Yazarlar

ÖZGÜRLÜĞÜN ADI MAVİ MARMARA

Ziya GÜNDÜZ

  Değerli okuyucular, Vuslat Dergisi için İ.H.H Başkanı Sayın Bülent Yıldırım ile ikinci Mavi Marmara Özgürlük filosu için yapmış olduğum röportajın bir kısmını sizinle bu köşede paylaşmak istiyorum…

  Mavi Marmara katliamının üzerinden bir yıl geçti. Tarihe Mavi Marmara öncesi ve sonrası diye yazılacak çünkü yeryüzünün en şedit insanlık düşmanı siyonizm karşısında deşifre etme görevini yerine getirdi. Mavi Marmara'nın işlevi öğreticiliktir. Özgürlüğü öğretir, direnişi öğretir, gizli kalmış düşüncelerin açığa çıkmasını öğretir, yardımlaşmayı, kardeşliği, yani Mavi Marmara birçok şeyin aslında kristalize hali oldu.

  Bu bir yıl içerisinde Türkiye toplumu Filistin halkının yanında yer aldığını, tüm renkleriyle ortaya koydu yediden yetmişe, herkesin kalbinde Filistin bayrağı şekil buldu. Ayrıca siyonizm yeryüzünde yalnızlaşmaya doğru gitti. Sonuçta dünya siyasileri İsrail'le yan yana görünmenin bir bedeli olduğunu fark ettiler ve İsrail yandaşı olan liderler orta doğuda tahtlarını kaybettiler. Politikacılar oy alabilmek için Filistin'in yanında daha çok yer almak gerektiğini algıladılar.

  Ve intifada Mavi Marmara'yla beraber Filistin'in dışına vicdan sahiplerine doğru kaydı artık Filistin intifadasının yeryüzüne yaygınlaşmasının adı oldu Mavi Marmara!

  Sayın Yıldırım'a refah sınır kapısı açıldı mı? Sorumuza verdiği cevap ise çok düşündürücüdür:

  Refah sınır kapısı açılmadı. Sadece insan geçişleri biraz rahatladı. İçeriye insani yardım ve ticaret malları halen giremiyor ama bu olmayacak mı?

  Olacak çünkü Mısır yönetimi artık bunu yapacaktır yapmak mecburiyetindedir. Çünkü Mısır halkı Filistin'in yanındadır. Fakat Refah sınır kapısının açılması sadece karayolundan bir kapının açılması demektir. Hala duvar var. Filistin'in diğer tarafına geçemiyoruz, Batı Şeria tarafına geçemiyoruz. Gazze'den Filistin'e yine deniz ablukası var. Ambargo henüz devam ediyor sözleşme olarak. Refah sınır kapsının açılmasını kendileri için yeterli görenlere ben buradan sesleniyorum o zaman siz kendi evinizi bir hapishane olarak görün evin giriş ve çıkışı sadece pencereden olsun ve siz buna razı olun.

  Yine o eve giriş çıkışlarda istediğiniz zaman değil birilerinin size verdiği izin çerçevesinde olsun kendiniz için kabul etmediğiniz şeyi başkası için kabul etme kötülüğünü gösterenler elbette ki kendi nesillerinin yüzüne bakacak halde olmayacaklar…

  Sevgi ve dua ile

  3086 kez okundu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları