Yazarlar

İLKBAHAR

Sinan AYDIN

  Yazın habercisidir ilkbahar bizlere müjde verir kuş sesleri ile hele birde Yığılca gibi güzel bir doğa içinde iseniz tadını çıkarın ilkbaharın. Yediden yetmişe neşe doğar insanın içine. Kar sularının artık eridiği, derelerin ve şelalelerin coştuğu zamandır ilkbahar. Ağaçlar açar, çimenlerde rengarenk çiçekler, birde oyun oynar bize bazen ilkbahar bozar havayı yağar yağmur kararır bulutlar canı sıkılır insanın çıkmaz istemez insan dışarı ama birde bakmışsın güneş göstermiş o sıcak yüzünü kuşlar başlamış cıvıldamaya toprak kokusu vurur insanın yüzüne işte tamda o an başlar yaza olan hasret artık gelsin deriz sokaklar canlansın çocuklar koşsun oynasın huzur bulsun gönüller.

  Yaşasın ilkbahar gelmiş, bahçeler renklenmiş. İlkbahara hazırlık eylül ekimden başlar ...Çiçek tohumları özenle hazırlanmış toprağa ekilir. Toprak önceden kaplara yerleştirilir. İçine gübresi konur harmanlanır. Çiçek tohumları toprağa sevgi, aşk, ve özenle ekilir. Hemen hemen her gün yavaşça sulanır. Toprağa can suyu katılır. Tohumların çimlenmesi heyecanla beklenir. Sonunda tohum çimlenir ve yavaşça yeşerir büyür fide olur.

  Mart nisan gelmiştir sonunda. Kasvetli günler geride kalmış güneş yüzünü göstermeye başlamıştır artık. Kuşlar cıvıl cıvıl, insanlar neşeli..Kış uykusundan uyanmıştır doğa .

  Şimdi bahçelere aşk katmaya sevgi katmaya geldi sıra. Toprak temizlenir. Yaban otları atılır . Toprak canlandırılır. Hani sonbaharda ektiğimiz çeşit çeşit tohumlar vardı ya.

  Şimdi sıra onlar bahçedeki yerlerini alsınlar... Kurulsunlar köşelerine hava atsınlar endam kırsınlar. Toprakta şımarsınlar daha daha da büyüsünler. Gönüllerimizde taht kursunlar. İlkbaharın geldiğini unutturmasınlar. Tadı çıksın baharın doğanın. Akşam çayları içilirken soluyalım bahçedeki kokuyu..

  Belki bazılarınız üzülecektir, toprak yok bahçe yok diye.. Gelin bu sefayı küçük bir saksıda yaşayın. Balkonunuzda yada pencereniz de minyatür bahçe kurun. Toprakla uğraşmak , toprağa dokunmak vücudunuzdaki negatif enerjiyi alacaktır. Toprağı koklamak dokunmak size enerji verecektir.

  Farkında olun yaşamın doğanın. Baharın geldiğini hissedin. Yaşayın hissederek farkında olarak yaşayın baharı. İnanın bana size ilaç gibi gelecektir..

  Yaşam emektir. Yaşam sevmektir ..Yaşarken her şeyi severek hissederek çevrenizde olanların farkında olarak yaşayın. Siz baharın geldiğinin farkında mısınız ?

  7589 kez okundu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları