Yazarlar

YETİM KALAN EMEKLİLERİMİZ VE YAŞLILARIMIZ

Sabri Arıkan

YETİM KALAN EMEKLİLERİMİZ VE YAŞLILARIMIZ';

          Sevgili okurlarım; bu hafta sizlere devleti ve milleti tarafından yetim bırakılan, yok sayılan emekliler ve yaşlılarımızla ilgili bir takım sorunları dile getirmeye çalışacağım.
  Sevgili dostlar insanoğlu ömrünün büyük bir bölümünü çalışarak geçirir, ömrü boyunca çalışır, çabalar tek amacı çocuklarını ve ailesini kimseye muhtaç etmeden geçimlerini sağlamaya çalışmaktır. Ömrünün son demlerine geldiğinde emekli olup rahatlamaya, ömrünün son demlerini huzur içinde geçirmeyi düşünür ama maalesef ki ülkemizde geçmişten bugünümüze kadar geçen zaman içinde bu rahatlığa bir türlü ulaşamamıştır. Başlıca nedenlerinin başında geçim gelmektedir. Ülkemizde geçmişten bugüne tüm devleti yönetenler, emekliyi yok saymışlar ve emeklileri kaderlerine terk etmişlerdir. Emeklilerimiz de bunun karşılığında her verilene şükür etmiş, sesini hiç bir zaman yükseltmemiştir. Oysa tüm emekliler birer seçmen. Seçilen her hükümet oy çoğunluğuyla seçiliyor, yani işin püf noktası kendi kaderini kendisi yazıyor. Birçok Avrupa ülkesinde emekliler ülke ülke gezip emekliliğin tadını çıkartırken bizim emeklimiz gurbette ise anca memleketine gidip geliyor o da varsa bağı bahçesine bakmak için yoksa köyüne gidip, komşuya yevmiye yapmak için. Birçok emeklimiz ise yeniden iş bulup çalışmaya devam ediyor, yani bizim emeklimiz ya iş başında ya bağında bahçesinde ya hastane köşelerinde ya da yaşlı bakım evlerinde hayatlarını kaybediyor.
  Emeklilerimiz geçmişlerinde ne badireler atlatmış, darbeler krizler görmüş. Bu kadar kötü koşullar altında yine de ayakta kalmayı başarmıştır. Yeni neslin geri kafalı olarak nitelendirdiği şimdiki yaşlılarımız vefayı, merhameti, saygıyı, cesareti, özveriyi, yardımlaşmayı, menfaatsiz bir şekilde yardıma koşmayı, her türlü çileyi sonuna kadar yaşamış bir nesildir. Her ne kadar yeni neslin bizleri geri kalmış, geri kafalı olarak nitelendirse de bizler asla yaşlılarımızı bakım evlerine, hastane köşelerine asla terk etmedik, asla bir başkasına kem gözle bakmadık. Sizler karşılıksız yardımlaşmayı enayilik olarak görseniz de bizler asla menfaat peşinde koşmadık. Sizleri bin bir güçlükle sizlerin geleceğini hazırlamaya çalışan anne babalarınızı ya bir bakım evine ya evin en ücra köşesinde bir odaya ya hastane köşelerinde ya da kendi kaderlerine terk ettiniz. Yani yaşlı olan bu nesli yalnızlığa terk ettiniz. Hayatta iken yüzüne bakmadığınızın büyüklerinizin, öldükten sonra toprağını öptünüz. Alın yeniçağınızı, alın teknoloji çağını, alın uzay çağını başınıza çalın. Bizler belki sizin yaşınıza gelmeyeceğiz ama sizler bizim yaşımıza geleceksiniz. Umarım yaşlılarımıza yaşattıklarınızı siz çocuklarınızda yaşamazsınız.
  KAŞIKLA VERİP SAPIYLA GÖZÜMÜZÜ OYUYORLAR
  Günümüzde yaşanan ekonomik krizler hayatımızı bir hayli zora koşmuş, hayat şartlarını imkânsıza yakın hale getirmiştir. Hükümetler, emekliye kaşıkla verip sapıyla gözünü oymuştur. Harcamalarının hemen hemen hepsini ev kirası, elektrik, su, doğalgaz, su, gıda ve diğer faturalara harcayan emekliler, ilaca, giyime ve diğer harcamalarına yetirememiştir. Hayat pahalılığının kat kat arttığı bu dönemde maalesef yine emeklilerimiz kendi kaderlerine terk edilmiştir. Bazı partizanlar tarafından emekli aylık ve ikramiyeleri ile alakalı ukala bir şekilde söylemleri vardır. Bir siyasi partiye oy vermeyenler boşu boşuna maaş alıyorlar, emekliler ikramiyeleriniz yattı gözünüze dizinize dursun diye söylemlerde bulunuyorlar. Sanki bu günün emeklileri bu devlete vergi vermemiş, sigorta primi vermemiş sanki kendi ceplerinden ödüyor gibi hunharca eleştiri yapabiliyorlar. Devletimizin ve bazı partizan kişilerin görmezden geldiği yok saydığı emeklilerde umarım devletine milletine çocuklarına karşı gözlerini kapamazlar.
  HER GÜN ÖLÜYORUZ 
  Bizler her gün kayboluyoruz, her gün ölüyoruz. Bizim neslin de devrin de sonuna geliyoruz yavaş yavaş. Biz neslimizi iyi yetiştirmeye çalıştık ama maalesef neslimiz yeniçağa ayak uydurdu. Merhameti, sadakati, sevgiyi, saygıyı kısacası insan olabilmeyi bırakıp, yerine menfaati, karşılıksız selam bile vermemeyi koymuştur. Yeni nesle unutmamaları gereken tavsiyem; şunu asla unutmayın, yaşlı neslimizi ve toprağa vermiş olduğumuz atalarımızı asla ve asla hor görmeyin. Onlar size gelecek adına maddi olarak bir şey bırakmamış olabilirler ama sizlere vatan bırakmıştır. 
  İnsanca yaşayabilmeyi, insanca bakabilmeyi, başarabilmeyi umut ederek bu haftalıkta bu kadar sevgili dostlar, sizleri Allah'a emanet ediyor, sağlık ve huzurun bol olduğu günler diliyorum Hoşça kalın...

  2441 kez okundu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  YAZARLAR
  KARDEŞ SEVGİSİ
  Veli VERGİLİ
  Veli VERGİLİ
  İMANIN NE KADAR GÜÇLÜ
  Dr. Seyhan ÖZSOY
  Dr. Seyhan ÖZSOY
  İMANIN NE KADAR GÜÇLÜ
  Dr. Seyhan ÖZSOY
  Dr. Seyhan ÖZSOY
  TUTANACAK DALIMIZ YOK!
  Süleyman ALTINHAN
  Süleyman ALTINHAN
  Sosyal Medya Düzenlemesi
  Hasan SEYHAN
  Hasan SEYHAN
  Kültürel Değişim
  İlker AYYILDIZ
  İlker AYYILDIZ
  HAYATIN İÇİNE ETTİN İNSAN OĞLU
  Sabri Arıkan
  Sabri Arıkan
  Arı gibi çalıştık ipek ürettik, Bir ilki Başardık…
  Esad BALCI
  Esad BALCI
  BİR GÖÇ HİKAYESİ AFGANİSTAN ÖZBEKLERİ
  Levent ÖZDEMİR
  Levent ÖZDEMİR
  Düzce Tam Kapandı
  Fatih IŞIK
  Fatih IŞIK
  Koronadan Kaçarken Başka Hastalıklara Tutulma!
  Pınar HOLT
  Pınar HOLT
  KİM NE DÜŞÜNÜYORSA DÜŞÜNSÜN.!
  Ahmet Alkan
  Ahmet Alkan
  KAPALI YERLER
  Sefer DEMİR
  Sefer DEMİR
  YILBAŞI VE MİLLİ PİYANGO REZALETİ
  Bahadır KIBRIS
  Bahadır KIBRIS
  KORSAN DEVLET İSRAİL’İN ÇİRKİN YÜZÜNÜ ANLATAN KİTAPLAR!
  Ziya GÜNDÜZ
  Ziya GÜNDÜZ
  ÇOCUKLARINIZ SİZİN VİTRİNİNİZDİR
  Ümmiye YILMAZ ERÇEVİK
   Ümmiye YILMAZ ERÇEVİK
  Şampiyon Adem Akkuş ve Erkut Karaca'ya Tebrikler!
  İLHAMİ ATASEVER
  İLHAMİ ATASEVER
  BAŞKANLIK SİSTEMİNDEKİ GERÇEKLER
  Musa KESKİN
  Musa KESKİN
  SEÇMEN DE SEÇİLENDE SIRATTA!
  Eda BİLDEK
  Eda BİLDEK
  Vaatlermi, yoksa projelermi‏
  Orhan ACAR
  Orhan ACAR
  KİŞİ SEVDİĞİ İLE BERABERDİR
  Hüseyin AKKAYA
  Hüseyin AKKAYA
  MERT ASLAN'DAN
  Mert ASLAN
  Mert ASLAN
  SAHİ,NEYDİ GENÇLİK?
  Orhan YAZICI
  Orhan YAZICI
  SÖZÜ DOST, ÖZÜ DÜŞMAN
  İbrahim KORKMAZ
  İbrahim KORKMAZ
  EMITT FUARI İLGİ GÖRDÜ
  Gökhan ALKAN
  Gökhan ALKAN
  BENDE SUSKUNLUĞUMU BOZDUM BE YA…
  Kenan ŞAHİN
  Kenan ŞAHİN
  AHİ OCAKLARI MUTLAKA KURULMALIDIR
  Eyüp AHİ
  Eyüp AHİ
  Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  Merak Edilen Dini Konular
  Merak Edilen Dini Konular
  Beklenen Oldu
  Takip
  Takip
  DEĞERLERİMİZ
  Vatan ATEŞ
  Vatan ATEŞ
  Ormanlarımız Ve Faydaları
  Sinan AYDIN
  Sinan AYDIN
  BİR İLÇE VAR UZAKTA…
  Abdullah ÇELEBİOĞLU
  Abdullah ÇELEBİOĞLU