Yazarlar

DEĞERLERİMİZ

Vatan ATEŞ

  Değerli Okurlarım, hayatın merkezine insanı k oyarsak; insanın mutluluğunu da hedef haline getirirsek bütün uğraşların kutsallaştığını fark ederiz. Neredeyse bütün düzenler insanın ve insanlığın mutluluğu üzerine kurulmuştur. İnsan sosyal bir varlıktır, mutlaka diğer insanlarla bir arada yaşamak zorundadır.

  Bu birlikteliği bozacak davranışlar bütün toplumlarca farklı yaptırımlara uğramıştır. İnsanın mutluluğunun öncelikle iç dünyasında başladığını unutmamalıyız. İnsanın mutlu olmasını sağlayan iç ferahlığın fikri ve manevi yönden çok yönlü bir eğitim ve nezih bir çevre ile elde edildiğini görmeliyiz. İnsanlığın beşeri münasebetlerde yol alacağı mesafe aldığı eğitimle yakından ilgilidir. Bu anlamda hiçbir şahsiyet bencillik duygusunun girdabında boğulma tehlikesine atılamaz. Faydalı olma düşüncesi bir insanı insan yapan en önemli göstergedir. Daha açık bir ifade ile gelecek nesillere yararlı bir şeyler bırakmayı istemek sadece bize has bir özellik değildir. Neredeyse tüm canlıların genetik kodlarında bu şifreyi az ya da çok görmekteyiz. İç dünyasını şekillendirdiğiniz bireylerin çevresine de yaşanabilir bir anlam katmalısınız.

  Bu katı bir şekilcilik olmamalı, her an değişikliliğe hazır olduğunu hissettirmelidir. Hiçbir şey durduğu yerde durmaz. Biz istesek de istemesek de zaman hızla akıp geçiyor. Mekânı şekillendirmek, vazgeçilmez olan zamana muhalefetle olmaz. Hızla akıp geçen zamana ayak uydurmalıyız. Tarih sahnesi zamanın bu hızlı akışına uyamayan toplumların silik anılarıyla doludur. Hayatın bu acımasız yüzüne karşı geçmişin izlerine de saygılı olmayı unutmamalıyız.

  Değerli hemşerilerim bu nereden çıktı? Acaba Vatan ATEŞ yazısını nereye bağlamaya çalışıyor diye düşünenlere bir sözüm var: Haftalardır yazdıklarımıza bir bakarsanız, tüm yazılarımızın temeli insanların uğraşlarına ve amaçlarına dayanmıyor mu? Bu hafta bu konulara farklı bir bakış tarzı yükleyip bu konudan yaklaşmak istedim. Belki tarzım olmadığını düşünenler olabilir.

  Okurlarım hafta sonu doğanın canlandığını Saklıkent'imin ise yemyeşil olduğunu gördüm. Değerlerimize sadık kalmak kaydıyla mutluluğumuzu perçinleme adına, iç dünyamızın aydınlatılması ve şekillenmesi adına arayışlarımıza devam diyorum ve sizleri sımsıcak hava, dostluk ve muhabbetle bırakıyorum. Esen kalın.

  57025 kez okundu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları