Gündem

ÇEVREYİ KORUMAK İBADETTİR

17/01/2023 08:16
ÇEVREYİ KORUMAK İBADETTİR

        Değerli Okuyucular, Sevgili Dostlar, canlıların içerisinde yaşadıkları ortama çevre denir. Hem canlılar hem de cansız maddeler çevreyi oluşturmaktadır. Cansız maddeler olarak hava, su ve toprak gibi unsurlar yer alır. Canlılar arasında ise insan, hayvan ve bitkiler bulunur. Doğal çevre olmazsa insan nefes alacak oksijenden mahrum kalır, diğer hayvanlar yaşam alanı bulamaz. Çevre bu nedenle tüm canlılar için çok büyük bir gereksinimdir. Tüm canlılar için büyük önem taşıyan doğal çevreyi korumakla ilgili atalarımızın: "Bağa bak üzüm olsun, yemeye yüzün olsun. Bakarsan bağ, bakmazsan dağ olur. Sağlıklı yaşam, sağlıklı çevre ile olur. Çevreni temiz tut, yeşili koru. Yarının doğası bugünden yaratılır. Biz doğayı korudukça doğada bizi korur. En büyük zenginlik, doğa zenginliğidir. " sözleri kulağımıza küpe olmalıdır.
              Değerli Okuyucular, yazımın başlığında " Çevreyi Korumak İbadettir " derken bunu Yüce Allah'ımızın peygamberimiz vasıtasıyla gönderdiği yüce kitabı Kur'an-ı  Kerim'deki ayetlere göre söyledim. Kamer süresi 49. ayet mealinde: Gerçekten biz her şeyi bir ölçü ve dengede yarattık. Hicr süresi 19. ayet mealinde: Yeri de yaydık. Ona sabit dağlar yerleştirdik. Rahman süresi 8. ayet mealinde ise : Sakın dengeyi bozmayın ayetleri sadece bunlardan birkaçıdır. Peygamberimizin de bu konuda yüzlerce hadisi vardır. Hele şu olay bizim için büyük önem taşımaktadır. Bir gün Resûlullah (s.a.v) Efendimiz 'in yanından bir cenaze geçmişti. Efendimiz (s.a.v):“Rahata ermiş ya da kendisinden kurtulunmuş. ” buyurdu. Sahabeler:“ Ey Allah'ın Resulü, rahata ermiş ya da kendisinden kurtulunmuş, ifadesinden kastınız nedir?” diye sordular. Rasûlullah (s.a.v):“Mü'min bir kul vefât ettiğinde dünyanın yorgunluğundan ve sıkıntılarından rahatlayıp Allah'ın rahmetine kavuşur. Günahkâr ve kötü biri öldüğünde ise insanlar, beldeler, ağaçlar ve hayvanlar onun şerrinden kurtulup rahata ererler. ” buyurdu. 
               Son yıllarda Türkiye'nin ve ilçemizin dağı taşı dilim dilim kesilip inşaat malzemesi, mermer ve çimento malzemesi olarak kullanılmaya başlandı. Dev iş makineleri, kamyonlar, vinçler, bantlar ormanların koynunda homurdanarak çalışıyor. Binlerce yıldır Anadolu insanına yaşam alanı oluşturan tepeler, yaylalar,  koyaklar, ovalar, vadiler birer birer işlevini yitiriyor. Yetkililer “Buralar orman değil, Allah'ın taşı. ” diyerek milyonlarca yıllık jeolojik yapıyı bir çırpıda yok etmesi için birilerine peşkeş çekiyor. İlçemizde 1990'lı yıllardan sonra bu çevre felaketiyle tanışmaya başladı. Şu anda taş, mermer ocakları ve çimento fabrikasının kirliliğinden ilçemiz halkı da nasibini almaya başladı. Devlet vergi vb. yollarla bunlardan alacağını alıyor. Maalesef taşını toprağını el alıyor, tozu dumanı kirliliği bize kalıyor. Doğanın dengesi bozuldukça doğa olayları değişiyor. Bunun canlı örneğini şu anda yaşıyoruz. İnsanlar kar duasına çıkmaya başladı. Kış geldi ama numunesi beyaz örtüyle tanışamadık. Bu mevsim şartlarıyla geçimini sağlayanlar hayal kırıklığı yaşıyor. Öyle görünüyor ki doğa bizden intikamını alıyor. Ne demişler: Allah affeder, lakin doğa affetmez.                             
                  Değerli Okuyucular, Sevgili Dostlar, bir zamanlar "Saklıkent, Yeşil Vadi, Çayırlı" gibi isimler verdiğimiz cennet beldemizin geleceği bu taş, mermer ocakları ve çimento fabrikası yüzünden pek aydınlık görünmüyor ancak insanlarımızın da çevreyi kirletmede onlardan aşağı kalır yanı yok. Bir grup emekli arkadaşlarla bu hafta bazı turistik yerlere gezi yaptık. Sosyal medyada da paylaştığımız gibi gördüklerimiz çevre kirliliğini hayvanlar bile yapmıyor. Köylerimizin her birinin dere yataklarında kırlarında çöp dağları oluşmuş. Kırları, suları, havayı ve tabiî manzarayı kirletmek, yerlere çöp ve pislik atmak insanlık şeref ve haysiyetine yakışmayan bir davranıştır. Hem kendimizi hem de başkalarını düşünmemektir. Hâlbuki müslümanlar, kirlettiği yerlerden başkalarının huzursuz olacağını ve tabiatın güzelliğinin bozulacağını düşünüp çevre temizliğini bir ibadet olarak görmelidir; Yedikleri çerez artıklarını, şişe, konserve kutularını, kâğıt, paket artığı gibi kirletici şeyleri caddelere, sokaklara, piknik yerlerine atmamalıdır. Allah bizi bir çevre içinde  çevre ile birlikte var etmiştir. Buna zarar vermek en büyük günahtır. Tüm dostlarım ve okuyucularım bu günahtan uzak olsun. Temiz bir çevrede sevgi ile kalın, dostça kalın; hoşça kalın. 

  1944 kez okundu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  YAZARLAR
  KARDEŞ SEVGİSİ
  Veli VERGİLİ
  Veli VERGİLİ
  İMANIN NE KADAR GÜÇLÜ
  Dr. Seyhan ÖZSOY
  Dr. Seyhan ÖZSOY
  İMANIN NE KADAR GÜÇLÜ
  Dr. Seyhan ÖZSOY
  Dr. Seyhan ÖZSOY
  TUTANACAK DALIMIZ YOK!
  Süleyman ALTINHAN
  Süleyman ALTINHAN
  Sosyal Medya Düzenlemesi
  Hasan SEYHAN
  Hasan SEYHAN
  Kültürel Değişim
  İlker AYYILDIZ
  İlker AYYILDIZ
  HAYATIN İÇİNE ETTİN İNSAN OĞLU
  Sabri Arıkan
  Sabri Arıkan
  Arı gibi çalıştık ipek ürettik, Bir ilki Başardık…
  Esad BALCI
  Esad BALCI
  BİR GÖÇ HİKAYESİ AFGANİSTAN ÖZBEKLERİ
  Levent ÖZDEMİR
  Levent ÖZDEMİR
  Düzce Tam Kapandı
  Fatih IŞIK
  Fatih IŞIK
  Koronadan Kaçarken Başka Hastalıklara Tutulma!
  Pınar HOLT
  Pınar HOLT
  KİM NE DÜŞÜNÜYORSA DÜŞÜNSÜN.!
  Ahmet Alkan
  Ahmet Alkan
  KAPALI YERLER
  Sefer DEMİR
  Sefer DEMİR
  YILBAŞI VE MİLLİ PİYANGO REZALETİ
  Bahadır KIBRIS
  Bahadır KIBRIS
  KORSAN DEVLET İSRAİL’İN ÇİRKİN YÜZÜNÜ ANLATAN KİTAPLAR!
  Ziya GÜNDÜZ
  Ziya GÜNDÜZ
  ÇOCUKLARINIZ SİZİN VİTRİNİNİZDİR
  Ümmiye YILMAZ ERÇEVİK
   Ümmiye YILMAZ ERÇEVİK
  Şampiyon Adem Akkuş ve Erkut Karaca'ya Tebrikler!
  İLHAMİ ATASEVER
  İLHAMİ ATASEVER
  BAŞKANLIK SİSTEMİNDEKİ GERÇEKLER
  Musa KESKİN
  Musa KESKİN
  SEÇMEN DE SEÇİLENDE SIRATTA!
  Eda BİLDEK
  Eda BİLDEK
  Vaatlermi, yoksa projelermi‏
  Orhan ACAR
  Orhan ACAR
  KİŞİ SEVDİĞİ İLE BERABERDİR
  Hüseyin AKKAYA
  Hüseyin AKKAYA
  MERT ASLAN'DAN
  Mert ASLAN
  Mert ASLAN
  SAHİ,NEYDİ GENÇLİK?
  Orhan YAZICI
  Orhan YAZICI
  SÖZÜ DOST, ÖZÜ DÜŞMAN
  İbrahim KORKMAZ
  İbrahim KORKMAZ
  EMITT FUARI İLGİ GÖRDÜ
  Gökhan ALKAN
  Gökhan ALKAN
  BENDE SUSKUNLUĞUMU BOZDUM BE YA…
  Kenan ŞAHİN
  Kenan ŞAHİN
  AHİ OCAKLARI MUTLAKA KURULMALIDIR
  Eyüp AHİ
  Eyüp AHİ
  Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  Merak Edilen Dini Konular
  Merak Edilen Dini Konular
  Beklenen Oldu
  Takip
  Takip
  DEĞERLERİMİZ
  Vatan ATEŞ
  Vatan ATEŞ
  Ormanlarımız Ve Faydaları
  Sinan AYDIN
  Sinan AYDIN
  BİR İLÇE VAR UZAKTA…
  Abdullah ÇELEBİOĞLU
  Abdullah ÇELEBİOĞLU