Yazarlar

KOLAY PARA HIRSI VE FENOMENLER

Sabri Arıkan

KOLAY PARA HIRSI VE FENOMENLER';

  Sevgili okurlarım, bu hafta sizlere kolay para kazanma hırsı ve sosyal medya fenomenleri hakkında yazma ihtiyacı duydum. Bu konular günümüzün çok önemli konusu. Maalesef bu hırs yüzünden yıkılan yuvalar, intihar olaylarına varan sonuçlar doğurmaktadır.
              Sevgili okurlarım bu kolay para kazanma hırsı eskiden beri içimize yerleşmiş hatta tutku haline gelmiştir. Eskiden Banker Kestelli, diğer bankerler, sülün Osmanlar, jet Fadıllar, tosuncuklar ve daha birçok dolandırıcı arsız kişilerin kurbanı olmuş insanlar var ve bunların sonuçları hiçte güzel sonuçlanmamıştır. Günümüzde ise teknolojinin ilerlemesi ile bu mecra sanal âleme taşınmıştır. Bitcoinler, altcoinler daha yüzlerce sayabiliriz. Sanal âlemde bulunan bu gibi yapımlar insanları tuzağa düşürmek ve neyi var neyi yok hepsine el koymaktır. Ben akıllıyım, ben o olaylara gelmem diyenler önce az miktarda para koyarak bu işe başlar ve daha sonra sonuçlarına göre adım atarlar ama bu işleri kurgulayanları hafife alırlar. Bilmezler ki bu işleri kurgulayanlar sabırlı ve seni sürekli takip ederler. Ne zaman ki neyin var neyin yok yatırdığında işte o zaman ortadan ya yok olurlar ya da aldığınız ne varsa birden düşüşe geçer. Kalan paranı çekmek istersin çekemezsin. Sistemden paranı çekersen artış olduğunda eski kaybettiğini alamasın çünkü esas tuzak burada. O yüzden akıllıyım diyen adam bu tuzağa devam eder ve neyi var neyi yok kaybeder daha sonra evde huzursuzluklar başlar. Önce aile düzeni bozulur daha sonra bu intiharlara kadar gidebilir. Maalesef şimdi size etrafımda olup da yaşanan, bana anlatılanları anlatayım. Arkadaşımın biri bu işe ufak ufak başlamış, parası değer kazandıkça artırmış ve daha sonra bu işe 30.000 TL para yatırmış ve bundan sonra yatırdığı para düşmeye başlamış kalan parasını da sistemden çekememiş yükselecek diye. Beklemiş ama maalesef ki bugün yatırdığı para 850 TL kalmış. Bu arkadaşım halen direniyor, sonunu Allah hayırlı etsin inşallah. Bir başka tanıdığım 200.000 TL'sini kaptırmış, bir başka kişi ise tüm varlığı yetmezmiş gibi bankadan 180.000 TL kredi çekerek bu işe yatırmış ama maalesef tümünü kaybettikten sonra intihar ederek hayatına son vermiştir. Benim bildiklerim bu kadar bilmediklerimi de haberlerden gazetelerden öğreniyoruz… Adı üstünde sanal olan bu âleme gerçeklerini yatıranlar her şeylerini kaybediyorlar.
              Bir başka mesele de sosyal medya fenomenleri… Çektikleri videolarda cinselliği ön plana çıkaran, izlenme oranları artsın bu işten para kazanalım diye her türlü namussuzluğu yaparlar. Onlarda hiç utanma duygusu yoktur, kazandıkları para tatlı geldiğinden bir sonraki videolarını daha da açık ya da ağızlara alınmayacak kelimeleri alarak devam ederler. Bu görüntüleri bugün çocukların dahi kolay ulaşabileceği sosyal medya platformlarında yapıyorlar. Bu fenomenleri örnek alan çocuklar önce ailelerine karşı saygısız seviyesiz ve daha sonra da evden dışarıda bu hareketleri yapmaya devam ediyorlar. Bu nedenle teknoloji çağı dediğimiz bu çağda gelenek görenek bilmeyen saygı sevgi bilmeyen bir nesil yetişiyor, uyarmaya kalktığımızda bizlere geri kafalı deyip saygısızca hakaret etme haklarını kullanıp buna da özgürlük diyorlar. Allah sonumuzu hayırlı, bizi de ıslah etsin ne diyelim… Bu fenomenleri bir de şiirimde dile getireyim dedim. Bu haftalık da bu kadar sevgili dostlar, kalın sağlıcakla Allah'a emanet olun.

  FENOMEN BUNLAR

  Facebook tik tok Twitter
  Adam dansöz gibi kıvırtır
  Bunlar insana aklını sıyırtır
  Sosyal medya fenomeni bunlar

  Baldırı çıplak azmış bunlar
  Ayıp örter mi hiç kızgın kumlar
  Koca avına çıkmış yaşlı dullar
  Sosyal medya fenomeni bunlar

  Özgürlük der dilde küfür
  Beğeni için etek savurur püfür püfür
  Yüzlerine tükürsen derler yarabbi şükür
  Sosyal medya fenomeni bunlar

  Biz mi geri kaldık bunlar mı çok ileri
  Baba evinde oturur düşünmez kileri
  Örf adet bilmez şeytana kardeş beyinleri
  Sosyal medya fenomeni bunlar

  Kamera önünde akılları şaşar
  Ağızdan çıkan laf boylarını aşar
  Uslanmaz bunlar kaşar olmuş kaşar
  Sosyal medya fenomeni bunlar

  Bulunmaz bunlarda sevgi saygı
  Utanması olmayanda olur mu hiç kaygı
  Marifet sanırlar bin bir ayıbı
  Sosyal medya fenomeni bunlar

  Dalga geçerler hacıyla hocayla
  Her ayıbı çekerler karıyla kocayla
  Terbiyeye muhtaçlar cennetten çıkma sopayla
  Sosyal medya fenomeni bunlar

  Kalmadı bu işin gâvuru Müslümanı
  Bu işte bulurlar şöhreti şanı
  Yıktılar yuvaları batırdılar hanı
  Sosyal medya fenomeni bunlar

  Kimi dedesini alet eder kimi ninesini
  Kimi yavrusunu kimi de kedisini
  Zor bulursun bu âlemde efendisini
  Sosyal medya fenomeni bunlar

  Kimi havlar kimi anırır
  Kimi şöhret uğruna soyunur
  Görmezler doğruyu yanlışı savunur
  Sosyal medya fenomeni bunlar

  Çokbilmişler asla uyaramazsın
  Yüzsüzle lafa girme dayanamazsın
  Haklıda olsan bu savaşı kazanamazsın
  Sosyal medya fenomeni bunlar

  Günah defterleri yazılacak kalın kalın
  Ne eller semaya kalkacak nede secdeye gidecek alın
  Yeni Dünya bu eskiye deyin hoşçakalın
  Sosyal medya sonları olacak bunların. 

  4236 kez okundu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları