Yazarlar

ÇALIŞMA HAYATINDA HAKLARIMIZI BİLİYORMUYUZ? (İŞ KANUNU YAZI DİZİSİ VARAN 1)

Sabri Arıkan

ÇALIŞMA HAYATINDA HAKLARIMIZI BİLİYORMUYUZ?   (İŞ KANUNU YAZI DİZİSİ VARAN 1)';

     Sevgili okurlarım; bu hafta sizlere çalışma hayatımızdaki yaşanan zorlukları anlatmaya çalışacağım. Çalışma hayatımızda birçok zorluklarla karşılaşabiliyoruz, bu zorluklar ile mücadele etmeyi maalesef ki bilmiyoruz. Devletimiz iş hayatını düzenleyen kanunlar çıkartmış, bizler çalışan olarak iş kanunları nedir? diye merak edip bir göz atmıyoruz. Gerek iş yerinden kaynaklı gerek yöneticilerden kaynaklı gerek kendimizden kaynaklı iş yerlerinde birçok zorluklar yaşanabiliyor. Bu zorlukları aşmak için de iş kanunlarını bilmek gerekiyor. Bu sadece çalışan ya da yönetici konumunda olan kişiler tek taraflı bilgi sahibi ise yine bir sürü sürtüşmeler çıkabiliyor, oysa hem çalışan hem de yöneticiler bu kuralları karşılıklı bilseler ortada bir sorun diye bir şey kalmayacak. Bazı yöneticiler kuralları bilmeyen çalışanlarını ezmeye çalışıyor. Saat olarak fazla çalıştırıyor, çalışanın her türlü hakkını adeta gasp ediyor, ondan sonra karşına geçip ukala bir şekilde çok bilmişlik taslıyor. İşçi de ne yapsın gariban boynunu büküp ekmek parası deyip susuyor ya da çalışan art niyetli olup hem kuralları bilmez hem de iş yerinde her türlü huzursuzluğu çıkarabiliyor. Bu nedenle sevgili okurlarım sizlere gelecek haftadan itibaren iş kanunu kitabının ilk satırından son satırına kadar paylaşacağım. Buradan bir kişiyi dahi bilgilendirebilirsem kendimi büyük bir kazanç içinde bulacağım.
   İŞ KANUNU NEDİR?
  Çalışma hayatında işçi ve işverenlerin haklarını korumak, hak ihlallerini önlemek, sorumluluk ve yükümlülükleri belirlemek için bir düzenleme gerekiyordu. Çalışan ve işverenlerin hak, sorumluluk ve yükümlülüklerini düzenleyen, belirli kurallara bağlayan kanuna 4857 sayılı iş kanunu deniliyor. Bu kanunları işveren ve vekilleri ile çalışanlar bilmek zorundadır. İş hayatımızda yaşanan onca problemleri bir kanuna bakarak çözebiliriz. Yaşanan bir problemden dolayı iş yerinde çalışma ortamının huzurunu bozmak ne çalışana ne de iş verene bir fayda verir. Bazı iş veren vekilleri bu kuralları hiçe sayıp kraldan fazla kralcı diye bir deyim var hani aynen o deyim gibi patrondan fazla patronculuk oynuyor. İşte bu kişilere karşı bu kanun kitabı çok işe yarıyor, nadir de olsa işçinin hakkını yemeyen iş verenlerde var elbet ama onlar da vekil tayin ettiklerinin müdür, şef gibi bunların kurbanı oluyorlar. İş verenin hakkını koruyalım diyerek işçiye eziyet edip hak gaspına gidebiliyorlar. Halk arasında buna patronun yalakası da denebiliyor. Oysa bu tür yöneticiler iş yerine verilen zarardan bir haber, çalışana söz geçirmenin keyfini birbirlerine ballandıra ballandıra anlatıyorlar. Çalışanın hakkı yenmiş, yenmemiş bunların umurunda değil, kaleyi feth etmiş komutan edasıyla ortalarda caka satabiliyorlar. Garibim işçi ekmeğinden olmayayım, işimden olmayayım diye sineye çekip sessiz kalıyor, bunu hisseden işveren ve vekili ezdikçe eziyor çalışanı.
  Değerli dostlar bu tür davranışlar büyük fabrikalarda olmuyor tabi ki, olsa da pek nadir o da yönetimden kaynaklanıyor. Bugün temizlik firmaları, güvenlik firmaları, tekstiller, site yönetimleri ve bunlara benzer küçük ve orta ölçekli firmalarda bu tür sorunlar oldukça fazla yaşanmaktadır. Buralarda çalışana asla önem verilmez, biri gider biri gelir mantığı ile vasıfsız görerek çalışanın da bir insan olduğunu düşünmeden hareket ederler ve bu tür davranışları yaparken de utanmadan bunları çalışanın yüzüne yüzüne haykırırlar. Bu tür kişilere bir itirazda asla bulunamazsın, bulunursan sana hemen kapıyı gösterirler. Ne diyelim dostlar, denetimin olmadığı ya da denetime giderken bir gün önceden haber verilerek denetime gidildiği yerde ne yaparsan boş... kendi hakkımızı kendimiz korumaktan başka çare yok, bunun için de iş kanunlarını bilmek zorundayız ve bu kanunları iş verene kanunları ben biliyorum izlemini vermek zorundayız. Aksi halde tüm iş verenler ve vekilleri çalışanları ezmeye devam edecekler, sizlerden ricam gelecek haftadan itibaren köşemde bulacağınız iş kanunlarını okumanız ve bilgi sahibi olmanızdır
  Gelecek hafta iş kanunları köşe yazımda buluşmak dileği ile sizleri Allah'ıma emanet ediyor sağlık ve huzurun bol olduğu, çalışanın hakkı yenmediği, virüs bitti müjdesini her an kulağımıza söylenileceği günler diliyorum Hoşça kalın.
   Gelecek haftanın yazısı.
  İŞ KANUNU
  Kanun Numarası: 4857
  Kabul Tarihi: 22/5/2003
  Yayımlandığı Resmî Gazete: / Tarih: 10/6/2003 Sayı: 25134 
   Yayımlandığı Düstur: Tertip: 5 Cilt: 42

  2805 kez okundu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  YAZARLAR
  KARDEŞ SEVGİSİ
  Veli VERGİLİ
  Veli VERGİLİ
  İMANIN NE KADAR GÜÇLÜ
  Dr. Seyhan ÖZSOY
  Dr. Seyhan ÖZSOY
  İMANIN NE KADAR GÜÇLÜ
  Dr. Seyhan ÖZSOY
  Dr. Seyhan ÖZSOY
  TUTANACAK DALIMIZ YOK!
  Süleyman ALTINHAN
  Süleyman ALTINHAN
  Sosyal Medya Düzenlemesi
  Hasan SEYHAN
  Hasan SEYHAN
  Kültürel Değişim
  İlker AYYILDIZ
  İlker AYYILDIZ
  HAYATIN İÇİNE ETTİN İNSAN OĞLU
  Sabri Arıkan
  Sabri Arıkan
  Arı gibi çalıştık ipek ürettik, Bir ilki Başardık…
  Esad BALCI
  Esad BALCI
  BİR GÖÇ HİKAYESİ AFGANİSTAN ÖZBEKLERİ
  Levent ÖZDEMİR
  Levent ÖZDEMİR
  Düzce Tam Kapandı
  Fatih IŞIK
  Fatih IŞIK
  Koronadan Kaçarken Başka Hastalıklara Tutulma!
  Pınar HOLT
  Pınar HOLT
  KİM NE DÜŞÜNÜYORSA DÜŞÜNSÜN.!
  Ahmet Alkan
  Ahmet Alkan
  KAPALI YERLER
  Sefer DEMİR
  Sefer DEMİR
  YILBAŞI VE MİLLİ PİYANGO REZALETİ
  Bahadır KIBRIS
  Bahadır KIBRIS
  KORSAN DEVLET İSRAİL’İN ÇİRKİN YÜZÜNÜ ANLATAN KİTAPLAR!
  Ziya GÜNDÜZ
  Ziya GÜNDÜZ
  ÇOCUKLARINIZ SİZİN VİTRİNİNİZDİR
  Ümmiye YILMAZ ERÇEVİK
   Ümmiye YILMAZ ERÇEVİK
  Şampiyon Adem Akkuş ve Erkut Karaca'ya Tebrikler!
  İLHAMİ ATASEVER
  İLHAMİ ATASEVER
  BAŞKANLIK SİSTEMİNDEKİ GERÇEKLER
  Musa KESKİN
  Musa KESKİN
  SEÇMEN DE SEÇİLENDE SIRATTA!
  Eda BİLDEK
  Eda BİLDEK
  Vaatlermi, yoksa projelermi‏
  Orhan ACAR
  Orhan ACAR
  KİŞİ SEVDİĞİ İLE BERABERDİR
  Hüseyin AKKAYA
  Hüseyin AKKAYA
  MERT ASLAN'DAN
  Mert ASLAN
  Mert ASLAN
  SAHİ,NEYDİ GENÇLİK?
  Orhan YAZICI
  Orhan YAZICI
  SÖZÜ DOST, ÖZÜ DÜŞMAN
  İbrahim KORKMAZ
  İbrahim KORKMAZ
  EMITT FUARI İLGİ GÖRDÜ
  Gökhan ALKAN
  Gökhan ALKAN
  BENDE SUSKUNLUĞUMU BOZDUM BE YA…
  Kenan ŞAHİN
  Kenan ŞAHİN
  AHİ OCAKLARI MUTLAKA KURULMALIDIR
  Eyüp AHİ
  Eyüp AHİ
  Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  Merak Edilen Dini Konular
  Merak Edilen Dini Konular
  Beklenen Oldu
  Takip
  Takip
  DEĞERLERİMİZ
  Vatan ATEŞ
  Vatan ATEŞ
  Ormanlarımız Ve Faydaları
  Sinan AYDIN
  Sinan AYDIN
  BİR İLÇE VAR UZAKTA…
  Abdullah ÇELEBİOĞLU
  Abdullah ÇELEBİOĞLU