Yazarlar

Genç Kalın, Geç Kalmayın..!

Esad BALCI

Genç Kalın, Geç Kalmayın..!';


       Geçtiğimiz 15-21 Mayıs gençlik haftası ve içerisindeki 19 Mayıs Atatürk'ü Anma gençlik ve Spor Bayramınız Kutlu olsun. 
  Merhabalar aziz okuyucular…
  Bu hafta Sizler için gönlümün köşesinden geçen ve ya geçmekte olan gençlik ile ilgili ama aslında her yaşa hitap edeceğini düşündüğüm duygu ve âcizane düşüncelerimi paylaşmayı umuyorum. 
  Şuanda her ne kadar 2 üniversite okumakta olsam da aslında ben okumayı öğreneli 2 yıl oldu. 2 yıl kadar kısa bir süredir düzenli kitap okumaktayım. Hayatta geç kaldığım çok önemli bir alışkanlığın bu olduğunu bir de bunun yanında en kötüsü erteleme hastalığım olduğunu düşünüyorum. 
  Öyle insanlar var ki hayatı boyunca hiç eğitim görmemiş, yalnızca kitap okuyarak kendini çok süper geliştirmiş birçok konudan bilgi sahibiler.
  Sürekli gelişen ve değişen bir dünyada çağa ayak uydurabilmek için ve gelecek jenerasyonla etkili iletişim kurabilmek zamana ayak uydurarak hem geçmişimizi anlatıp geleceğimizi aydınlatabiliriz. 
  Ancak bu şekilde onları da anlayabilir topluma yararlı olmalarını sağlayarak vatana millete ben değil biz bilincine ulaşmalarını istemekte haklı olabilir onları da böyle olmalarını sağlarız.
  Atalarımız ''Vücut Kocar, Ama Gönül kocamaz'' demişler. Hayattan yaş almış olabilirsiniz ama sudan başkası sizi yaşlandırmasın. 
  Yaşınız kaç olursa olsun nefes alıyor ve yaşıyorsak bu hayatta her şey için bir ümit vardır. Ölümün avcılık yaptığı bu dünyada kuşku ve pişmanlık için zaman yoktur, ancak kararlar için vakit vardır. (Don Juan). 
  Yeter ki bir an önce önemli kararlarımızı verelim ve azimle harekete geçelim. Lütfen geç kalmadan okumaya, spor yapmaya başlayalım. Bir kaçta bizleri sosyal yapan hobilerimiz olsun. Genç arkadaşlar ve kendini genç hissedenler İmkanlarımızın dahilinde belki birazda zorlayarak hayatı dolu dolu yaşamaya gayret edin.  Bu hayatı sadece bir defa yaşama şansımız var bu şansı maddi manevi sosyal olarak yaşamaya çalışalım. Bol bol düşünelim gezelim. Gerekirse az olsun öz olsun.  Hayatımızın sonu geldiğinde keşke şunu da yapsaydım gözüm arkada kalmazdı diyebileceğimiz bir şey bırakmamaya gayret edelim. Ecelimiz gelip bu dünyada vaktimiz bittiği zaman yada şehrimizi değiştiğinde eksiğimiz belirli olsun. Arkamızdan kendimizi andırıp dua ettirecek anılar eserler bırakmaya çalışalım. Araştıralım düşünelim, insanları gerçekten dinleyin, dinliyormuş gibi yapmayın. Anlattıkları problem hakkında etkili bir fikriniz olsun. Bedenimizin sağlığı ne kadar önemliyse, en önemlisi beyin sağlığıdır diye düşünüyorum. Bedeninin bir bölümünde eksikler veya deforme olmuş bir canlı yaşayabilir ama kalbi olmayan birisi yaşayamaz. İnsanlar kalbiyle sever. Beynini iyi kullanmayan birisi ise hangi durumda olduğunu siz düşünün? 
  Bedeniniz yerlerde sürünüyor olabilir içinizde ayakta kalın…    Al getir ilk sevgiliyi Beşiktaş'tan; Yaşamak istiyorum gençliğimi yeni baştan . (Cahit Sıtkı Tarancı) 
  Hayat çok kısa…
  Sevdiklerinize sevdiğinizi söylemeye geç kalmayın bu kim olursa olsun eşin dostunuz kırıldığınız darıldığınız insanları af edin eğer sizi çok seven birileri varsa da onlara 1 şansı verin, verdilerse de değerlendirin. 
  Aslında insanı en çok acıtan şey, hayal kırıklıkları değil. Yaşanması mümkünken yaşayamadığı mutluluklardır. (Dostoyevski)
  Sevgiyle kalın, Genç kalın, Geç kalmayın.!

  3167 kez okundu.

  1 yorum yapılmış

  • İlhami izmirli 24/05/2022 19:09

   Dostum ağzına sağlık çok güzel bir yazı olmuş
     (Toplam 2 oy kullanıldı.)
  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları