Yazarlar

AHMET KELEŞ'İN ARDINDAN…

Ziya GÜNDÜZ

AHMET KELEŞ'İN ARDINDAN…';

  Cuma günü eşimle teflonla görüşürken, Ahmet Keleş Hocanın vefat ettiğini söyledi. Ahmet Keleş hocayla tanışmamız: Yığılcanın Sesi Gazetesiyle tanışmakla başladı. Bazen gazeteye göndereceği yazıları bana getirirdi, bilgisayar ortamında yazıp gazeteye ulaştırmamı isterdi. Ben kendisini hiçbir zaman için kırmadım ve geri çevirmedim. Her seferinde yazılarını yazdım. Bazen Yüksel abinin çay ocağından zaman zaman çay içer sohbet ederdik. Gezdiği yerleri anlatırdı. Yığılca'nın sorunlarını kendisine dert edinmiş bir hocamızdı. En son kendisiyle Metek Toki de görüşmüştüm. Kızını ziyarete gelmişti. Ölüm er geç hepimizi bulacaktır. Önemli olan öldükten sonra sizin için iyi şeyler yazılıp konuşulmasıdır. İşte bende bu yazı bunun için yazıyorum. Söz uçar yazı kalır misali…

  Geçmişine bakıyorsun, yakınlarını hatırlıyorsun, altı aylık yavrunu mezara koyuşunu, ondokuz yaşındaki kardeşini, kırkdokuz yaşındaki oğlunu, ablanı, halanı, anneni, babanı düşünüyorsun hepsinin toprakla kucaklaşmalarını, toprağa verişini hatırlıyorsun. Kavga edip dövüştüğün, sonra da kucaklaştığın arkadaşlarının çoğu gitmiş.

  Nereye gitti diyenimiz yok. Biz de gideceğiz diyenimiz yok. O mal senin, bu mal benim... Oğlum, kızım, torunum. O araba, bu araba, o makam, bu makam, o mevki, bu mevki.... Didişme, koşuşma ile geçen bir hayat. Ölümü düşünen yok, geleceğinden endişe eden yok.

  Geçen hayatlar gözümün önünden film gibi geçti. Beni ürküten bu filmin sonu ne olacak? Dayından gelen mektuplar gibi sevinecek misin? Senden kopanların üzüntüsü gibi ağlayacak mısın?..

  Ölüm bu dünyadan ahirete geçişte bir sınırdır. Öteki dünyaya geçişte bir aynadır. Allah Rasûlü'nün buyurduğu gibi "Dünya ahiretin tarlasıdır".

  Rabbimizden Ahmet Keleş Hocamıza rahmet ve ailesine sabır, yakınlarına başsağlığı diliyorum.

  Sevgi ve dua ile…

  13466 kez okundu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları