Yazarlar

´BİZLER BAKAR ENGELLİYİZ´

Sabri Arıkan

  Sevgili okurlarım;bir hafta önceki yazımda bir konu açmıştım.Temizlik imandan gelir konusuna bu haftada devam etmek istiyorum çünkü; İnsanlık aleminin nereye gittiğini tahmin etmek dahi istemiyorum.Son zamanlarda insanları gözlemlemeye çalıştım ve ilk işe kendi çevremden başladım.Kendi çevrem derken arkadaş grubu,akraba ve komşularımızdan başladım ve bu durum beni öylesine içten yaraladı ki artık insan'lık ölmüş hissine kapılacaktım.Neden bu kadar vurdum duymazız acaba? Kalbimizin bozukluğundan mı yoksa işimize gelmediği için mi böyle davranışlar sergiliyoruz?Ben birbirine bu kadar muhalefet bir toplum istemiyorum. Bir beyaza tüm toplumun bildiği beyaz rengine neden göz göre göre kara diyenler çıkabiliyor anlamıyorum. Şimdi sizlere birkaç örnek vereyim.

  Arkadaşımın biri ile muhabbet ediyoruz. Adım ona muhabbet arkadaşım bir cihaz almış ve açıp kapama düğmesinin nereden olduğunu bilmiyor ve bana soruyor. Diyorum ki kullanma kılavuzu var mı var onda yazıyor mu yazıyor diyor arkadaşım. Ama bulamadığını söylüyor Arkadaşım doğrudur bilemiyebilir diye önce cihazı elime aldım. Önünde koskocaman bir açma kapama tuşu var. Dedim ki bak bu tuş açma kapama tuşu yok diyor o değil. Yahu üzerinde hem de Türkçe yazıyor açma kapama diye hala yok diyor bu sefer kendimden şüphelenmeye başladım ve kullanma kılavuzunu istedim ve getirdi. Kullanma kılavuzunda da aynı şeyi yazıyor açma kapama diye arkadaşa gösteriyorum diyorum ki bak kılavuzda da bu tuşun açma kapama tuşu olduğunu yazıyor. Arkadaştan yine bir cevap sende bilmiyorsun açma kapama yerini. Ya sabır çekiyorum derin derin peki diyorum seninle beraber servisine gidelim soralım tamam diyor. Servisine gidiyoruz ben diyorum ki servisteki arkadaşa bu cihazın açma kapama tuşu nerede arkadaş?Yetkili alıyor cihazı eline bana ve arkadaşıma boş boş bakıyor ve söylediği söz aynen şu "Siz benimle dalgamı geçmeye geldiniz yoksa kamera şakası falan mı çekiyorsunuz ?"Abi bu açma kapama tuşlarının bir özelliğinin de ne olduğunu biliyormusunuz? Yok dedik ikimiz birden… Abi bunun özelliği görme engelli vatandaşlarımızın da bu tuşu algılayabilmeleri için üzerindeki açma kapama tuşunda kabartma yazı var. Görme özürlü vatandaşımız zorluk çekmesin diye bu kabartmalar düşünülmüş deyince birden kaynar sular tepemden aşağı döküldü. Düştüğüm duruma mı güleyim böyle bir arkadaşım olduğu için mi kendime güleyim yoksa o arkadaşımın inadına uyup kendimi küçük düşürdüğüme mi güleyim anlamadım. Aslında burada gülünecek bir durum yok cahilliğe cahillikle yaklaşıp cahil duruma düşmek bu olsa gerek diye düşünerek servisteki arkadaşın bize bir hayat dersi nasıl verilir gözlerimizin içine baka baka öğretti.Görme engelliler bile düşünülüp yapılan bir cihazda "Bizler bakar engelli" olarak açma kapama tuşundaki meselede nereye kadar geldik sizlerde duyun istedim.Ha bu arada arkadaşım cihazın fişini prize taktığında çalışıp çıkarttığında ise kapandığı inadını devam ettirmiş olup cihazı kutusundan hala çıkarmamış gerisini siz düşünün siz yorumlayın. Çünkü ben yorumlamaktan yoruldum.

  Bir başka arkadaşımla yine sözüm ona muhabbet ediyoruz.Konumuz içki ve sigara! A

  Arkadaşıma sözde doktor demiş ki her gün bir paket sigara ve üç bira sağlığa zararlı değil hatta günde üç biranın sağlığa faydalı olduğunu söylemiş. Bende birden bire Allah Allah diye iç geçirdim. Dedim ki şu doktorun adresini bana verir misin? Ne yapacaksın diye sordu arkadaş. Dedim bir tedavide ben olayım bir bakayım beni de tedavi edecek mi? Eğer beni de tedavi edemezse ben onu tedavi edeyim ve reçetesini yazayım. Sen ne yazacaksın ki dedi arkadaş. Sabah aç karna Osmanlı tokadı, öğle tok karna Arap Celal Elensesi, akşam yatmadan önce Koca Yusuf kündesi.(ŞİDDETE KARŞIYIM)Şiddetsiz tatlı muhabbetle kalın saygı ve sevgilerimle…

  5944 kez okundu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  YAZARLAR
  KARDEŞ SEVGİSİ
  Veli VERGİLİ
  Veli VERGİLİ
  İMANIN NE KADAR GÜÇLÜ
  Dr. Seyhan ÖZSOY
  Dr. Seyhan ÖZSOY
  İMANIN NE KADAR GÜÇLÜ
  Dr. Seyhan ÖZSOY
  Dr. Seyhan ÖZSOY
  TUTANACAK DALIMIZ YOK!
  Süleyman ALTINHAN
  Süleyman ALTINHAN
  Sosyal Medya Düzenlemesi
  Hasan SEYHAN
  Hasan SEYHAN
  Kültürel Değişim
  İlker AYYILDIZ
  İlker AYYILDIZ
  HAYATIN İÇİNE ETTİN İNSAN OĞLU
  Sabri Arıkan
  Sabri Arıkan
  Arı gibi çalıştık ipek ürettik, Bir ilki Başardık…
  Esad BALCI
  Esad BALCI
  BİR GÖÇ HİKAYESİ AFGANİSTAN ÖZBEKLERİ
  Levent ÖZDEMİR
  Levent ÖZDEMİR
  Düzce Tam Kapandı
  Fatih IŞIK
  Fatih IŞIK
  Koronadan Kaçarken Başka Hastalıklara Tutulma!
  Pınar HOLT
  Pınar HOLT
  KİM NE DÜŞÜNÜYORSA DÜŞÜNSÜN.!
  Ahmet Alkan
  Ahmet Alkan
  KAPALI YERLER
  Sefer DEMİR
  Sefer DEMİR
  YILBAŞI VE MİLLİ PİYANGO REZALETİ
  Bahadır KIBRIS
  Bahadır KIBRIS
  KORSAN DEVLET İSRAİL’İN ÇİRKİN YÜZÜNÜ ANLATAN KİTAPLAR!
  Ziya GÜNDÜZ
  Ziya GÜNDÜZ
  ÇOCUKLARINIZ SİZİN VİTRİNİNİZDİR
  Ümmiye YILMAZ ERÇEVİK
   Ümmiye YILMAZ ERÇEVİK
  Şampiyon Adem Akkuş ve Erkut Karaca'ya Tebrikler!
  İLHAMİ ATASEVER
  İLHAMİ ATASEVER
  BAŞKANLIK SİSTEMİNDEKİ GERÇEKLER
  Musa KESKİN
  Musa KESKİN
  SEÇMEN DE SEÇİLENDE SIRATTA!
  Eda BİLDEK
  Eda BİLDEK
  Vaatlermi, yoksa projelermi‏
  Orhan ACAR
  Orhan ACAR
  KİŞİ SEVDİĞİ İLE BERABERDİR
  Hüseyin AKKAYA
  Hüseyin AKKAYA
  MERT ASLAN'DAN
  Mert ASLAN
  Mert ASLAN
  SAHİ,NEYDİ GENÇLİK?
  Orhan YAZICI
  Orhan YAZICI
  SÖZÜ DOST, ÖZÜ DÜŞMAN
  İbrahim KORKMAZ
  İbrahim KORKMAZ
  EMITT FUARI İLGİ GÖRDÜ
  Gökhan ALKAN
  Gökhan ALKAN
  BENDE SUSKUNLUĞUMU BOZDUM BE YA…
  Kenan ŞAHİN
  Kenan ŞAHİN
  AHİ OCAKLARI MUTLAKA KURULMALIDIR
  Eyüp AHİ
  Eyüp AHİ
  Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  Merak Edilen Dini Konular
  Merak Edilen Dini Konular
  Beklenen Oldu
  Takip
  Takip
  DEĞERLERİMİZ
  Vatan ATEŞ
  Vatan ATEŞ
  Ormanlarımız Ve Faydaları
  Sinan AYDIN
  Sinan AYDIN
  BİR İLÇE VAR UZAKTA…
  Abdullah ÇELEBİOĞLU
  Abdullah ÇELEBİOĞLU