Yazarlar

´BANKALARIN TUZAKLARINA DÜŞMEYİN'

Sabri Arıkan

  Sevgili okurlarım;Bu hafta sizlere bankaların kurduğu kredi kartı tuzaklarından bahsedeceğim. Bu sadece bankaların tuzakları değil kendimizin de bilinçsizce harcama yapmamız buna çanak tutmaktadır.Gazetelerde televizyonlarda duyuyorsunuzdur .Bankalara borcu yüzünden cinnet geçiren, ailesine şiddet uygulayan,boşanmaları okuyor ve duyuyoruz.Burada aslında uygun olan bizim kendimize sahip çıkabilmemizdir ama bizde gösteri merakı bakın nelere mal oluyor.Bende bu kredi kartı mağdurlarından olduğum için sizlere bu konuyu açıyorum .Sizlerde hoca cemaat misali hocanın söylediğini dinleyin ama yaptığını yapmayın sözünden yola çıkarak yorumu da kararı da sizlere bırakıyorum.

  Sevgili okurlarım; Bu güne kadar tüm bankalar sokakta,iş yerlerinde,evlerimizde,gittiğimiz her yerlerde kredi kartı dağıttılar. Hatta bazı bankalar promosyon yolu ile kredi kartı dağıttı. Bu kredi kartları dağıtılırken kredi kartını alan müşterilerinin sözlerine güvenerek inceleme bile yapmadan maaşının on katı yirmi katına kadar limit verildi. İlk önce size arkadaşımın bu kredi kartlarına nasıl kapılıp ve şu anda ne durumda olduğunu anlatayım sonrada benim başımdan geçen talihsiz olayı anlatacağım.

  Aynı iş yerinde çalıştığım bir işçi arkadaşım bunda iki sene önce cebindeki kartları bana gösterdi ve kartları gösterirken de aynen şu kelimeyi kullandı." Bu bankalar bana çok güveniyor yahu evime sürekli kredi kartı gönderiyorlar".Bende kendisini o zaman uyarmıştım. Bak bu kadar kredi kartı iyi değil bir kaptırırsan kendini kurtaramazsın aynı şeyleri ben yaşadım ve hala bankalara borç ödüyorum ve hala bitiremedim dedim. Arkadaş bana gülerek ben senin gibi bol keseden harcar mıyım ben harcamasını bilirim dedi. Bende bazen harcamasını bilmek yetmiyor kartı kullanmak zorunda kalıyorsun o kartlar cebinde olduğu sürece kendini güvende zannediyorsun unutma dedim ama arkadaş benimle dalga geçti ve gitti. Bundan bir ay önce arkadaşımın evine ve maaşına haciz konuldu duyduğumda üzüldüm yanına gidip dedim hayırdır geçmiş olsun nasıl oldu bu olay sorma dedi. Kredi kartlarım elimde patladı, ödeyemez oldum. Benim asıl olan beş bin liralık borcum faizlerdi avukatlardı masraflardı otuz yedi bin lira borç olmuş. Aldığım maaş sekiz yüz lira ,ev, kira, üç çocuk, hanımda hasta ben bunu nasıl ödeyeyim dedi .Eh dedim ben seni uyarmıştım dedim ama sen bana gülmüştün işte dedim benim durumuma düşmüşsün. Bu kadar borcu nasıl biriktirdin dedim. Ya dedi benim asıl borcum bin lira idi. Kredi kartından taksitli bir şeyler alalım dedik bir ara ödeyememeye başladım. Ben bir kredi kartımdan çekip diğer karta yatırdım. Ondan ona derken birde bakmışım kartların limitleri hepsi birden dolmuş .Yani benim asıl borcum olan bin lira aktara aktara önce beş bin sonrada son bir sene hiç ödeyemedim. Borçlar katlana katlana bu duruma gelmiş .Neyse dedim geçmiş olsun diyerek yanından ayrıldım.

  Değerli okurlarım bu durum benimde başıma geldi. Ben icralık olmadım ama hala daha bankalara borç ödüyorum. Bu borçlardan da ne zaman kurtulurum Allah bilir.

  Siz siz olun aman ha cebinizdeki kredi kartlarına dikkat edin . Hadi çok zor durumlar için bir tane olsun ama birden fazla olduğu zaman malesefki sizlerde bizim durumumuza düşme adayısınız. Unutmayın bu durumlara düştükten sonra öğüt veren bol olur ama kimse sana yanaşmaz . Hatta arkanızdan birde bol laf üretirler. Aman dostlarım biz düştük sizler bu duruma düşmeyin "Bankaların tuzaklarına aldanmayın"sakın rabbim borçsuz huzurlu bir hayat nasip etsin.

  Haftaya başka bir konuda buluşmak dileğiyle saygı ve sevgilerimle…

  8719 kez okundu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları