplum için başarmaya çalışanlara gerekli desteğin ve imkanların sağlanmadığına şahit olduk. Keşke bu konuda belediyemiz  vermiş olduğu sözü tutsaydı son derece güzel bir izlenim ile arkadaşlarımız buradan ayrılabilirdi ne yazık ki beni şaşırtmadınız…!
  Süreçte aynı evleri yaklaşık 1 yıldır paylaşan öğrenci arkadaşlarımızın dostluklarının yanı sıra küskünlük ve dargınlıklarına da şahit olurken,  insanların evlenip aynı eve ve hayata bağlı kalarak anne babasının evine hiçbir zaman geri dönmeyecekleri ev arkadaşı seçerken ne kadar çok dikkat etmesi gerektiğini aynı evi ve hayatı paylaşmanın çok büyük bir sorumluluk gerektirebileceğinin ne kadar farkında olmalıyız diye düşünüyorum. 
  İlçemizde öğrenci arkadaşlarımızın en büyük eksiği yurt olmaması, öğrenciler ve yalnız yaşayanlar için ufak dairelerin bulunmadığı dikkatlerimizden kaçmadı, gelecek dönem çok fazla talep ve katılım olmasını düşündüğüm bölümümüz öğrencisi misafir arkadaşlarımızın sorunlarına lütfen çözüm üretelim, ilçemizin ve halkımızın bu konuda bilinçlenmesini sağlayalım. Her son ve nokta yeni bir başlangıçtır önemli olan yaşadıklarımızdan güzel gözlemler yapalım. Kapattığımız sayfaların noktalarını başka noktalar ile birleştirip sonunda büyük resmi oluşturacak parçalarımızı doğru yere koyalım… 
  Bölüm arkadaşlarıma ve hocalarıma hayatları boyunca başarılar dilerim.

  3380 kez okundu.

  2 yorum yapılmış

  • Ali ilhan.07/06/2022 20:29

   Bir yıllık okul hayatimizda senin gibi bir dost edinmek okuldan alacagimiz diplomadan daha onemli bence.Bir kez sunu daha iyi ogrendimki en büyük engel,engel olmakmis. İpek böceği konusunda bize yapmis oldugun katkılarla yolumuzu actin. İyiki varsin, iyiki seni tanimisim guzel insan...
     (Toplam 2 oy kullanıldı.)
  • Muhammed Esad Balcı 21/07/2022 23:30

   duygu ve düşüncelerin için çok Teşekkürler seninle tanışmak ve bu kadar kısa sürede unutulmayacak bir dostluk kurmak çok güzel oldu bizler ile hayatımız boyunca ışık tutup yol gösterecek tecrübe ve deneyimlerinden yararlandırdığın için ayrıca teşekkür ederim
     (Toplam 1 oy kullanıldı.)
  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları