Gündem

İLÇEMİZDE KENTSEL DÖNÜŞÜM

29/11/2022 09:57
 İLÇEMİZDE KENTSEL DÖNÜŞÜM

          Değerli Okuyucular, Saygıdeğer Dostlar, geçen hafta  salı gününü çarşambaya bağlayan gece 04.08'de  hepimizi uykudan uyandırıp kabusu yaşatan Gölyaka depremini yaşadık. 12 Kasım Düzce depreminin 23. yıldönümünde saat 18.57'de yapılan tatbikatla  bu depremin provasını yapmıştık. Ancak ne kadar tatbikat, hazırlık, prova yapsak da  deprem denilen acı gerçekle karşılaşınca ne kadar aciz ve çaresiz olduğumuzu anlıyoruz. Bölgemizin her yerinde hissedilen bu afeti can kaybı olmadan atlattığımız için yüce Allah'ımıza şükredip bizi beterinden saklasın, güzel bölgemizin güzel insanlarına geçmiş olsun diyelim.
  Asıl gerçek şu: '' Deprem öldürmez, bina öldürür. '' Onun için bu hafta: '' Sağlam evler yapalım depreme karşı çıkalım. '' diyerek kentsel dönüşümle ilgili ilçemizde yapılması gerekenleri dile getirmeye çalıştım.
              6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kentsel Dönüşüm Kanunu:  Şehrin bir bölümünün veya ciddi anlamda büyük bir kısmının proje kapsamında sistematik bir şekilde  depremlere karşı toprak zeminin ve üzerindeki yapıların risk değerlerinin belirlenmesi, olası depremde yıkılması ve yıkılırken çevredeki diğer yapılara zarar vermesi olasılıklarının da içine katılarak, riskli toprak zemin ve riskli yapıların kullanım dışına çıkarılarak yerine toprak zeminin yapısına uygun temelli yapıların yapılması ve bu sayede olası depremlerde yaşanabilecek can ve mal kaybının en aza indirmek için yapılan kamusal çalışmalara kentsel dönüşüm diyoruz. Kentsel dönüşüm 1999 Kocaeli ve Düzce depremlerinden sonra daha çok gündeme gelmiş, yapılan çalışmalarla 2022 Gölyaka depreminde semeresi görülmüştür. Bunun için Çevre Şehircilik İl Müdürlüğüne bireysel olarak ve toplu olarak başvurulması gerekiyor. Başvuru üzerine binada yapılan incelemeler sonucunda bina riskli çıkarsa kentsel dönüşüm kapsamına alınıyormuş. Belediyelerin de  kendi sınırları içerisinde eski kamu yapılarını veya  imar planına veya inşaat ruhsatına aykırı olanları tespit edip encümen kararı ile  kentsel dönüşüm kapsamında inşaatı durdurma ve yıkım kararı alma yetkisi varmış. Ekonomik ömrünü tamamlamış 45-50 yıllık eski yapıların tamamı kentsel dönüşüm kapsamına alınabileceği ilgili kanunla belirlenmiş. 
                Değerli Okuyucular, ülke genelinde bütün binalar 6306 Sayılı Kanun kapsamında bulunuyor. Binanın bulunduğu yere, yaşına, deprem bölgesine bakılmaksızın “riskli” olarak tespit edilen bütün binalar kanun hükümlerinden faydalanıyor. Yani bu durumda riskli ev sahibi olan herkes kentsel dönüşüme  başvurabiliyor. Benim tavsiyem ilçemizde yaşlı ve riskli binası olanlar bir an önce başvursun. Yoksa son pişmanlık fayda etmez. Bu konuda devlet kira yardımı ve kredi dahil her türlü yardımı yapıyor. Son depremden  dersler almalıyız. Bazı dostlarımız Düzce'den daire alacağım diyerek eski ucuz daireleri aldılar. ''Ucuz etin yahnisi yavan olur. '' Ne oldu? Birçok bina hasarlı çıkıp yıkım kapsamına girecek. Yazık değil mi yıllarca biriktirilen emeklere? Bazı müteahhitlerinde bu depremde foyası ortaya çıktı.Yeni binalarda oluşan hasarları görünce insanların bunlara güveni sarsıldı. Yani anlayıp dinlemeden bina almak pek akıl karı değil. Dikkat etmek lazım. Ne demişler : "Depremden korkma, insanlardan kork. '' Unutmayalım:" Doğal afetler önlenebilir,insan isterse! ''
               Değerli Dostlar ve Okuyucularım, Kentsel dönüşüm konusunda  ilçemizle ilgili beyin fırtınası yaptığımızda çok kötü durumda olduğumuz söylenemez. Bireysel anlamda insanlarımızın son depremle gerekli dersi aldığına inanıyorum.Yalnız ilçemizde hala geçmişte olduğu gibi devletin belirlediği standartların dışında usulsüz yapılaşmalar var. Bunlar gemisini yürüten kaptan misali siyasi ve ekonomik gücü arkasına alarak hak etmedikleri işler yapıyor. Ben burada bunları dile getirmek istemiyorum. Bundan otuz yıl önce kendi binamda bunun acısını yaşadım. Bugün belediye "Kentsel Dönüşüm" konusunda bir çalışma yapsa Yığılca'da 30-40 adet usulsüz yapı var. Başta kaymakamlık binası ve  kamu binalarının da  kontrol  edilip ihtiyaç varsa kentsel dönüşüme alınması gerekir. Geleceğimiz açısından bu çok önemli. Umarım bu yazdıklarım ilgililerin kulaklarına küpe olur, gereğini yaparlar. İlçemizin gelecekte her türlü afetlerden uzak olması dileklerimle: Dostça kalın, sevgiyle kalın, sağlıkla kalın; hoşça kalın. 

  2371 kez okundu.

  1 yorum yapılmış

  • Arslan Yalçın 29/11/2022 17:24

   Çok teşekkürler Veli hoca, inşallah bu çağrınıza kulak tanımazlar.
  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  YAZARLAR
  KARDEŞ SEVGİSİ
  Veli VERGİLİ
  Veli VERGİLİ
  İMANIN NE KADAR GÜÇLÜ
  Dr. Seyhan ÖZSOY
  Dr. Seyhan ÖZSOY
  İMANIN NE KADAR GÜÇLÜ
  Dr. Seyhan ÖZSOY
  Dr. Seyhan ÖZSOY
  TUTANACAK DALIMIZ YOK!
  Süleyman ALTINHAN
  Süleyman ALTINHAN
  Sosyal Medya Düzenlemesi
  Hasan SEYHAN
  Hasan SEYHAN
  Kültürel Değişim
  İlker AYYILDIZ
  İlker AYYILDIZ
  HAYATIN İÇİNE ETTİN İNSAN OĞLU
  Sabri Arıkan
  Sabri Arıkan
  Arı gibi çalıştık ipek ürettik, Bir ilki Başardık…
  Esad BALCI
  Esad BALCI
  BİR GÖÇ HİKAYESİ AFGANİSTAN ÖZBEKLERİ
  Levent ÖZDEMİR
  Levent ÖZDEMİR
  Düzce Tam Kapandı
  Fatih IŞIK
  Fatih IŞIK
  Koronadan Kaçarken Başka Hastalıklara Tutulma!
  Pınar HOLT
  Pınar HOLT
  KİM NE DÜŞÜNÜYORSA DÜŞÜNSÜN.!
  Ahmet Alkan
  Ahmet Alkan
  KAPALI YERLER
  Sefer DEMİR
  Sefer DEMİR
  YILBAŞI VE MİLLİ PİYANGO REZALETİ
  Bahadır KIBRIS
  Bahadır KIBRIS
  KORSAN DEVLET İSRAİL’İN ÇİRKİN YÜZÜNÜ ANLATAN KİTAPLAR!
  Ziya GÜNDÜZ
  Ziya GÜNDÜZ
  ÇOCUKLARINIZ SİZİN VİTRİNİNİZDİR
  Ümmiye YILMAZ ERÇEVİK
   Ümmiye YILMAZ ERÇEVİK
  Şampiyon Adem Akkuş ve Erkut Karaca'ya Tebrikler!
  İLHAMİ ATASEVER
  İLHAMİ ATASEVER
  BAŞKANLIK SİSTEMİNDEKİ GERÇEKLER
  Musa KESKİN
  Musa KESKİN
  SEÇMEN DE SEÇİLENDE SIRATTA!
  Eda BİLDEK
  Eda BİLDEK
  Vaatlermi, yoksa projelermi‏
  Orhan ACAR
  Orhan ACAR
  KİŞİ SEVDİĞİ İLE BERABERDİR
  Hüseyin AKKAYA
  Hüseyin AKKAYA
  MERT ASLAN'DAN
  Mert ASLAN
  Mert ASLAN
  SAHİ,NEYDİ GENÇLİK?
  Orhan YAZICI
  Orhan YAZICI
  SÖZÜ DOST, ÖZÜ DÜŞMAN
  İbrahim KORKMAZ
  İbrahim KORKMAZ
  EMITT FUARI İLGİ GÖRDÜ
  Gökhan ALKAN
  Gökhan ALKAN
  BENDE SUSKUNLUĞUMU BOZDUM BE YA…
  Kenan ŞAHİN
  Kenan ŞAHİN
  AHİ OCAKLARI MUTLAKA KURULMALIDIR
  Eyüp AHİ
  Eyüp AHİ
  Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  Merak Edilen Dini Konular
  Merak Edilen Dini Konular
  Beklenen Oldu
  Takip
  Takip
  DEĞERLERİMİZ
  Vatan ATEŞ
  Vatan ATEŞ
  Ormanlarımız Ve Faydaları
  Sinan AYDIN
  Sinan AYDIN
  BİR İLÇE VAR UZAKTA…
  Abdullah ÇELEBİOĞLU
  Abdullah ÇELEBİOĞLU