Yazarlar

Yığılca'da neler oluyor!

Musa KESKİN

  İlçemizde ki hızlı nüfus artışıyla toprakların bölünmesi ve ailelerin geçimini karşılayamaması,
  Makineli tarımın gelişmesi ve kırsal kesimde iş gücüne duyulan ihtiyacın azalması,
  İlçemizde iş imkanlarının sınırlı olması
  Kentlerde eğitim, sağlık hizmetlerinin kırsal kesimden daha iyi olması
  gibi sebeplerle yıllardır yoğun göç verdiğimiz ilçemizin nüfusu gün geçtikçe azalmaktadır.
  Nüfusunun %60 ilçe dışında olmakla beraber ilçe içindeki mevcut faaliyetlerden bihaber bulunduğu bölge şartlarında yaşamlarını sürdürmektedirler.
  Bu bağlam da İlçe içindeki gündemi ve yapılan olumlu yada olumsuz tüm faaliyetleri sizlere anlatmaya çalışacağım.
  Biz öncelikle biz başkanımızın 30 Mart 2016 tarihinde ilgili basın organlarında yapılan basın açıklamasını ele alalım…
  'İlçenin her tarafında Yığılca turizm kenti olacak tabelaları asan Başkan Yiğit, İlçesine her açıdan değer katan çalışmalarını kararlılıkla sürdürüyor. Yiğit, göreve geldiği 2014 Mart ayından itibaren Yığılca da alt yapı çalışmalarını hemen başlatıp şehri adeta şantiyeye çevirdi. Ardından, sosyal ve kültürel çalışmalarda somut sonuçlar alan Başkan Yiğit, gözünü sanayi yatırımlarına çevirip yatırımcı çekmeyi bile başardı' şeklinde ilgili basın organlarında dolaşan haber vardı.
  Yapılan bu haberden yola çıkacak olursak;
  Yığılca turizm kenti olacak tabelaları asmakla öyle turizm kenti olunmuyor, somut faaliyetler lazım.
  Size basitmiş gibi görülen en ufak 3 örnek sunuyorum;
  Arazi şartları yüzünden engebeli olan Düzce / Yedigöller hattındaki 76 km lik yol üzerine bir sosyal tesis veya en azından ihtiyaç giderecek bir WC bile yapmazken neyin turizm kentinden bahsediliyor.
  Google araması yaptığımızda ilçemizde hiçbir taksi numarasına ulaşamazken siz neyin turizm kentinden bahsediliyor.
  Bilmeyenler için İlçemizden navigasyon kullanarak Yedigöller istikametine gitmek istediğimizde bizi Paşabükü Bolu istikametinden gönderirken siz neyin turizm kentinden bahsediyorsunuz.
  Hadi bu ufak detayları geçtim...
  İlçemizde faaliyet gösteren Yığılca Kültür Turizm Dayanışma ve Yardımlaşma derneğinin asıl amacı ilçemizi Sosyal ve Kültürel faaliyetlerle geliştirmek mi yoksa halkımızdan bir kısmını Allah rızasını ön plana koyup bir kısmı da nakit para karşılığında fındık toplamak mı? halk merak etmekte;
  Nakit toplanan fındığın finansörü kim? Bu paralar nerelere harcandı?
  Amacı dışında bazı faaliyetler gösteren bu derneği neden denetlemiyorsunuz...
  Şantiye faaliyetleri her dönem yapılan faaliyetler. Organizasyon eksiklikleri olsa da bu dönem daha başarılı oldu takdir edilesi bir durumun olduğunu belirtmek isterim.
  Gelelim sosyal ve Kültürel çalışmalara
  Bugüne kadar sosyal ve kültürel anlamda belediye adına merkez parkında yaz döneminde yapılan ve önemli sayılabilecek bağışlar toplanan kermesler dışında neden bir çalışma yok.
  Sosyalleşme dayanışma ve kalkınma adına organize edilen ve birçok esnafımızın da desteklediği resmi kurumlardan, halkımızdan ve esnafımızdan hiçbir ücret talep edilmeden yapılması planlanan Halkımızın merakla beklediği her cuma canlı müzik programı için önce izin verilip sonra neden vazgeçildi?
  Yine Halkımızın merakla beklediği resmi kurumlardan ve esnafımızdan hiçbir ücret talep edilmeden ve geçtiğimiz Ramazan Bayramında yapılacak olan Saklıcennet festivali Türkiye genelinde hiçbir özel festival veya etkinlik iptal edilmemişken havalimanında yaşanan üzücü saldırı nedeni ile güvenlik gerekçesi ile kurban bayramına ertelettiniz şimdi de yine hiçbir faaliyet ertelenmezken OHAL gerekçesi ile neden festivale izin verilmedi. Halk soruyor eğer gerekçe güvenlik ise neden Yığılca'da ki diğer festivallere müsaade verilip hatta yapılması için teşvik pirimi veriliyor? Aynı kalabalık orada olmayacak mı?
  Siz şimdi bırakın Yığılca' yı turizm kenti yapmayı, sosyal ve kültürel çalışmalarda bulunmayı, hiçbir maddi beklentisi olmadan bu faaliyetleri yapana da müsaade etmiyorsunuz ki...
  Bu faaliyetler öyle belediyeden basın bülteni hazırlayıp Düzce ve Ereğli medyalarına gönderip haber yaptırmakla olmuyor...
  İstanbul'un suyu Yığılca'dan karşılanırken neden Yığılca'da hala su sıkıntısı yaşanmakta. Tabi bahane basit ALT YAPI ÇALIŞMALARI.
  Ancak; İlçemizde uzun zamandır devam eden çalışmalardan dolayı su sıkıntısı yaşanacağı bilinmesine rağmen hiçbir tedbir alınmamış olması halkı mağdur etti. Şimdi Yığılca'daki sıkıntıyı çözmek için yapılan çalışmalar bunlardan önce yapılamazmıydı. Halk mağdur olmayacaktı! Bu halk neden 1 yıldır mağdur.


  Sonraki yazımız Ereğli bağlantılı Yığılca'da ki FETÖ yapılanması ve bu bağlamda yapılan yolsuzluklar....

  3531 kez okundu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları