Yazarlar

VERGİ CENNETİ ÜLKEM

Sabri Arıkan

VERGİ CENNETİ ÜLKEM';

            Değerli okurlarım, bu hafta sizlere ülkemizdeki vergi durumlarından bahsetmeye çalışacağım. Amacım asla siyasi olarak bu konuyu ele almak değildir. Bu konuyu siyasi değil bir vatandaş olarak dile getirmeyi arzu ettim.
       Değerli okurlarım, ülkemizde birçok vergi başlığı altında toplanan vergiler var. Bunlar kısaca, gelir vergisi, KDV, ÖTV, stopaj, çöp vergisi, çevre temizlik vergisi, konut vergisi gibidir. Bir ülke tabi ki vergi gelirleri ile halktan topladığını halka hizmet olarak götürür ama benim sitem ettiğim nokta, bir üründen defalarca vergi alınmasıdır. Bir fabrikatör, bir işletme birçok giderini gider olarak vergiden düşse de burada mağdur olan gelir vergisi ödeyerek kazanç sağlayan maaşlı çalışan kişilerdir. Maaşlı çalışan bireyler maalesef ki giderlerini vergiden düşme amacı ile gösteremiyor, kazancının tamamı gelir olarak hanesine yazılıyor.
       Sevgili okurlarım alınan birçok vergi fiyatları kat kat artırmaktadır. Hammaddeden vergi, üreticiden vergi, aracıdan vergi, satıcıdan vergi, tüketiciden vergi, tüketimden sonra yetmiyor bu sefer de belediyeler başlıyor. Çevre vergisi, çöp vergisi, kaldırım vergisi, konut vergisi, vergi vergi vergi! Böyle devam ediyor. Üretimden tüketime aracılarla beraber kar paylarını da üzerine koyan esnaf satış yapıyor, dolayısıyla üretimde 1 TL olan ürün maliyeti, tüketiciye gelene kadar 5 TL ile 7 TL arası satışa çıkıyor. Buna gözü aç esnaflarda eklendiği zaman bu rakam 15 TL ile 25 TL arası tüketiciye ulaşıyor. Hele hele ülkemizdeki otomobil fiyatları şahlanmış durdurulamıyor. 80.000 TL olan bir aracın sıfır fiyatı, gelir vergisi, ÖTV, KDV, eklenince 300.000 TL gibi bir rakama ulaşıyor. Bir de banka kredisi kullanırsan, bu aracın sana geliş fiyatı 550.000 ile 600.000 TL arası oluyor. Bir de konuta bakalım; genellikle inşaat firmalarının toplu konut adı altında yaptığı konutları fahiş fiyatlarla piyasaya satışa sunuyor. 200.000 TL'ye mal ettiği bir daireyi en az 400.000'den satışa çıkartıyor. Banka kredisi ile satın almaya kalkan vatandaşa bu fiyat 750.000-800.000 TL'ye çıkıyor. Günümüzde araç da ev de ihtiyaçtır. Olmasa da olur gibisinden kimse düşünmesin. Bugünkü şartlarda yan geliri olmayan bir birey bunların hiç birine sahip olamıyor, sahip olanlar ise Anne, baba, çoluk çocuk çalışarak alabiliyor. O da zar zor… Kimisi de babadan kalma miraslarını satıp alabiliyorlar. Eskiden para yoktu değeri çoktu şimdilerde ise para çok, değeri yok. İnsanın insana değer vermediği yerde tabi ki paranın lafı da olmaz. 
       Evet, sevgili okurlarım bu konuyu daha fazla uzatmadan bitireyim yoksa bazıları siyasete bağlayarak saldırıya geçebilir çünkü insanların bu günlerdeki tek konusu siyaset ama ben hiç bir siyasiden, ben iktidara geleyim ÖTV'yi kaldıracağım, KDV'yi kaldıracağım, çevre temizlik vergisini kaldıracağım, konut vergisini kaldıracağım diye duymadım. Burada iktidar, muhalefet ayırmıyorum tüm siyasetle uğraşan kişilere sözüm budur…
       Bu haftalık da bu kadar dostlarım, daha az vergi ile daha fazla kazançla insanın insana değer verdiği, merhametin ve sevginin bol olduğu günlerde hep beraber el ele olabilmek dileği ile Allaha emanet olun.

  YÜREĞİMİZ BİZİM AZRAİLİMİZ

  Hepimiz âlimiz hepimiz zalimiz
  İnsanlığa adım atacak yok halimiz
  Her köşe başında ölüm bekler
  Yüreğimiz olacak bizim Azrail'imiz

  Merhameti kalplere hak getire
  Küçükler büyüklere güç yetire
  Böyle giderse boyunlar gelecek satıra
  Yüreğimiz olacak bizim Azrail'imiz

  Kıyamet alâmeti yaşananlar
  Yemeğin tuzuyla boşananlar
  Hanelerde sokaklarda yangınlar
  Yüreğimiz olacak bizim Azrail'imiz

  Dilimizde iman gözümüz belden aşağı
  Hepimiz olmuşuz şeytanın uşağı
  Kalbine hâkim ol çözme beldeki kuşağı
  Yüreğimiz olacak bizim Azrail'imiz

  Her halt olduk insan olamadık
  Bal damlayan dil bulamadık
  Günahları ardı ardına sıraladık
  Yüreğimiz olacak bizim Azrail'imiz

  Âdemden beri özendik Kabil'e
  Bir gün olsun bakmadık Habil'e
  Yürek bozuksa dilden dökülen nafile
  Yüreğimiz olacak bizim Azrail'imiz

  Ahir dünyada acep ne olur halimiz
  Günahlara bulandık gitti elden dinimiz
  Ezelden ebede Hepimiz şeytana esiriz
  Yüreğimiz olacak bizim Azrail'imiz

  3436 kez okundu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları