Yazarlar

AHİ OCAKLARI MUTLAKA KURULMALIDIR

Eyüp AHİ

  Çevremize baktığımızda binlerce çocuğun çaresizlikten dolayı okuyamadığını, çocuk yaşta zor işlerde uğraştığını görürüz.

  Akıllı, zeki, fakir olmak, anasız babasız kalmak; bu sebeplerden dolayı okuyamamak, yaşaması gerektiği gibi yaşayamamak, toplumdan koparılmak, kaderine bırakılmak çocuklarımızın kaderi olmamalıdır.

  Fakir olmayı, anasız babasız kalmayı onlar ister miydi? Doğarken öyle bir tercihleri var mıydı?

  Durumu iyi olanların, yani bizim çocuklarımızın zekaları o çocukların zekalarından çok mu fazladır? Bu çocuklara maddi manevi destek verilse, ellerinden tutulsa, vatana millete yararlı birer evlat olarak yetiştirilse; bizim çocuklarımızdan farkları olur muydu? Nice cevherlerin çıkmayacağını kim söyleyebilir ki

  Diyeceksiniz ki; o durumlardaki çocuklarla devlet zaten ilgileniyor. Yetiştirme yurtlarında, devlet parasız yatılı okullarında okutuluyor, burslar veriliyor. Ayrıca cemaatler, yardımsever kişi ve kuruluşlar bu çocukları okutuyorlar, diyebilirsiniz.

  Bunlar yeterli oluyor mu? Tüm zeki, akıllı, fakir, öksüz, yetim çocuklar okutulabiliyor mu? Onlara ulaşabiliyor muyuz? Hayata en iyi şekilde hazırlayabiliyor muyuz? Bizler üzerimize düşen görev ve sorumlulukları yerine getirebiliyor muyuz? Gerekli ilgi gösterilmiş olsaydı; hırsızlık yapanlar, tinerciler, mafyaya karışanlar, örgütlere girenler, uyuşturucu kullananlar - satanlar, kirli işlerle uğraşanlar yine bu gibi işlerle uğraşırlar mıydı? En azından birçoğunu kurtaramaz mıydık?

  Yurdumuzda binlerce esnaf ve sanatkarlarımız var. Bunların bağlı oldukları odalar ve dernekler var. Oda ve derneklere yıllık aidatlar ödenir. Başkan ve yönetim kurulları seçimlerle belirlenir. Esnaf ve sanatkar odaları, ticaret odaları, dernekleri, birlikleri, federasyonları, konfederasyonları Türkiye'nin çok önemli ve güçlü bir kesimini oluştururlar.

  Böylesine büyük bir güce sahip olan bu kuruluşlar; Ahi Ocakları'nı kurarak; Ahilik kültürünün yaşamasında, yaşatılmasında önemli rol oynayabilirler. Bununla birlikte toplumsal bir görev kabul edilip, yukarıda bahsettiğim çocukların okuması için maddi ve manevi destek sağlayabilirler.

  Başta Bolu'da olmak üzere aşağıdaki proje uygulandığında birçok problemin ortadan kalkacağına, binlerce çocuk hayata kazandırıldığında ise esnaf ve sanatkarlarımızın hayırlı bir yaptıkları için de çok mutlu olacaklarına inanıyorum.

  Ahi Ocakları'nın yapımı için büyük arsalar alınacak. Üzerine iki veya üç bloktan oluşan binalar yapılacak.

  Birinci blokta tüm esnaf odalarına ayrı ayrı bürolar ayrılacak. Çok amaçlı toplantı, seminer, konferans ve düğün salonları yapılacak. Çıraklarımıza, kalfalarımıza, esnaf ve sanatkarlarımıza bu salonlarda seminerler düzenlenecek. Ahilik etkinlikleri; kalfalık, ustalık törenleri; esnaf çocuklarının, kalfaların düğünleri burada yapılacak. Esnafların dert, istek ve şikayetleri dinlenecek. Aynı işi yapan esnaflar bir araya getirilerek; toptan mal alımı, fiyat belirleme, birlikte hareket etme gibi sevgi ve kardeşliğin öne çıktığı toplantılar yapılarak, güçlü bir birlik oluşturulacak. Diğer illerden gelen esnafların kalabileceği düşük ücretli misafirhaneler ve yemek salonları yapılacaktır.

  İkinci üçüncü bloklar kız ve erkek öğrenci yurtlarına ayrılacak. İlçelerde, merkez ilçede fakir, öksüz, yetim, maddi durumu zayıf olup mutlaka okuması gereken zeki çocuklar belirlenecek. İlçelerde kaymakamlık, ilçe milli eğitim müdürlüğü, okul müdürleri, öğretmenlerin tavsiyeleri ile; merkez ilçede İl milli eğitim müdürlüğü, okul müdürleri ve öğretmenlerin tavsiyeleri ve valilik onayı ile yurda alınacak. Bu oran yurt kapasitesinin %60'ını kapsayacak, kalan % 40'lık oranı da ilçelerden veya başka illerden gelen esnaf çocuklarının düşük ücretle kalabilmesi için tahsis edilecektir. Bahçede spor tesisleri ve parklar düzenlenecektir.

  Bu işler için tüzük hazırlanacak. Arazi alımlarında ve bina yapımlarında bağışlar ön planda olacak. Esnafların ödedikleri aidatlardan fon oluşturulacak. Şahısların büyük binaları, otelleri, fabrikaları kendi gücüyle yapabildiği, cemaatlerin birçok yurdu hizmete açabildiği, camilerimizin kısa sürede bitirildiği düşünülürse; esnaflarımız için bu işin çok kolay olacağı ortadadır. Yeter ki isteyelim. Bu yola baş koyalım. Kimi esnafımız emeğiyle, kimisi malzeme yardımıyla, kimileri maddi katkılarıyla kısa bir sürede bu işin üstesinden gelebilirler. Tesisler ve yurt yapıldıktan sonra da bağışlardan, fonlardan, zekatlardan, ücretli kalan öğrencilerden, misafirlerden, yemekhaneden gelecek gelirler ile öğrencilerin okutulması sağlanabilir.

  Bolu'daki esnaf ve sanatkarlarımızın öncülüğünde yapılacak tesisler ve yurtların Türkiye'nin tüm illerinde, büyük ilçelerinde örnek alınarak yapılmasıyla; binlerce çocuğumuzun hayatı kurtulacaktır. Kötü yola düşebilecek çocuklarımızı kazanmış olacağız. Esnaf ve sanatkarlarımız birlik olmalarından dolayı daha da güçleneceklerdir.

  Bu konuda; Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül'e, Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a, Meclis Başkanımız Sayın Cemil Çiçek'e, Bakanlarımıza, CHP Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na, MHP Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli'ye, Valimiz Sayın İbrahim Özçimen'e, Bolu Milletvekillerimiz: Sayın Ali Ercoşkun'a, Sayın Fehmi Küpçü'ye, Sayın Tanju Özcan'a, Belediye Başkanımız Sayın Alaaddin Yılmaz'a, Rektörümüz Sayın Hayri Coşkun'a, Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Recep Alpdoğan'a, Siyasi Parti İl Başkanlarımıza, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Başkanımız Sayın Bendevi Palandöken'e, BESOB Başkanımız Sayın Tahir Gayret'e, Ticaret Odası Başkanımız Sayın Emin Semercioğlu'na, Oda Başkanlarımıza, Sivil Toplum Kuruluşlarımıza, Yerel ve Ulusal Basınımıza, Esnaf ve sanatkarlarımıza, iş adamlarımıza, duyarlı Bolu Halkımıza, dostlarıma, sevenlerime çağrıda bulunuyorum. Gelin bu hayırlı iş için destek olunuz. Birlikte başaralım. Olumlu-olumsuz tüm yorumlarınızı bekliyorum.

  Bolu bu proje ile örnek bir il olduğunu göstermeli ve sesini duyurmalıdır. Asırlar sürecek, hayırlı işlerin yapılacağı Ahi Ocaklarının temelleri Bolu'da mutlaka atılmalıdır.

  78954 kez okundu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları