Yazarlar

‘'YÜREĞİNİZDE BİR FERAHLIK HİSSEDERSENİZ VİCDANINIZ RAHAT OLSUN'

Sabri Arıkan

  Sevgili okurlarım;Bu haftanın konusunu kendimize öz eleştiri yapıp hesaba çekmek adına ele aldım.Aslında her insanın bu şekil öz eleştiriyi kendi kendine günlük,haftalık,aylık veya yıllık olarak yapması vicdanını rahat ettirmek için yapmalıdır. Tabi ki bu benim düşüncem… Herkesin düşüncesi ve kararı kendine aittir. Onun için bütün düşüncelerinize saygı duyarım.Benim tanıdığım bazı dostlarım ve arkadaşlarım var. Bizler bazen bir araya gelir kendi kendimizin muhasebesini yaparız ve bunun sonunda öyle bir mutluluk yaşarız ki bunun tadını hiçbir şeyde bulamayız. Sizlere de tavsiye ederim. Bu kendine öz eleştiriler kendi vicdanımızı rahatlatabilme adına çok mutluluk verici bir davranış biçimidir.

  Şimdi bazı kötü davranışlarımızı ele alalım ve bundan kendimize bir pay çıkartalım.Konuyu da ben ve bencillik üzerine getirelim ve konumuza başlayalım

  BEN BİLİRİM

  "Ben bilirim" kelimesi aslında kendine öz güvenden gelir ama bazı ben bilirimler var ki senin bildiğin akı sana kara diye diretirler. Şimdi bu ikilemde bence iki tarafta iyi düşünmeli ve ortak bir karar alınamıyorsa bu konuyu konuşmaktan vazgeçmelidirler. Yoksa bu konu ileride birbirlerine karşı zıtlaşacağı için artık ben bilirim kavramından çıkıp inatlaşmaya hatta kalp kırmalara kadar gidecektir.Şunu asla unutmayın iki tarafında haklı veya haksızlığında bu diretmeler olur. Bir taraf haklı ise senin üzerine gelir.Haksız olana dikkat edin! Ya size inat için sizin sesinizden daha fazla yükseltir sesi yada sesi daha güçsüz çıkar. Aman sevgili okurlarım bu tür davranışlardan sakının. Haklıda olsanız karşınızdaki kişi arsız ise oradan uzaklaşın. Çünkü bu tür davranışlar başınızı derde sokmaya neden olur bu tür insanlara dikkat edin.

  BEN YAPARIM

  "Ben yaparım" demekte öz güvenden gelen bir hareket tarzı .Fakat beyin hücrelerinin eksikliği nedeni ile bir takım insanlar ben bu işi yaparım arkadaş kim ne derse desin millette görsün der ama yapacağı işin hesabını kitabını bilmez .(sözüm meclisten dışarı)Bir eşeğe taşıyabileceği kadar yük yüklersin. Fazlasını yüklediğin anda o eşek yere yıkılır ve hatta bu yıkılış esnasında eşeğin ayağı da kırılabilir. Bir daha o eşekten yararlanamazsın bile.Sizlere bir örnek vereyim.Benim bir arkadaşımda bu kafada biri idi Kendisini büyük bir iş adamı zanneder her işe zıplardı.Bir gün bir ihale haberi alır bize gelir derki ;"Ben yakında bak neler yapacağım öyle bir iş alacağım ki hepinizin ağzı açık kalacak helal olsun diyeceksiniz." Ne işi diye sorduk kendisine bir harfiyat ihalesi alacağım ve benim alacağımda kesin. Neden diye sordum ihaleye girenlerin tekliflerinin hepsini biliyorum. En az teklif verenin yarısını teklif edeceğim. Hesabını iyi yaptın mı? ,seni kurtaracak mı? diye sorduğumda sen ne anlarsın hesaptan diyerek beni küçümsedi ve gitti. Bizlerde zaten ondan sonra aramızdaki arkadaşlık bağlarını kopardık kendisi ile. Bu benim anlattığım olay bundan beş yıl önce oldu. Bundan iki ay önce Kadıköy de işim vardı. Kadıköy'e gittim iskelede ayakkabı boyacılığı yapan bu zatı gördüm ve hemen yanına gittim. Dedim hayırdır bu hal ne yüzünü benden kaçırdı .Bana bakmıyordu, git dedi. Bende gitmem gel şurada bir çay içelim dedim ve oturduk. Dedim anlat bakayım ne oldu? Hayat dedi bana öyle bir ders verdi ki keşke beni uyaran siz arkadaşlarımı dinleseydim .Sen dedim bırak şimdi anlat ne oldu? Bir hafriyat ihalesi almıştım hatırladın mı? Evet dedim. O ihaleyi aldım, hesap kitap yapmadan işe girdim .Benden teminat mektubu istendi, gittim onu da bankalardan hallettim. İşe ihale tutarının yarısını peşin alıp başladım .On gün sonra aldığım avans yetmedi ve bankalardan evimi ipotek karşılığında borç aldım. Oda yetmedi ve işi bitiremeden iflas ettim. İcra yolu ile bütün mal varlığım satıldı ,yine yetmedi ve sonra hapse girdim. Hapisten de bir ay önce çıktım ama bu bana büyük bir ders oldu. Eşim ,çocuklarım hepsi beni terk ettiler. Bende geçimimi buradan sağlıyorum dedi.Seni şimdi bir konuda taktir ettim dersini almış iyi ezberlemişsin ve kimseye muhtaç olmadan gurur yapmadan bu işi yapıyorsun ya rabbim sana kaybettiklerinden daha fazlasını versin diye dua edip oradan ayrıldım .İşte okurlarım ben yaparımın hikayesi bu. Gerisini siz düşünün. Bu durumu diğer arkadaşlarıma da anlattığımda kimsenin ne ağzı açık kaldı nede helal olsun dedi. Çünkü beklenen bir sonuçtu.

  BEN FARKLIYIM

  Bu tür insanlara sormak lazım "Acaba neren farklı" diye. Tüm insanlığı yaradan rabbim acaba onun neresini farklı yaratmıştı? Kendini aynaya baktığında ne olarak görüyordu? Aman deyim dostlar bu kelimeyi şakada olsa ne siz söyleyin söyleyenden de uzak durun. Bu konunun üzerinde durmak dahi istemiyorum. Konuşurken aman dikkat edin .Herkes kendine göre farklı ama bu sadece fikir ve düşünce farklılığıdır. Bir farkta fiziki görünüm oda şüpheli bir atasözü var. Rabbim insanları çift yaratmış diye bu sözde fiziki olarak birbirine benzeyen insanları kastetmişler ama onlarında fikir ve düşünceleri farklı. İnsan yaradılışının bütün uzuvları aynıdır .Bir takım elbise ve bir kıravatla insan farklı olmaz.

  BENİM HEDEFLERİM BÜYÜK DİYENLER (PATRONCULUK OYNAYANLAR)

  Kendine hedef koyan insanları ele alalım. İyi yolda olanlara rabbim yollarını açık etsin.

  Bizde bu iyi yolda olmayanları yazalım.Bazı işletmelerde şunu gördüm. Ben hedef büyüteceğim, onun için harcamalarımı kısmam gerek derler .İlk önce çalışanın haklarından kısmaya başlarlar ama kendi özel harcamalarından taviz vermezler. Gösterişe çok meraklıdırlar ,patronculuk oynamayı çok severler. Yanında çalıştırdıklarını çalışanı gibi değil adeta kölesi gibi görür. Hak adalet tanımaz .Hep kendinin kazanmasını ister. Yanında çalışan en samimi arkadaşı da olsa onun için fark etmez. Karşısındaki kişilerin sözüne itibar etmez. Hep kendi bildiğini okur. Emir vermeyi çok sever, insanları küçük görürler. Ulaşamayacağı yerdeki insanlara ya yalancı ya da hırsızlıkla suçlarlar. Sürekli şöhret peşinde olurlar. İsimlerinin önüne sayın kelimesini ,sonuna da efendim veya bey kelimesini koymazsanız çok bozulurlar. Çünkü onlar kendilerini patron olarak görürler ve herkesten saygı beklerler. Evet sevgili okurlarım değirmenin suyunu sadece kendine çevirmekle hak ve adalet mekanızması'nın dişlisine çomak sokmakla patron olunmaz. Bu tür insanlara hatırlatacağımız tek bir söylenecek sözüm var. Patron seninde benimde ve tüm canlı mahlukatın da tek bir patronu var ve bu patron hak ve adaleti sana da bana da eşit verir. Çünkü ondaki terazi şaşmaz bunu hiçbir zaman unutma.

  MENFEAT ARKADAŞLIĞI

  Bu tür arkadaşların yaptıkları hareket tarzı futbol tabiri ile dokuz kusurlu hareketlerin başlarında gelir.

  Arkadaşlar her ne olursa olsun hep kendilerine yontarlar. En ufak bir çıkarı yoksa kimselere yaklaşmazlar

  Hep garibanı ve mazlumu arkadaş seçerler. Kendisi gibi olanlara asla yaklaşmazlar .Sürekli karşı taraftan bir şey isterler ama kendileri vermezler. Onlar için arkadaşlık,akrabalık,komşuluk maddiyatla ölçülüdür.

  Senden bir şey isteyeceği zaman güler yüzle yaklaşır .İstediğini alamazsa bırak seni tanımayı arkandan kuyunu bile kazar .İstediğini alırsa en kral arkadaşı sen olursun. Rabbim bizleri böyle insanlardan uzak tut yarabbi. Sevgili okurlarım çevrenizde böyle insanlar varsa aman uzak durun. Çünkü başınızın belaya girmesi an meselesidir.

  BEN SİYASETÇİYİM

  Siyaset yapanlara da birkaç sözüm olsun istedim. Buradan siyasete girip de adamlığını kaybetmeyen insanlara lafım yok ama işin diğer yüzü yani başka siyasetçiler için siyasetçinin açılımını yapalım.

  Önce yukarıdan aşağıya siyasetçiyim yazalım açılım bakalım ne hal alacak.

  S ağı solu tanımam

  İ şler sonra yapılır

  Y alan benim göbek adımdır

  A sla başkalarına güvenmem

  S er verir ama sır vermem

  E meğe saygı nedir bilmem

  T eşkilat benden sonra gelir

  Ç alar çırparım hesap vermem

  İ lime bilime inanmam

  Y er içer keyfime bakarım

  İ manım mal mülk paradır benim

  M alesef ben buyum

  İşte sevgili dostlar siyasetçiyim diyenin açılımı başka söze ne hacet…

  Evet sevgili okurlarım bu gibi daha çok konular var ama daha derinlere inersem beni deli diye ya tımarhaneye gönderirler yada son günlerde moda olan Ergenekoncu deyip gazetecileri ceza evine attıkları gibi beni de atarlar. Onun için bu konuları burada kesiyorum. Burada genel olarak hep işin kötü taraflarını ele aldım. Çünkü yapmamamız gerekenler şu üç günlük dünyada neleri paylaşamıyoruz onu anlayamadım. Kendinizi bir günlüğüne de olsa hesaba çekin ve kendinize sadece şu soruları sorun.Bu gün ben ailem için ne yaptım?Bu gün ben akrabalarım,komşum,arkadaşlarım ve çevrem için ne yaptım? Daha da önemlisi bu gün ben Allah için ne yaptım diye kendinize sorup yüreğinizle cevaplayın. Bu sorgulamanızın sonunda ‘'Yüreğinizde bir ferahlık hissederseniz vicdanınız rahat olsun'Bu haftaki konuma aşağıdaki dörtlükle son veriyorum. Rabbim kalbinizden sevgiyi sofranızdan ekmeği vicdanınızdan merhameti eksik etmesin saygı ve sevgilerimle…

  İnsanı insan yapan yüce yaradan

  Götüreceğimiz yok bu yalan dünyadan

  Bütün servetimizdir bizi saracak kefen

  Cennet için bir yer dile yüce mevladan.

  61867 kez okundu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  YAZARLAR
  KARDEŞ SEVGİSİ
  Veli VERGİLİ
  Veli VERGİLİ
  İMANIN NE KADAR GÜÇLÜ
  Dr. Seyhan ÖZSOY
  Dr. Seyhan ÖZSOY
  İMANIN NE KADAR GÜÇLÜ
  Dr. Seyhan ÖZSOY
  Dr. Seyhan ÖZSOY
  TUTANACAK DALIMIZ YOK!
  Süleyman ALTINHAN
  Süleyman ALTINHAN
  Sosyal Medya Düzenlemesi
  Hasan SEYHAN
  Hasan SEYHAN
  Kültürel Değişim
  İlker AYYILDIZ
  İlker AYYILDIZ
  HAYATIN İÇİNE ETTİN İNSAN OĞLU
  Sabri Arıkan
  Sabri Arıkan
  Arı gibi çalıştık ipek ürettik, Bir ilki Başardık…
  Esad BALCI
  Esad BALCI
  BİR GÖÇ HİKAYESİ AFGANİSTAN ÖZBEKLERİ
  Levent ÖZDEMİR
  Levent ÖZDEMİR
  Düzce Tam Kapandı
  Fatih IŞIK
  Fatih IŞIK
  Koronadan Kaçarken Başka Hastalıklara Tutulma!
  Pınar HOLT
  Pınar HOLT
  KİM NE DÜŞÜNÜYORSA DÜŞÜNSÜN.!
  Ahmet Alkan
  Ahmet Alkan
  KAPALI YERLER
  Sefer DEMİR
  Sefer DEMİR
  YILBAŞI VE MİLLİ PİYANGO REZALETİ
  Bahadır KIBRIS
  Bahadır KIBRIS
  KORSAN DEVLET İSRAİL’İN ÇİRKİN YÜZÜNÜ ANLATAN KİTAPLAR!
  Ziya GÜNDÜZ
  Ziya GÜNDÜZ
  ÇOCUKLARINIZ SİZİN VİTRİNİNİZDİR
  Ümmiye YILMAZ ERÇEVİK
   Ümmiye YILMAZ ERÇEVİK
  Şampiyon Adem Akkuş ve Erkut Karaca'ya Tebrikler!
  İLHAMİ ATASEVER
  İLHAMİ ATASEVER
  BAŞKANLIK SİSTEMİNDEKİ GERÇEKLER
  Musa KESKİN
  Musa KESKİN
  SEÇMEN DE SEÇİLENDE SIRATTA!
  Eda BİLDEK
  Eda BİLDEK
  Vaatlermi, yoksa projelermi‏
  Orhan ACAR
  Orhan ACAR
  KİŞİ SEVDİĞİ İLE BERABERDİR
  Hüseyin AKKAYA
  Hüseyin AKKAYA
  MERT ASLAN'DAN
  Mert ASLAN
  Mert ASLAN
  SAHİ,NEYDİ GENÇLİK?
  Orhan YAZICI
  Orhan YAZICI
  SÖZÜ DOST, ÖZÜ DÜŞMAN
  İbrahim KORKMAZ
  İbrahim KORKMAZ
  EMITT FUARI İLGİ GÖRDÜ
  Gökhan ALKAN
  Gökhan ALKAN
  BENDE SUSKUNLUĞUMU BOZDUM BE YA…
  Kenan ŞAHİN
  Kenan ŞAHİN
  AHİ OCAKLARI MUTLAKA KURULMALIDIR
  Eyüp AHİ
  Eyüp AHİ
  Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  Merak Edilen Dini Konular
  Merak Edilen Dini Konular
  Beklenen Oldu
  Takip
  Takip
  DEĞERLERİMİZ
  Vatan ATEŞ
  Vatan ATEŞ
  Ormanlarımız Ve Faydaları
  Sinan AYDIN
  Sinan AYDIN
  BİR İLÇE VAR UZAKTA…
  Abdullah ÇELEBİOĞLU
  Abdullah ÇELEBİOĞLU