Yazarlar

YIĞILCA BALI ÜZERİNE…..

Kenan ŞAHİN

  Bir zamanlar diye söze girmek istiyorum. Evet bir zamanlar Yığılcada Mustafa diye bir arkadaşımız vardı. Biz ona mıstık derdik, berberlik yapardı, kendisi ve çevresi ile barışık, herkes tarafından sevilen, büyüğüne, küçüğüne saygılı, sevimli mi sevimli bir tipti. Bu kişi bazılarına göre benim gibi " firar" edip Yığılca'dan kaybolmuştu. Yıllar sonra Yığılca'ya gezmeye geldiğinde Mustafa' nın "firar" etmediğini, ülke genelinde alış veriş sektöründe söz sahibi olan bir firmanın bölge müdürü olarak görev yaptığını kendi ağzından öğrendik. Yığılca'da balcılık yapan kişiler hemen Mustafa'dan kendi ürettikleri bu güzelim balların çalıştığı firmada satılması konusunda yardımcı olmasını talep ederler. Mustafa kabul eder, ancak çalıştığı firmanın bir kilo balı 4-5 liradan yukarıya alamayacağını da bildirir. Böylece Yığılcalı bal üreticisinin hayalleri de suya düşer.

  Yaklaşık bir kaç yıldır değişik televizyon kanallarında yayınlanan bal reklamlarını hepimiz şaşkınlıkla izlemekteyiz. 4-5 kg bal fiyatı kargo dahil 99 Tl. dir, yanında promosyon olarak neredeyse at ve katır da verecekler! Allah aşkına bir kilo pekmezin 10-15 lira olduğu yerde 1 kg bal 10 liraya satılır mı? Satılır. Satılırsa bunu alan adam bal değil mısırdan yapılma şeker yemektedir. Neyse, çok geçmedi bu reklamlar, reklamı yapılan balın sahte, firmaların da dolandırıcı olduklarından bahisle yasaklandı.

  Zaman zaman ben de marketlerden bal almaktayım. Bal mı yiyorum yal mı , anlayamadım.Tadı tuzu, bal ruhu hiç yok. Ne yediğim belli değil. Ersin Çamlı isteğim üzere 1 kg Yığılca balı göndermiş. Kendime geldim desem yeridir, kokusu, rengi tadı, "beni ye" diyor.

  Ben buradan Yığılcalı bal üreticilerine sesleniyorum. Ürettiğiniz ürünün kıymetini bilin. Gerçek bal ile sahte bal arasındaki farkı tüketiciye ısrarla anlatın, büyük pazarlarda ve zengin mahallerde tanıtım ve tadım yaptırın. Üşenmeyin, yorulmayın. Bu ülkede artık sahte ile gerçeği ayıracak insanlar da olduğunu unutmayın!

  Yürekten sevgilerimle....

  3775 kez okundu.

  1 yorum yapılmış

  • Yaşar Aydın 21/11/2018 20:27

   Bu sen misin? Yürü kesimhane işçilerinin sendikalaşma çabalarına yardım etmeye gidiyoruz.
  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları