Yazarlar

SİTEMİM VAR BİRAZCIK

Sabri Arıkan

SİTEMİM VAR BİRAZCIK';

      Değerli okurlarım bu haftaki yazımda sizlere birazcık sitem edeceğim, bu sitemimi yanlış anlamayın lütfen çünkü biz şiir yazanlar biraz ince düşünür, fazla kırılgan oluruz ne yapalım, Rabbimin verdiği bu yeteneğe bizlerde yufka yüreğimizle cevap vermeye çalışıyoruz maalesef.


                  Değerli okurlarım, 2010 yılında çıkartmış olduğum “Git Artık Benden” isimli kitabımı çıkarttığımda gerek çalıştığım kurumda gerek etrafımdaki insanlardan birçok destek aldım, hatta kitabımın bütün sponsorluğunu da çalıştığım Kalekim firması üstlendi. Bu kitap bana birçok kapı da araladı. Radyo programları, TV programları, dizi ve sinema ile tanışmam bu kitap sayesinde oldu. Birçok dostlar edindim, birçok tanıdığım oldu. Bu kitabımı çıkartmamla ilgili hiç pişmanlığım olmadı olamazdı da… Çünkü bu kitap hayatıma yeniden şekil veren geçmiş hayatımı gözden geçirmem konusunda, yani geçmişimle hesaplaşmam konusunda bana yardımcı oldu. Bu vesile ile yaptığım hatalarımı silip atarak, hatalarımdan bir ders çıkartmayı bildim ve yoluma devam ettim. Beni üzen tek nokta ise ne ilim Düzce’den ne de cennetim dediğim Yığılca’mın insanlarından, basın kuruluşlarından, siyasi parti il ve ilçe yöneticilerinden bir destek görememek oldu, hatta ilçemize yapılan çimento fabrikasını istemediğim için beni Yığılca düşmanı ilan edenler oldu. 2018 yılına kadar bu kitap için son kitabım diyerek birçok kişiye kırıldım. İnce ince düşünceler beni o kadar çok yordu ki bir ara dünyaya, hayata küsme noktasına geldim. Buna sebep olanlar ise birilerine yaranabilmek için bana sosyal medya üzerinden saldıranlar oldu. Üstelik bu kişilerin birçoğu yüzüme gülüp övgüler yağdırırken, bir taraftan da sosyal medya üzerinden saldırmaya devam ettiler. Neyse canları sağ olsun, ben yine de kimseye kızgın ve kırgın değilim ama bardak kırıldı bir kere! Ne kadar o bardağı birleştirirsen birleştir muhakkak çatlak izleri kalıyor.

   

                  Sevgili okurlarım 2018 yılı sonlarına doğru bir rüya gördüm ve bu rüya ile sabah bir heyecanla uyandım. Rüyamda ikinci kitabımı çıkarmışım ve ilim, ilçem ve ülkemin tüm desteğinin bir çığ gibi büyüdüğünü gördüm. Çevremdeki dostlarımın muhabbetle bana sarıldığını, bana saldıranların dahi çevremde olduğunu gördüm. Bu beni çok heyecanlandırmıştı, bu rüya gerçeğe dönüşür mü? Diyerek ikinci kitabımı çıkartmak için o gün yemin ettim ve çalışmalarıma başladım. Allah nasip etti, 2021 Mart ayında kitabımı bitirdim ve bir kitap yayın evi ile anlaşarak ikinci kitabım olan “Üşüyorum Anne” isimli kitabımı çıkarttım. Çıkarttım çıkartmasına da geçen bunca gün sonra tam bir hayal kırıklığı yaşadım. Önce en yakınlarımdan bu boş işleri bırakmadın diye bir eleştiri geldi. Oysa onların boş iş dediği benim dünyamdı. Nisan ayında çıkan kitabım Temmuz ayının bu gününe kadar kitap satış rakamlarını gördüm ve şaşırdım. Rüyamın tam tersi çıktı… Rüyaların tersi çıkar derlerdi inanmazdım ama doğruymuş. Kitabım sadece on beş adet satmıştı en yakın dostlarım sosyal medya üzerinden ya da telefonla arayarak hayırlı olsun dileklerini ileten, başarılar dileyenler, desteğimiz seninle diyenler bir kitap dahi almamışlardı. Yığılca’mın belediye başkanına ve Düzce’min belediye başkanına gönderdiğim kitaplar için bile, sadece ilçemin belediye başkanı sosyal medya üzerinden başarılar diledi o kadar. İlçemin gazetesi olan Yığılca’nın sesi gazetesinde “Gökhan bey” sağ olsun haberlerine taşıdı fakat Düzce’min hiç bir basınında yer almadım. Sağ olsun Meclis üyemiz Ramazan Baltacı beyin araya girmesi ile “Öncü TV” haber yaptı. Bir de Orbay kardeşim sosyal medyada haber yaptı o kadar. Bir de “Yılmaz Yurtseven” dostumun uğraşılarını görmemek mümkün değil tabi ki… Bana destek olan her dostuma, kardeşime ayrı ayrı sonsuz teşekkürler. Her sokak başında, her alanda boy boy resimler veren siyasi parti yöneticileri, dernekler, STK'lardan bir ses çıkmadı hatta başkanlarımız dahi tenezzül edip de kitabımla bir poz verip görünmediler. Buradan en büyük sitemim de Düzce belediye başkanımız sayın Dr. Faruk Özlü beyefendiye; Kendisine kitabımla beraber yazdığım mektubumu da gönderdim ve destek istedim ama maalesef kendisi bırakın desteği bir geri dönüş dahi yapmadı. Sayın başkanım yoksa birileri kulağınıza bir şeyler mi fısıldadı? Diye içimden gelmiyor değil. Medya üzerinden, gerek mesajlarla gerekse arayarak imzalı kitap isteyenlerin sayısı iki bini geçti ama bu kadar kitabı benim temin edebilmem mümkün değil. Yayın evi ile anlaşma gereği, yazara kitap verilmemektedir. Benden bu kadar kitap istenmesine rağmen maalesef kitap satış rakamı on beşte kaldı, ne diyeyim canınız sağ olsun…

   

                   Değerli Yığılca’mın ve değerli Düzce’min güzel insanları; Benim ki sadece bir rüyaydı, sadece bir an rüyamda da olsa mutlu oldum bu bana yeter. Bir üstadımın dediği gibi; “Biz şairler öldükten sonra değer kazanırız hayattayken asla kimseden bir değer bekleme” buradan benden desteğini esirgemeyen herkese sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum. Umutların ve hayallerin kaybolmaması dileği ile bu haftalıkta bu kadar sizleri Allah’ıma emanet ediyor sağlık ve huzurun bol olduğu günler diliyorum Hoşça kalın.

  BEN GÖNÜL ADAMIYIM

  Kula kul olmadım üç günlük dünyada
  Zalime yol olmadım zor zamanlarda
  En zorunu aldım dert düşen paylarda
  Rabbim var dedim ben gönül adamıyım

  Ertelendim ötelendim hiç yılmadım
  Dağlar üstüme devrildi yıkılmadım
  Yaradan bilir dedim yılana sarılmadım
  Rabbim var dedim ben gönül adamıyım

  Kaygan zeminde sağlam tuttum bileğimi
  Kul zaten aciz yaradana sundum dileğimi
  Gözyaşıyla yoğurdum hayat yolunda emeğimi
  Rabbim var dedim ben gönül adamıyım

  Salladım dünyayı sessiz feryadımla
  Hayata meydan okudum gel dedim celladınla
  Karşındayım bir sağ yanım bir sol yanım bir başımla
  Rabbim var dedim ben gönül adamıyım

  Kara gecede kara karıncayı duyan yarab
  Eyler mi seni kırık bir saza mızrap
  Elbet görünecek gecenin sonunda mehtap
  Rabbim var dedim ben gönül adamıyım

  Bakışlarım taştan ağır yüreğim pamuktur benim
  Bir yetime kurban olsun benim aciz bedenim
  Hak yolunda doludur taşıdığım heybelerim
  Rabbim var dedim ben gönül adamıyım

  Korkmadım gözümün gördüğü hiç bir şeyden
  Zalime karşı gelirim cesaretim yürekten
  Hangi çelik payını almamış bu bilekten
  Rabbim var dedim ben gönül adamıyım

  Bastığım yerde izim zulme karşı sözüm var
  Bu dünya sana bolda sadece bana mı dar
  Bir tek yaradana sığınırım odur bana yâr
  Rabbim var dedim ben gönül adamıyım

  Mert adam taşır mı yüreğinde ard niyet
  Özü bir sözü bir her bakışı cesaret
  Erkek olmak değil adam olmak marifet
  Rabbim var dedim ben gönül adamıyım

  Bu dünyada iz bırakalım yürüsün bizim şanımız
  Hep mazlumlara yetimlere yuva olsun hanımız
  Biz doğruluktan yana hep haktan yanayız
  Rabbim var dedim ben gönül adamıyım.

   

  3764 kez okundu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları