Yazarlar

DOĞA KATİLİ ÇİMENTO FABRİKASI

Sabri Arıkan

DOĞA KATİLİ ÇİMENTO FABRİKASI';

        Sevgili okurlarım; bu hafta sizlere çimento fabrikasını yazayım dedim… Çimento fabrikasının konu etme nedenim, fabrikanın bacasından sabaha karşı çıkan adeta gökyüzü ile birleşen toz bulutu oldu. Fabrikanın yapılma aşamasında halkımıza birtakım sözler verildi, görüyorum ki bu sözlerin birçoğu şimdiden unutuldu. Avrupa'nın en iyi filtreleri buraya konumlandırılacak dendi peki gece çıkan bu toz bulutu neyin nesi… Fabrika etrafında bulunan bazı fındık bahçeleri, bu tozdan nasibini çoktan aldı. Yemyeşil olan fındık yaprakları beyaza büründü. Bu fabrikanın yapılacağı söylentisi çıktığı günde yapılmasına karşıydım, bugün de karşıyım. Muhteşem bir doğası olan Yığılca'ma bu fabrika yapılmamalıydı. Halkımızı ikna edebilmek için her türlü dalavereyi çevirenler, masraftan kaçmamış, halkın elindeki arazileri de fazla fiyat vererek kandırmışlardır. Halkımız da arazisinin bu paraya başka yere satmam imkânsız diyerek sonunu düşünmeden sattılar. Oysa bu tür fabrikalar doğa düşmanı olarak bilinen, etrafına on kilometre zararı olan fabrikalardır. Çok yakında göreceksiniz, fındık üretiminiz dörtte bire düşecek, arıcılık keza öyle, çimento tozunu çiçeklerle yutan arılar bir bir ölecek. Hatta üretilen ballarınız da çimento bazlı olacak, meyve ve sebzeleri saymıyorum bile ama görüyorum ki halen bu fabrikanın yapılmasına destek verenler maalesef var. Ekmek kapısı olarak görüyorlar. Oysa geleceğimiz tehlike altına giriyor, görmemezlikten geliyorlar. Ben illa ki ilçemize yatırımlar yapılsın, illa ki iş yerleri açılsın isterim! lakin bu tür iş yerleri ilçemin doğasına uygun değil. Tarımı engellemeyen, arıcılığı engellemeyen yatırımlar yapılmasını isterim. Yıllar yılı Yığılca'm üvey evlat muamelesi görmüş görülmeye de devam ediyor. Düzce'ye ve diğer ilçelerine turizm yatırımları yapılırken Yığılca'mıza çimento fabrikası, mermer ocağı ve taş ocakları layık görülmüştür. Gidin bir bakın yaylalara, şelalelere, doğa yürüyüşü yapılan yerlere neler yapmışlar, bir de bize bakın. Bir tek Sarıkaya mağarası var o da yakında çimento fabrikasının ham maddesine kurban gidecek. Fabrikanın çıkarttığı hammadde mağaranın çok yakınında ve her gün kazılmaya devam ediyor. Ham madde çıkaracağız diye binlerce ağaç yok edildi, yeşilliği ile muhteşem bir boğaz manzarası vardı şimdi yerinde sadece beyaz kayalar görünüyor. Devasa bir kaya bulunan burada, kayayı bile alttan alttan kırmaya başlamışlar. Yakında bu kayada oradan yok edilecek...! Buradan tüm doğa mühendislerine sesleniyorum; Lütfen gelip incelemelerde bulunun, Karadeniz'in en büyük mağarası olan bu mağarayı kurtaralım. İSKİ'nin su havzasına yakın diye vatandaşına ahır yaptırmazken, bu fabrikaya izin verilmesini bir türlü aklım almıyor. 
  Evet dostlar fabrikanın yapılma aşamasında verilen sözlerden biri de çalışanları ilçemizden alınacak olmasıydı. Yapım aşamasında bazı çalışan işçiler Yığılca'dan alındı ve çalışmaya devam ediyorlar. Bu işlerde çalışan işçiler sadece fabrikanın kaba işlerinde çalışan işçiler. Vasıflı işçi yok denecek kadar az, nakliye işleri dersen bu işler ihale usulü verilecek ve ihaleyi alan firma nakliyesini yapacak. Bu fabrikaya güvenip nakliye yapmak için dünyanın borcunu yaparak kapılarına bir tır iki tır alanlar oldu. Bu nakliye işini kaybettiklerinde borç altına girenler de zor duruma düşecek. Fabrika tam kapasiteyle üretime başladığında ise bu fabrikanın laborantlara, vasıflı elemanlara ihtiyaç duyulacak. Yani fabrikanın hamaliye işlerini Yığılca halkından üç beş kişi, diğer vasıflı işlerde başkaları çalışacak. Yığılca da fabrika yapıp, Yığılca'nın ismini bile kullanmayacak bu zihniyetin Yığılca'yı düşündüğünü sakın zannetmeyin. Yığılca'mın bulunduğu bölge Batı Karadeniz Marmara ile bir bağı sadece sınır oluşudur. Fabrikanın adı Marmara çimento! Yığılca'nın adını bile fabrikanın adında geçirmeyen bu yönetimin, Yığılca'yı düşünmeyi, Yığılca insanını düşünmeyi, doğayı ve çevreyi düşünmeyi bırakın akıllarının ucundan bile geçirdiklerini sanmıyorum. Onların tek düşüncesi üretim ve üretim sonrası az maliyet çok kâr. Yani maddiyat, maneviyat onlar için yok hükmündedir. Neyse dostlar bu çimento fabrikası yüzünden zaten çok üzgünüm, fabrikanın yüz metre yakınında benim de 24 dönüm fındık tarlam var. Fabrikanın yapılmaya başladığından beri bakım yapmak içimden gelmiyor. Bu fabrika yüzünden bu yerimi ya satacağım ya da bütün fındık ağaçlarını söküp, yerimi kurda kuşa yuva yapacağım. Açlıktan ölecek halimiz yok elbet. Osmanlı zamanına dayanan Yığılca'mda açlıktan kimse ölmemiştir. Elbet bizim düşüncemiz Yığılca'nın konumu, tarihi, güzelliği korunsun. Bizler gurbete geçim için gittik ama her fırsatta Yığılca'mızı düşündük. Aklımızdan bir an bile çıkartmadık. Yığılca'mın bu doğal hali ile kalması için gerekirse gurbet ellerde bir ömür geçirir ama mezarımın Yığılca'mda olmasını yeğlerim.
  Bu haftalık da bu kadar dostlarım, şimdi bu yazı yüzünden yine bahaneler üreterek saldıranlar, siyasete bağlayanlar olacaktır, olsunlar da canları sağ olsun. Benim ne siyaset yapacak kadar yeteneğim, ne de bahaneler üretecek becerilerim var. Söylenecek sözleri duymam, görmem, bilmem… Bazen suskunluk en iyi cevaptır, anlayabilene… Haftaya başka bir konuda buluşmak dileği ile sizleri Allah'ıma emanet ediyor sağlık ve huzurun bol olduğu günler diliyorum. Hoşça kalın.

  4078 kez okundu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  YAZARLAR
  KARDEŞ SEVGİSİ
  Veli VERGİLİ
  Veli VERGİLİ
  İMANIN NE KADAR GÜÇLÜ
  Dr. Seyhan ÖZSOY
  Dr. Seyhan ÖZSOY
  İMANIN NE KADAR GÜÇLÜ
  Dr. Seyhan ÖZSOY
  Dr. Seyhan ÖZSOY
  TUTANACAK DALIMIZ YOK!
  Süleyman ALTINHAN
  Süleyman ALTINHAN
  Sosyal Medya Düzenlemesi
  Hasan SEYHAN
  Hasan SEYHAN
  Kültürel Değişim
  İlker AYYILDIZ
  İlker AYYILDIZ
  HAYATIN İÇİNE ETTİN İNSAN OĞLU
  Sabri Arıkan
  Sabri Arıkan
  Arı gibi çalıştık ipek ürettik, Bir ilki Başardık…
  Esad BALCI
  Esad BALCI
  BİR GÖÇ HİKAYESİ AFGANİSTAN ÖZBEKLERİ
  Levent ÖZDEMİR
  Levent ÖZDEMİR
  Düzce Tam Kapandı
  Fatih IŞIK
  Fatih IŞIK
  Koronadan Kaçarken Başka Hastalıklara Tutulma!
  Pınar HOLT
  Pınar HOLT
  KİM NE DÜŞÜNÜYORSA DÜŞÜNSÜN.!
  Ahmet Alkan
  Ahmet Alkan
  KAPALI YERLER
  Sefer DEMİR
  Sefer DEMİR
  YILBAŞI VE MİLLİ PİYANGO REZALETİ
  Bahadır KIBRIS
  Bahadır KIBRIS
  KORSAN DEVLET İSRAİL’İN ÇİRKİN YÜZÜNÜ ANLATAN KİTAPLAR!
  Ziya GÜNDÜZ
  Ziya GÜNDÜZ
  ÇOCUKLARINIZ SİZİN VİTRİNİNİZDİR
  Ümmiye YILMAZ ERÇEVİK
   Ümmiye YILMAZ ERÇEVİK
  Şampiyon Adem Akkuş ve Erkut Karaca'ya Tebrikler!
  İLHAMİ ATASEVER
  İLHAMİ ATASEVER
  BAŞKANLIK SİSTEMİNDEKİ GERÇEKLER
  Musa KESKİN
  Musa KESKİN
  SEÇMEN DE SEÇİLENDE SIRATTA!
  Eda BİLDEK
  Eda BİLDEK
  Vaatlermi, yoksa projelermi‏
  Orhan ACAR
  Orhan ACAR
  KİŞİ SEVDİĞİ İLE BERABERDİR
  Hüseyin AKKAYA
  Hüseyin AKKAYA
  MERT ASLAN'DAN
  Mert ASLAN
  Mert ASLAN
  SAHİ,NEYDİ GENÇLİK?
  Orhan YAZICI
  Orhan YAZICI
  SÖZÜ DOST, ÖZÜ DÜŞMAN
  İbrahim KORKMAZ
  İbrahim KORKMAZ
  EMITT FUARI İLGİ GÖRDÜ
  Gökhan ALKAN
  Gökhan ALKAN
  BENDE SUSKUNLUĞUMU BOZDUM BE YA…
  Kenan ŞAHİN
  Kenan ŞAHİN
  AHİ OCAKLARI MUTLAKA KURULMALIDIR
  Eyüp AHİ
  Eyüp AHİ
  Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  Merak Edilen Dini Konular
  Merak Edilen Dini Konular
  Beklenen Oldu
  Takip
  Takip
  DEĞERLERİMİZ
  Vatan ATEŞ
  Vatan ATEŞ
  Ormanlarımız Ve Faydaları
  Sinan AYDIN
  Sinan AYDIN
  BİR İLÇE VAR UZAKTA…
  Abdullah ÇELEBİOĞLU
  Abdullah ÇELEBİOĞLU