Gündem

Yığılca HEM'den Büyük Başarı

08/01/2023 14:22

Yığılca Halk Eğitimi Merkezi 2022 yılında ilçede 5173 kursiyere ulaşarak anlamlı bir başarıya imza attı.H

Yığılca HEM'den Büyük Başarı

  1 Ocak 2022 tarihinden itibaren 188 kurs açan merkez 1992 erkek, 3181 kadın olmak üzere 5173 kursiyere ulaşarak ilçe nüfusunun %36 sına kurs verdi (Türkiye Ortalaması %12).

  Giyim, El Sanatları, Aile Okulu Eğitimleri, Geri Dönüşüm ve Sıfır Atık, Erken Çocukluk Eğitimi, Sanat, Spor, Okuma Yazma, Sağlık, Bilişim Teknolojileri, Tarım Teknolojileri, Hayvancılık, Bağımlılıkla Mücadele, Kur'an-ı Kerim ve Dini Alan Kursları, Yabancı Diller, Avcı Eğitimi, Hijyen, Özel Gereksinimli Çocuklara Yönelik Kurslar gibi toplumun her alanına hitap eden 188 farklı kursu açan merkez büyük bir katılım sağlayarak başarılı bir yıl geçirdi. Okuma yazma kursları ve sınavları, ilkokul diploması, açık ortaokul ve açık öğretim lisesi hizmetlerini de ilçede en iyi şekilde sunan merkez lise mezunlarına verilen ücretsiz kurslarla öğrencilerin üniversiteye yerleşmesinde de büyük bir rol üstlendi.

  Milli Eğitim Bakanlığının öğrenci velilerinin eğitimleri için başlattığı Aile Okulu Projesinde okullarda ve köylerde veli eğitimleri, trafik, çevre ve ilkyardım eğitimleri verilmeye devam ediliyor. Mevlana İlkokulu, AKV Cumhuriyet İlkokulu, ADEM Kurs Merkezi, Aksaklar ve Kırık İlkokullarında tamamlanan 9 kursta 365 veliye Sosyal ve Duygusal Beceri Gelisimi, Aile İçi İletisim Becerileri, Akran İlişkileri, Bilinçli Ve Güvenli Teknoloji Kullanımı, Çatışma ve Stres Yönetimi, Bağımlılık, Ahlaki Gelişim, Sağlıklı Beslenme ve Fiziksel Aktivite alanlarında eğitimler verildi. Yeni yılda köy ve mahalle muhtarlarına ve velilere verilecek eğitimlerle Aile Okulu projesi devam edecek.

  Milli Eğitim Bakanlığının köylerde kapalı durumda kalan köy okullarının kurs merkezlerine dönüştürülmesi projesi olan Köy Yaşam Merkezleri projesinde Gökçeağaç Köyü Köy Yaşam Merkezi açıldı ve burada Yetişkinler için Kur’an-ı Kerim Okuma ve Okuma Yazma kursları veriliyor.

  Milli Eğitim Bakanlığının önemle üzerinde durduğu okul öncesi eğitim kapsamında 3-6 yaş grubundaki çocuklara açılan 27 kursa 414 öğrenciye eğitimler verildi.  

  Merkez ve köylerde dini eğitim alanında 44 kurs açan merkez bu kurslarda 711 öğrenci ve yetişkin kursiyere başta Kur’an-ı Kerim Öğretimi olmak üzere dini alandaki eğitimleri sağlıyor. Halen merkezin Kırık Köyü, Gökçeağaç Köyü, İmam Hatip Ortaokulu, Ahmetçiler Mahallesi, Çukurören Köyü Resuller Mahallesi, Karakaş Köyü ve Hocatman Köylerinde yetişkinler için Kur’an-ı Kerim kursları devam ediyor.

  Giyim Üretim Teknolojisi ve El Sanatları kursları ile Aile Destek Merkezinde kadın kursiyerlerimiz istihdama dayalı eğitimler alırken aynı zamanda öğrendiklerini uygulayıp satarak aile ekonomilerine katkıda bulunuyor. Burada bulunan kadın kursiyerlere merkez tarafından kişisel gelişim, aile eğitimi gibi değişik alanlarda bilgilendirme seminerleri de veriliyor. Bir üretim ve paylaşım merkezi olan kurs merkezi haziran ayında yaptığı sergi ile büyük beğeni toplamıştı.

  İlçenin spor etkinliklerine büyük destek veren Yığılca Halk Eğitimi Merkezi okullarda ve Gençlik Spor Merkezi tesislerinde açtığı Artistik Jimnastik, Atletizm, Basketbol, Boks, Futbol, Sportif Oyunlar, Tenis,

  Voleybol kursları ile 14 kursta 391 öğrencinin eğitim almasını sağladı.

   

  Bağımlılıkla Mücadele kapsamında geçen yıl başlayan kurslar ile bu yıl ilçenin okul öncesinden liseye kadar tüm okullarının öğrencilerine ve yetişkinlere de ulaşan merkez bu yıl 16 kursta 1625 öğrenci ve yetişkine teknoloji bağımlılığı, sağlıklı yaşam, tütün bağımlılığı gibi alanlarda eğitimler almasını sağladı.

  Yabancı dil eğitimleri de veren merkez İngilizce ve Arapça kurslarını sürdürmektedir.

   

  Sanat alanında da öğrencilere gitar ve keman eğitimleri veren merkez haziran ayında kurumda çalışmalarını yapan HEMZEMİN grubu da ilçemize unutulmaz bir konser vermişti.

  Ağustos ayında ilçemize gelen mevsimlik tarım işçisi çocuklarının eğitimlerinde de 24 kurs açan merkez 786 öğrenciye akademik, sanat, spor, kültür, dil vb. kurslar verdi.

   

  Açıköğretim kurumları hizmetini sunan kurum sosyal medya, belediye anons sistemi, kısa sms göndererek açık öğretim öğrencilerinin zamanında bilgilendirilmesini sağlıyor. Açık öğretim lisesini bitiren öğrencilere diplomalarını düzenleyip ücretsiz teslim ediyor.

   

  Kursiyerlerin ve usta öğreticilerinin mutluluğundan enerjisini alan kurum bu yıl Türkiye ortalamasının çok üzerinde bir kursiyer katılımı sağladı.

   

  2691 kez okundu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  YAZARLAR
  KARDEŞ SEVGİSİ
  Veli VERGİLİ
  Veli VERGİLİ
  İMANIN NE KADAR GÜÇLÜ
  Dr. Seyhan ÖZSOY
  Dr. Seyhan ÖZSOY
  İMANIN NE KADAR GÜÇLÜ
  Dr. Seyhan ÖZSOY
  Dr. Seyhan ÖZSOY
  TUTANACAK DALIMIZ YOK!
  Süleyman ALTINHAN
  Süleyman ALTINHAN
  Sosyal Medya Düzenlemesi
  Hasan SEYHAN
  Hasan SEYHAN
  Kültürel Değişim
  İlker AYYILDIZ
  İlker AYYILDIZ
  HAYATIN İÇİNE ETTİN İNSAN OĞLU
  Sabri Arıkan
  Sabri Arıkan
  Arı gibi çalıştık ipek ürettik, Bir ilki Başardık…
  Esad BALCI
  Esad BALCI
  BİR GÖÇ HİKAYESİ AFGANİSTAN ÖZBEKLERİ
  Levent ÖZDEMİR
  Levent ÖZDEMİR
  Düzce Tam Kapandı
  Fatih IŞIK
  Fatih IŞIK
  Koronadan Kaçarken Başka Hastalıklara Tutulma!
  Pınar HOLT
  Pınar HOLT
  KİM NE DÜŞÜNÜYORSA DÜŞÜNSÜN.!
  Ahmet Alkan
  Ahmet Alkan
  KAPALI YERLER
  Sefer DEMİR
  Sefer DEMİR
  YILBAŞI VE MİLLİ PİYANGO REZALETİ
  Bahadır KIBRIS
  Bahadır KIBRIS
  KORSAN DEVLET İSRAİL’İN ÇİRKİN YÜZÜNÜ ANLATAN KİTAPLAR!
  Ziya GÜNDÜZ
  Ziya GÜNDÜZ
  ÇOCUKLARINIZ SİZİN VİTRİNİNİZDİR
  Ümmiye YILMAZ ERÇEVİK
   Ümmiye YILMAZ ERÇEVİK
  Şampiyon Adem Akkuş ve Erkut Karaca'ya Tebrikler!
  İLHAMİ ATASEVER
  İLHAMİ ATASEVER
  BAŞKANLIK SİSTEMİNDEKİ GERÇEKLER
  Musa KESKİN
  Musa KESKİN
  SEÇMEN DE SEÇİLENDE SIRATTA!
  Eda BİLDEK
  Eda BİLDEK
  Vaatlermi, yoksa projelermi‏
  Orhan ACAR
  Orhan ACAR
  KİŞİ SEVDİĞİ İLE BERABERDİR
  Hüseyin AKKAYA
  Hüseyin AKKAYA
  MERT ASLAN'DAN
  Mert ASLAN
  Mert ASLAN
  SAHİ,NEYDİ GENÇLİK?
  Orhan YAZICI
  Orhan YAZICI
  SÖZÜ DOST, ÖZÜ DÜŞMAN
  İbrahim KORKMAZ
  İbrahim KORKMAZ
  EMITT FUARI İLGİ GÖRDÜ
  Gökhan ALKAN
  Gökhan ALKAN
  BENDE SUSKUNLUĞUMU BOZDUM BE YA…
  Kenan ŞAHİN
  Kenan ŞAHİN
  AHİ OCAKLARI MUTLAKA KURULMALIDIR
  Eyüp AHİ
  Eyüp AHİ
  Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  Merak Edilen Dini Konular
  Merak Edilen Dini Konular
  Beklenen Oldu
  Takip
  Takip
  DEĞERLERİMİZ
  Vatan ATEŞ
  Vatan ATEŞ
  Ormanlarımız Ve Faydaları
  Sinan AYDIN
  Sinan AYDIN
  BİR İLÇE VAR UZAKTA…
  Abdullah ÇELEBİOĞLU
  Abdullah ÇELEBİOĞLU