Gündem

GÖL YOĞURT TUTAR MI?

27/12/2022 07:54
GÖL YOĞURT TUTAR MI?

     Nasreddin Hoca birgün eline bir çömlek alıp Akşehir Gölü'nün kenarına gider. Elindeki çömleğinden çıkardığı kaşık kaşık yoğurdu göle döküp gölü karıştırır. Bunu fark eden çevredekiler şaşırarak: Hocam böyle ne yapıyorsun? diye sorarlar. Hoca: Göle yoğurt çalıyorum der. Bunun üzerine çevredekiler: Hocam hiç göle yoğurt tutar mı? diye itiraz ederler. Hoca; Ya tutarsa… diye cevap vererek “olmayacak işlerle uğraşanlar”a dikkat çeker.
   Adalet, alın teri, huzur yerine kötülük, haksızlık, sömürü düzeni, huzursuzluk taraftarları da her zaman olacaktır. Doğruluk, izzetli yürüyüşüne devam ederken ona çelme takmaya çalışanlar olmuş ve olacaktır. Peki sizce hakikat yolcularına tezgahlanan oyunlar tutar mı? İyilik, her zaman galip gelecektir. Müslümanlar aleyhinde nice entrikalar katılıp karıştırılsa da tutmayacaktır.  Anadolu irfanının karakteri sağlamdır. Göle yoğurt tutmadığı gibi, yabancı mayalar tutmayacak, bu fıtrat bozulmayacak. Ancak bizim kendimizi tanımamız gerekiyor. Bin yıllık şanlı tarihimizde Müslümanların dünyaya hediye ettiği medeniyetin tek sahibi zannedilen Avrupa, yakın zamana kadar zavallı bir haldeydi. Rönesans ve Reform hareketleriyle biraz aydınlandı. 
  Dostlar, size bugün İtalya haritasında çizmenin ucunda yer alan Sicilya'daki İslam medeniyetinin Avrupa'ya katkılarından biraz bahsedeyim: Sicilya'nın Hristiyan krallar tarafından yönetilmesine rağmen Müslümanların sanat, bilim ve teknoloji alanındaki başarıları, yönetimde önemli görevlerde bulunmaları, Avrupa'nın elitlerini hayran bırakmıştır. Sicilya'da Hristiyan kralların giydiği kıyafetlerde, kullandıkları unvanlarda, imzalarda ve paralarda bile İslam kültürünün izleri açıkça görülmektedir. 
  Sadece Sicilya'nın Başkenti Palermo'da üç yüz cami inşa edilmesi Müslümanların mimari alana ne kadar katkısı olduğunu gösterir. Müslüman olmayan kadınların bile modaya uyarak Müslüman kadınların kıyafetlerini giymesi ve peçe takması dikkate şayandır. Avrupa'nın karanlık ortaçağdan kurtulmasında Sicilya İslam medeniyetinin büyük bir payı olmuştur. Çünkü bilginin taşıyıcısı kağıt, coğrafi keşiflere imkan sağlayan pusula, askeri alanda kullanılan barut Avrupalılara, Müslümanların eliyle ulaşmış, onları aydınlanma çağına götürmüştür. 
  Avrupa'nın Müslümanlara vefasını Endülüs (İspanya) üzerinden ele alalım. Endülüs medeniyeti, Avrupa'nın gelişmesinde önemli rolü olan bir medeniyettir. Peki Avrupa buna ne kadar vefa gösterdi? Hristiyanlar, Endülüs'te yaşayan Müslümanlara şirin vaatlerle yaklaşmıştı. Bazı Müslümanlar ise haçlıların şefkatli ellerine(!) ilgi duymaya başlamıştı. Durum hiç öyle olmadı. Hristiyanlar bu katliamda bir milyona yakın kitap yaktı. Müslümanlara özgür bir şekilde yaşayacaklarına söz verilerek 1492 yıllarında başlayan işgal, ağır zulüm, 1568 yılına kadar devam etmiştir. Bu süreçte zorla Hristiyanlaştırılmalar, korkunç İspanyol engizisyon mahkemeleri, infaz törenlerinde canlı canlı yakılmalara yürekler dayanamadı. Hatta çoğu kurbanlar yakılacak kadar bile yaşayamayıp işkence altında öldü. İslami elbise giyimi yasaklandı. Müslümanlar da vaftiz edildi, kabul etmeyenler ise köleleştirildi. Hapis, sürgün, işkence, mallarına el koyma ve ateşe verme gibi pek çok zulümler yaşandı. 
  Değeri Dostlar! Tarihimizi, medeniyetimizi kimliğimizi ve bizden olmayanları iyi bilmemiz gerekiyor. 2022 yılımız da bitiyor. Ömrümüzden bir yıl daha geçiyor. Bugün ölsek şimdiye kadar yaşadığımız ömrümüzün hesabını vermeye hazır mıyız? Kimseye bir borcumuz kalmasın. Rabbimize karşı ihmalimiz olmasın. Aralık ayının sonu bize bunları hatırlatsın. Alkol, kumar, zina, israf gibi taşkınlıkların yaşandığı yılbaşı kutlamaları bu Hristiyanlara aittir. Bir Müslümanın bu kutlamalara katılması “celladına aşık bir mahkuma” benzemez mi? Elbette ki milli ve manevi değerlerine sahip çıkan bir Müslüman yılbaşı kutlamaz. Müslümanları kuşatmaya çalışan bu emperyalizm başarılı olmayacak. Göl yoğurt tutmadığı gibi entrikaların mayası tutmayacaktır. İnkarcılar istemese de Allah nurunu tamamlayacaktır. Allah kalan ömrünüzü, geçen ömrünüzden hayırlı eylesin.

  2559 kez okundu.

  2 yorum yapılmış

  • Ali muhammet yaşaroğlu 27/12/2022 16:25

   Eyvallah Muhterem hocam. Ağzınıza, yüreğinize, kaleminize sağlık. Selam ve dua ile
     (Toplam 2 oy kullanıldı.)
  • Belgin Özkaya 29/12/2022 01:15

   Evet Cok dogru ifade etmissiniz hocam , agziniza yuregine saglik . Selamlar
  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  YAZARLAR
  KARDEŞ SEVGİSİ
  Veli VERGİLİ
  Veli VERGİLİ
  İMANIN NE KADAR GÜÇLÜ
  Dr. Seyhan ÖZSOY
  Dr. Seyhan ÖZSOY
  İMANIN NE KADAR GÜÇLÜ
  Dr. Seyhan ÖZSOY
  Dr. Seyhan ÖZSOY
  TUTANACAK DALIMIZ YOK!
  Süleyman ALTINHAN
  Süleyman ALTINHAN
  Sosyal Medya Düzenlemesi
  Hasan SEYHAN
  Hasan SEYHAN
  Kültürel Değişim
  İlker AYYILDIZ
  İlker AYYILDIZ
  HAYATIN İÇİNE ETTİN İNSAN OĞLU
  Sabri Arıkan
  Sabri Arıkan
  Arı gibi çalıştık ipek ürettik, Bir ilki Başardık…
  Esad BALCI
  Esad BALCI
  BİR GÖÇ HİKAYESİ AFGANİSTAN ÖZBEKLERİ
  Levent ÖZDEMİR
  Levent ÖZDEMİR
  Düzce Tam Kapandı
  Fatih IŞIK
  Fatih IŞIK
  Koronadan Kaçarken Başka Hastalıklara Tutulma!
  Pınar HOLT
  Pınar HOLT
  KİM NE DÜŞÜNÜYORSA DÜŞÜNSÜN.!
  Ahmet Alkan
  Ahmet Alkan
  KAPALI YERLER
  Sefer DEMİR
  Sefer DEMİR
  YILBAŞI VE MİLLİ PİYANGO REZALETİ
  Bahadır KIBRIS
  Bahadır KIBRIS
  KORSAN DEVLET İSRAİL’İN ÇİRKİN YÜZÜNÜ ANLATAN KİTAPLAR!
  Ziya GÜNDÜZ
  Ziya GÜNDÜZ
  ÇOCUKLARINIZ SİZİN VİTRİNİNİZDİR
  Ümmiye YILMAZ ERÇEVİK
   Ümmiye YILMAZ ERÇEVİK
  Şampiyon Adem Akkuş ve Erkut Karaca'ya Tebrikler!
  İLHAMİ ATASEVER
  İLHAMİ ATASEVER
  BAŞKANLIK SİSTEMİNDEKİ GERÇEKLER
  Musa KESKİN
  Musa KESKİN
  SEÇMEN DE SEÇİLENDE SIRATTA!
  Eda BİLDEK
  Eda BİLDEK
  Vaatlermi, yoksa projelermi‏
  Orhan ACAR
  Orhan ACAR
  KİŞİ SEVDİĞİ İLE BERABERDİR
  Hüseyin AKKAYA
  Hüseyin AKKAYA
  MERT ASLAN'DAN
  Mert ASLAN
  Mert ASLAN
  SAHİ,NEYDİ GENÇLİK?
  Orhan YAZICI
  Orhan YAZICI
  SÖZÜ DOST, ÖZÜ DÜŞMAN
  İbrahim KORKMAZ
  İbrahim KORKMAZ
  EMITT FUARI İLGİ GÖRDÜ
  Gökhan ALKAN
  Gökhan ALKAN
  BENDE SUSKUNLUĞUMU BOZDUM BE YA…
  Kenan ŞAHİN
  Kenan ŞAHİN
  AHİ OCAKLARI MUTLAKA KURULMALIDIR
  Eyüp AHİ
  Eyüp AHİ
  Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  Merak Edilen Dini Konular
  Merak Edilen Dini Konular
  Beklenen Oldu
  Takip
  Takip
  DEĞERLERİMİZ
  Vatan ATEŞ
  Vatan ATEŞ
  Ormanlarımız Ve Faydaları
  Sinan AYDIN
  Sinan AYDIN
  BİR İLÇE VAR UZAKTA…
  Abdullah ÇELEBİOĞLU
  Abdullah ÇELEBİOĞLU