Yazarlar

Şampiyon Adem Akkuş ve Erkut Karaca'ya Tebrikler!

İLHAMİ ATASEVER

  Adem Akkuş: Düzce Milli Eğitim Müdürlüğü Bilim ve Sanat Merkezinde (Bilsem) fizik öğretmeni olarak görev yapıyor. Kendisini uzun yıllardan beri tanırım. Hem Ebru Ustası, hem de mucit!

  Dr. Erkut Karaca: Düzce Atatürk Devlet Hastanesinde uzun yıllardan beri Ortopedi Doktoru olarak görev yapıyor. Halk arasında da başarılı bir doktor olarak biliniyor.

  Bu değerli iki insan ortaklaşa çalışarak bir buluş bulmuşlar ki, buldukları buluş ile dünya şampiyonu olmuşlar ve altın madalya almaya hak kazanmışlar. Neyi bulmuşlar?

  'Trafik kazalarında veya herhangi bir şekilde kırılan kemiklerin birleştirilmesi veya kaynatılması' buluşu. İnsanlığa karşı büyük bir hizmet!

  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bu yıl Uluslararası Buluş Fuarı ISIF'i Türkiye’de gerçekleştirdi. Fuar 02-04 Mart 2017 tarihlerinde İstanbul’da cnr convention center fuar alanında yapıldı. Fuara 24 ülke katıldı. Fuarda sergilenen buluşlar binlerce proje içinden önceden seçilmiş olan 243 proje (buluş) katılmış.

  Bu değerli iki insanın buluşları İstanbul’da cnr convention center fuar alanında 'Düzce Üniversitesinin Teknopark Standında' sergilenmiş. Düzce olarak 243 proje içinden dünya şampiyonu olduk!

  Bu yarışmaya bireysel olarak katılan Düzce Bilim ve Sanat Merkezi (Bilsem) öğretmeni Adem Akkuş fuara giderken Bilsem öğrencilerinden Kaan Ayyıldız ve Ömer Seçkin’i de misafir inventör öğrenci olarak yaptıkları projeleri sergilemek amacıyla götürmüş.

  Adem Akkuş böyle bir fuara öğrencilerimizin katılması bizler için altın madalyadan daha kıymetli olduğunu ifade etmiştir.. Herhalde bundan sonra böyle bir fuara, öğrencilerin de katılımı sağlanmış olur. Öğrenciler bu fuara katıldıktan sonra yaptıkları sunumlarla tüm katılımcıların dikkatlerini üzerlerine çekmeyi başarmışlar. Bu öğrencilerimizi de tebrik ediyoruz.

  Bilim ve Sanat Merkezi müdürü Kenan GÖKTEPE ise patentli projeleri olan 8 öğrencileri olduğunu, patent alınmayı bekleyen 12 öğrenci projesinin hali hazırda bulunduğunu belirterek, önümüzdeki ISIF fuarında 'Düzce Bilim ve Sanat Merkezi' adına göz bebeğimiz öğrencilerimiz için bir stant açarak yarışmaya katılmak istediklerini belirtti.

  Fizik öğretmeni Adem Akkuş ve Ortopedi uzmanı Dr. Erkut Karacaya ait olan ve şampiyonluk kazanan bu cihazın özelliği; 'Kemik eğriliğini veya boy kısalığını düzeltiyor. Temel işi mekanik ve bilgisayar destekli düzeltme sistemi olması ve kırıkları 20 ila 40 gün içinde düzeltiyor olması.'

  Gelelim işin en önemli bölümüne: 04.03.2017 tarihinde fuarda ödül töreni yapılıyor. Ödül töreninin olduğu gün Adem Akkuş ve Dr. Erkut Karaca törende yok. Neden? Adem bey diyor ki; Tören günü öğrencilerme dersim vardı. O öğrenciler haftada bir gün (cumartesi günü) derse gelen öğrencilerdi. Onları bırakamazdım! Doktor bey de bildiğim kadarı ile hastanede acilciydi!

  Şampiyonluğun sonunda Adem bey’in söylediği şu söz çok manidar; 'Fuarın başladığı gün öğrencilerimizle birlikte sunumlarımızı yaptık ve Düzce’ye görevimize döndük. Biz, Düzce’de görevlerimizi ifa ederken aynı zamanda da dünya şampiyonu olduk. Allah bir şeyi nasip etmişse oluyor!'

  Dünya şampiyonluğu alan bu buluş Düzce’de, Türkiye’de ve Dünyada ses getiren bir buluş olmuştur. İnşaallah birçok hastamıza şifa olacaktır.

  Marifet iltifata tabidir. Düzce olarak bizler de Bilim ve Sanat Merkezi (Bilsem) 'fizik öğretmeni Adem Akkuş’u, Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Ortopedi Doktoru Erkut Karaca’yı,' fuara misafir inventör öğrenci olarak katılmayı başaran 'Bilsem öğrencileri Kaan Ayyıldız ve Ömer Seçkin’i' tebrik ediyor başarılarının devamını diliyoruz. Hoşçakalın.

  79819 kez okundu.

  1 yorum yapılmış

  • NecdetAslan27/12/2017 00:17

   Gurur duyuyoruz Adem beyle. Başarılarının devamını bekliyoruz ..
  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları