Gündem

TRAFİK MAGANDALARI

10/01/2023 13:09
  TRAFİK MAGANDALARI

           Değerli Okuyucular, Sevgili Dostlar, ülkemizde her 10 kişiden birisini trafik magandası olma potansiyeli olduğunu biliyor muydunuz? Uzmanlar, bu trafik magandalarının şiddet eğilimli ihmal edilmiş kişiler olduğunu, bunun ya doğuştan veya çevre faktörlerinden oluşabileceğini, bunların ''ben de varım '' demek için bu hareketleri yaptığını, ayrıca bunların anne baba sevgisinden mahrum yetişen, aşağılanmış kişiler olduğunu belirtiyorlar. Ben de bu hafta bu konu üzerinde yazarak bu kişileri ve olumsuz yönlerini dikkatinize sunmak istedim. Özellikle Düzce-Yığılca arasındaki geliş gidişlerimizde bu magandalarla sık sık karşılaşıyoruz. Onun için bunları tanımanızda fayda var.
                    Konunun uzmanlarına göre bu trafik magandalarını hayat mücadelesine yenik düştüğünü hissedip, dışlanmışlık hissine kapılırlar. Bazı duygularını zorbalıkla gerçekleştirip, marjinal davranış sergilemekten haz alırlar. Saldırgan olduklarından pireyi deve yapıp kendilerini bu şekilde ispatlamaya çalışırlar.  Konuşmaları tehdit eder şekildedir. Toplumun benimsemeyeceği tarzları vardır. Hayata hep olumsuzdan bakıp, karamsar tablolar çizerler. Dünyayı ve çevresindekileri her daim kötüler ; olumsuz, korku ve kin duyguları taşırlar. Bunlarda sevgi ve şefkat yoktur. Ses tonlarını sık sık yükseltirler. Trafiği tehlikeye düşürürler. Trafikte rahatsız edici tavırlar sergilerler. Gereksiz sollama yaparlar, araçları sıkıştırırlar, el kol hareketini sık kullanırlar. Trafikte de dikkat çekme, ilgi odağı olma gayretindedirler. Ani hareketlerden kaçınmazlar ve trafiği tehlikeye düşürürler. Devamlı sol şeridi ihlal edip, takip ettiği araçları taciz ederler. Geceleri sürekli uzun farlarla giderler. Yollara izmarit boş şişe ve çöp atarlar. Sürekli telefonla konuşurlar. Park alanları dışına park ederek trafiği aksatırlar. Böyle durumda gerekiyorsa araç sağa çekilip, kişinin geçmesine izin verilmeli. Uzak durulmalı, alttan alınmalı. Cevap vermekten kaçınmalı. Aksi halde etkisiz hale getirilemez ve şiddete yönelirler. Bunlardan uzak durmalı, yumuşak, güzel ses tonuyla yaklaşılmalı.  
                 Trafik memurları bir gün, trafik kontrolü yapıyorlarmış. Karşıdan gelen Temel ile Fadime'yi gören komiser hemen arabayı durdurmuş. İkisini de emniyet kemeri takılmış görünce : Ya beyefendi bu gün yaptığımız kontrolde tek emniyet kemerini takan çift sizsiniz, bu yüzden size 500 TL ödül veriyoruz, der. Ama merak ettik bu parayla ne yapacaksınız. Temel sevinçle: Ne yapacağım hemen gidip kendime bir ehliyet alacağım, der. Komiser şaşkın şaşkın : Ne ehliyetiniz yok mu, der. Fadime olayı toparlamak için, kusura bakmayın memur bey temel içince ne dediğini bilmez, der. Komiser daha da şaşkınlıkla :  Ne bir de içkili mısınız, diye haykırır. Arkadan yaşlı adam öne atılır : Ben demiş idum çalıntı arabayla yola çıkmayalım başumuza bi iş gelir diye. Komiser neye uğradığını şaşırmışken bagajdan atlayan İdrus'te koşa koşa gelerek: Ne oldi geçtuk mi trafiği, der. Bu fıkra işin şakası trafik magandalarına güzel bir örnek. Bazı magandalar görevlileri bile yanıltabiliyor. Yalan yere yemin edenler, ceza yememek için türlü bahane üretenlere, merhum Levent Kırca'nın skeçlerinde çok şahit olmuştuk.
                  Değerli Dostlar, Sevgili Okuyucularım, üzülerek ifade edeyim ki Düzce-Yığılca arasındaki tır şoförlerinin çoğu yukarıda anlattığım magandaların tarifine uyuyor. Kusura bakmasınlar yolda bu tırlar diğer araçları sinek gibi görüyor. Onlardan yol almak şöyle dursun ben gördüğüm zaman kenara çekip geçmelerini bekliyorum. Defalarca yazdığım halde yolda gerekli denetleme yok. İlçe merkezinde de öyle. Rast gele park edip yayaları düşünmüyorlar. Geçen yıl orman işletmesinin yanındaki alanı kapattılar. İki ay orada belediye karları temizleyemedi. İlçe trafik komisyonu neden karar alıp soruna çözüm bulmuyor. Aynı sıkıntı şehir merkezinde de var. Bu trafik magandaları Atatürk Caddesi'nde ikişer sırayı kapatıyor. Özellikle salı günleri sanki ilçe Teksas gibi. Hele bir de araçlarının müzik sesini açıp gezenler, geceleri korna yapanlar bence tam bir maganda davranışı sergiliyorlar. Sonuç olarak bu şekilde toplumu düşünmeden hareket edenleri uyarıp, Avrupa'daki gibi vatandaşlık görevini yapmalıyız. Neme lazımcılık yaparsak böyle devam eder. İlçemizde maganda tavrı sergileyenler ve trafik kazaları bizden uzak olsun. Yeni yılımız huzur ve mutlulukla dolsun. Yarınlarımız aydınlık olsun. Sağlıkla, dostça kalın; hoşça kalın.

  1929 kez okundu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  YAZARLAR
  KARDEŞ SEVGİSİ
  Veli VERGİLİ
  Veli VERGİLİ
  İMANIN NE KADAR GÜÇLÜ
  Dr. Seyhan ÖZSOY
  Dr. Seyhan ÖZSOY
  İMANIN NE KADAR GÜÇLÜ
  Dr. Seyhan ÖZSOY
  Dr. Seyhan ÖZSOY
  TUTANACAK DALIMIZ YOK!
  Süleyman ALTINHAN
  Süleyman ALTINHAN
  Sosyal Medya Düzenlemesi
  Hasan SEYHAN
  Hasan SEYHAN
  Kültürel Değişim
  İlker AYYILDIZ
  İlker AYYILDIZ
  HAYATIN İÇİNE ETTİN İNSAN OĞLU
  Sabri Arıkan
  Sabri Arıkan
  Arı gibi çalıştık ipek ürettik, Bir ilki Başardık…
  Esad BALCI
  Esad BALCI
  BİR GÖÇ HİKAYESİ AFGANİSTAN ÖZBEKLERİ
  Levent ÖZDEMİR
  Levent ÖZDEMİR
  Düzce Tam Kapandı
  Fatih IŞIK
  Fatih IŞIK
  Koronadan Kaçarken Başka Hastalıklara Tutulma!
  Pınar HOLT
  Pınar HOLT
  KİM NE DÜŞÜNÜYORSA DÜŞÜNSÜN.!
  Ahmet Alkan
  Ahmet Alkan
  KAPALI YERLER
  Sefer DEMİR
  Sefer DEMİR
  YILBAŞI VE MİLLİ PİYANGO REZALETİ
  Bahadır KIBRIS
  Bahadır KIBRIS
  KORSAN DEVLET İSRAİL’İN ÇİRKİN YÜZÜNÜ ANLATAN KİTAPLAR!
  Ziya GÜNDÜZ
  Ziya GÜNDÜZ
  ÇOCUKLARINIZ SİZİN VİTRİNİNİZDİR
  Ümmiye YILMAZ ERÇEVİK
   Ümmiye YILMAZ ERÇEVİK
  Şampiyon Adem Akkuş ve Erkut Karaca'ya Tebrikler!
  İLHAMİ ATASEVER
  İLHAMİ ATASEVER
  BAŞKANLIK SİSTEMİNDEKİ GERÇEKLER
  Musa KESKİN
  Musa KESKİN
  SEÇMEN DE SEÇİLENDE SIRATTA!
  Eda BİLDEK
  Eda BİLDEK
  Vaatlermi, yoksa projelermi‏
  Orhan ACAR
  Orhan ACAR
  KİŞİ SEVDİĞİ İLE BERABERDİR
  Hüseyin AKKAYA
  Hüseyin AKKAYA
  MERT ASLAN'DAN
  Mert ASLAN
  Mert ASLAN
  SAHİ,NEYDİ GENÇLİK?
  Orhan YAZICI
  Orhan YAZICI
  SÖZÜ DOST, ÖZÜ DÜŞMAN
  İbrahim KORKMAZ
  İbrahim KORKMAZ
  EMITT FUARI İLGİ GÖRDÜ
  Gökhan ALKAN
  Gökhan ALKAN
  BENDE SUSKUNLUĞUMU BOZDUM BE YA…
  Kenan ŞAHİN
  Kenan ŞAHİN
  AHİ OCAKLARI MUTLAKA KURULMALIDIR
  Eyüp AHİ
  Eyüp AHİ
  Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  Merak Edilen Dini Konular
  Merak Edilen Dini Konular
  Beklenen Oldu
  Takip
  Takip
  DEĞERLERİMİZ
  Vatan ATEŞ
  Vatan ATEŞ
  Ormanlarımız Ve Faydaları
  Sinan AYDIN
  Sinan AYDIN
  BİR İLÇE VAR UZAKTA…
  Abdullah ÇELEBİOĞLU
  Abdullah ÇELEBİOĞLU