Yazarlar

Dünyanın ve Avrupa'nın Geleceği, Yığılca'da..!

Esad BALCI

Dünyanın ve Avrupa'nın Geleceği, Yığılca'da..! ';


      Merhabalar Aziz Okuyucular, Sizler için köşemi ''20 Mayıs Dünya Arı Günü'' ve ''14 Mayıs Çiftçiler günü”ne özel ayırdım, Arı Gibi Çalışan, Sevgisiyle Toprağı Harmanlayan Çiftçilerimizin ve Arıllarımızın Günleri kutlu olsun. Benimde öğrencisi Olduğum TC. Düzce Üniversitesi Bitkisel ve Hayvansal üretim Bölümü / Arıcılık Programında Arıcılık teknikeri adayı olarak öğrendiğim bilgilerden sizler ile paylaşmayı umuyorum. 

  Arıların önemini bilim insanı (Einstein) ''Eğer Arılar, yer yüzün'den kaybolursa insanın sadece 4 Yıl ömrü kalır'' sözü doğanın sürdürülebilirliği için çok önemli.
  Polinasyon ve Polinatör böcekler olmazsa, tüm canlıların yaşam ve besin kaynağının sona ereceğini ifade etmektedir.

  Arılara sorumluluk bilincinde gözümüz gibi bakalım.
   
  Devrin Kaymakamının daveti ile İlçemize gelerek Yığılca Bal Arısı Ekotip ve Gen kaynaklarının incelenmesi için burada Bilimsel çalışmaları başlatan Doç. Dr. Meral KEKEÇOĞLU, hocamız ve Düzce Üniversitesinin 2009 yılında DAGEM Düzce Arıcılık Araştırma, Geliştirme ve Uygulama Merkezi'nin Kurulmasında ve Yığılca Bölgesinin izole edilip ilçeye dışarıdan arı getirilmesinin önüne geçerek gen kaynaklarının korunma altına alınmasında çok büyük emekler verip ve bilimsel çalışmalar yürüterek keşfedip ortaya çıkararak bölge halkımızı ve bilim dünyasını aydınlatarak, literatüre ve insanlığa kazandırmıştır. 

  Özel bir Ekotip olan Yığılca arısının korunabilmesi için bizlerde lütfen dışarıdan kaçak gelebilecek farklı Arı ekotiplerine arı göçlerine karşı duyarlı olalım ve mücadele edelim.  

  Arılara ve Polinatör böceklere artan kimyasal, zirai ilaç, gübre, ciddi tehdit oluştururken aynı zamanda varroa paraziti ve diğer arı hastalıkları mücadele edilmediği takdirde arı kolonilerini sonlandırmaktadır.

  Yığılca bal arısı ekotipi hijyenik davranış açısından ölü(Yavru arı) pupa temizleme koloni bakımını hızlı bir şekilde ve hastalıklara karşı dirençli önemsenen ve istenen özel bir karaktere sahiptir. Bu özelliklerinin yanı sıra yüksek bal verimi ile birlikte varroa paraziti ile mücadeleyi diğer farklı ekotiplerden üstün bir şekilde yapıyor olması ve kolonisini sürdürerek doğaya polinasyon'da katkısını sağlamayı sürdürerek ekolojik sistemi yaşatabileceğini düşünülüyor.

  ''Yığılca eko tipi Ana Arısına sahip Çıkalım'' Farklı Şehirlerde izole şekilde yetiştirildiği iddiasında bulunularak piyasaya Yığılca ana arısı adı altında satılmaya çalışıldığını duyuyoruz.

  Yığılca arısı yalnızca bu ilçe sınırları içerisinde üretilip satılabilir.

  Lütfen insanlık ve Dünya için önemli değerimiz olan 'Avrupa'da ki birçok arıdan kaliteli olan arımızı koruyarak gelecek nesillerimize bırakabileceğimiz en değerli mirasımıza sahip çıkalım…    

   Özellikle bu ilçede arıcılık yapan ve yapmak isteyenlerin 2016 yılında ilçemize kazandırılan Düzce Üniversitesi MYO Hayvansal ve Bitkisel Üretim Bölümü/Arıcılık Programında eğitim faaliyetlerine devam eden değerli hocalarımızdan bilgili bir şekilde eğitim görerek arıcılık yapmanızı diliyorum.

  Doğaya ve cana değer veren,  sevgi kültüründeki pozitif hocalarımızdan başta Doç. Dr. Meral KEKEÇOĞLU, Bölüm Başkanımız Dr. Öğr. Üyesi Münir UÇAK,  Dr. Öğr Üyesi Barış Gülcü, Öğr. Gör. Merve KAMBUR ACAR, Öğr. Gör. Tuğçe ÇAPRAZLI' ya, ilçem ve tüm insanlık adına teşekkür ederim. 

  Geçtiğimiz hafta ilçemizde ailesine bahçede yardım ederken kaza geçirip vefat eden Asar köyünde ki genç çiftçimize ALLAH'tan rahmet, kederli ailesine sabırlar dilerim… 

  3552 kez okundu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları