Gündem

Düzce’de 71 Bina Yıkılacak

25/11/2022 08:01

Gölyaka ilçesinde yaşanan deprem sonrasında yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler veren Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Düzce genelinde acil yıkılacak ve ağır hasarlı 71 bina, 134 bağımsız bölüm tespit edildi. Bugüne kadar yaptığımız hasar tespit çalışmalarını E-Devlet üzerinden hasartespit.gov.tr web adresinden vatandaşlarımız öğrenebilir. Az hasarlı veya hasarsız olarak evleri tespit edilen vatandaşlarımız evlerine girebilirler” dedi.

Düzce’de 71 Bina Yıkılacak

  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, 5,9 büyüklüğünde depremin meydana geldiği Düzce genelinde hasar tespit çalışmalarının yüzde 70’e yakınının tamamlandığını aktardı. Düzce’de acil yıkılacak ve ağır hasarlı 71 bina ve 134 bağımsız bölümün tespit edildiğini ifade eden Kurum, bölgedeki çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü söyledi. Kurum ayrıca, İlk Evim projesi çerçevesinde şehre bin 100 konut inşa edeceklerini de belirtti.

  Bakan Kurum, “Gölyaka merkezli deprem vesilesiyle hem Gölyakamızı, Çilimlimizi, Gümüşovamız ve Cumayerimiz depremden en çok etkilenen ilçeler ve Düzce merkez burada hasar gören tüm mahallelerimizde ağır hasarlı tespitlerimizi yaptık. Vatandaşlarımızın bu noktada ne talebi varsa o gayretleri hızlı bir şekilde gidermenin içerisinde olduk. Bir taraftan geçici barınma ve gıda ihtiyaçlarını giderirken diğer taraftan da hızlı şekilde hasar tespit çalışmalarımızı başlattık ve şuanda Yapı İşleri Genel Müdürlüğümüz ile ilgili kurumlarımızdan aldığımız desteklerle birlikte sahada 600’ü aşkın hasar tespit çalışması yürüten arkadaşımız var” diye konuştu.

  Düzce genelinde yüzde 70’e yakın hasar tespit çalışmasını tamamladıklarını söyleyen Kurum, “Şu an itibarıyla bize gelen taleplerin büyük bir kısmını hallettik, tüm hasar tespit çalışmalarına baktığımızda Düzce genelinde yüzde 70’e yakını yapılmış oldu. Toplamda 4 bin 316 binada, 15 bin bağımsız bölümde hasar tespit çalışmaları yapılmış oldu. Bu çerçevede Gölyaka’da 2, merkezde 4 binamızı toplamda 6 binayı acil yıkılacak olarak belirledik. Cumayeri’nde 7 bina 9 bağımsız bölüm, Çilimli’de 5 bina 9 bağımsız bölüm, Gölyaka’da 23 bina 42 bağımsız bölüm, Gümüşova ilçemizde 9 bina 16 bağımsız bölüm, merkezde ise yapı stokunun eski olduğunu tespit ettiğimiz alanlarda da 21 bina 31 bağımsız bölüm olmak üzere Düzce genelinde acil yıkılacak ve ağır hasarlı 71 bina 134 bağımsız bölüm tespit edildi. Bu tespitlerle birlikte kira, eşya gibi yardımları da vatandaşlarımıza veriyoruz. Vatandaşlarımızı güvenli alanlara taşımak suretiyle acil yıkılacak binalarda koordinasyonu yürüteceğiz” şeklinde konuştu.

  Kurum, “Bir taraftan Düzceli vatandaşlarımıza teşekkür etmek istiyorum hepsi oldukça bilinçliler, deprem öncesi ve sonrasında tüm yapılacakları yerine getiriyorlar. Hasar tespit noktasında da vatandaşlarımızın beklentisi vardır, bugüne kadar yaptığımız hasar tespit çalışmalarını E-Devlet üzerinden hasartespit.gov.tr web adresinden vatandaşlarımız öğrenebilir. Az hasarlı veya hasarsız olarak evleri tespit edilen vatandaşlarımız evlerine girebilirler. Evlerinde ağır hasar olan vatandaşlarımız ise evlerine giremeyecekler, binaların yıkım ve taşınma sürecini birlikte yürüteceğiz. Bir taraftan hasar tespit çalışmaları yaparken diğer taraftan altyapı hasarlarını giderme içerisindeyiz. Belediyemiz ve iller bankamızın destekleriyle bu hasarları da gideriyoruz. Şu an şehrimizin içme suyu ulaşmayan hiçbir bölgesi bulunmuyor” ifadelerini kullandı.

  Önceki afetlerde olduğu gibi sahada, vatandaşın yanında olduklarını aktaran Kurum, “Ayrıca depremden etkilenen bölgelerimizin altyapı çalışmalarını tamamlamak için İller Bankası Genel Müdürlüğümüz eliyle şu an için 10 milyon lira kaynak belediyelerimize aktarıldı. Burada daha önceki afetlerde olduğu gibi Cumhurbaşkanımızın anlık takibiyle İzmir’de, Elazığ’daki depremde; Kastamonu’da, Sinop’ta ve Bartın’daki selde; Antalya ve Muğla’daki yangınlarda afetin ilk anından itibaren milletimizin yanında olduk. Bugün de tıpkı önceki afetlerde olduğu gibi sahadayız, vatandaşlarımızın yanındayız. Daha önce açıkladığımız sosyal konut projemiz çerçevesindeki evlere ilaveten ağır hasarlı ve acil yıkılacak binalarımız için zemin artı 3 katı merkezde geçmeyen projelerimizi arkadaşlarımız hazırladılar. Zaten mevcut sosyal konut projelerine ilave edeceğiz bu projemizi. En kısa sürede bu binalarımızın inşasını yaparak vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Köylerimizdeki evlere de tek katlı yine inşasını yapıyor olacağız. Biz söz verdiğimiz bütün işleri yaptığımız gibi afet konutlarını da en kısa sürede yapacağız. Bu afetler, depremler bize bir taraftan kentsel dönüşümün ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösteriyor. Bugüne kadar Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 3.2 milyon konutun dönüşümünü tamamladık. Şu anda, 250 bin konutumuzun dönüşümüne devam ediyoruz. Ayrıca Marmara ve Düzce depreminden sonra uygulamaya geçen yapı denetim sistemiyle, meclisimizin yaptığı kanuni değişiklikler ve yönetmeliklerin de yardımıyla bugüne kadar 6.6 milyon ev ve iş yerinin denetimini tamamladık. 24 milyon vatandaşımızın depreme dayanıklı konutlarda yaşamasını sağladık. Düzce’mizde 6 bin 728 konutun yapımını tamamladık. Vatandaşlarımız bu konutlarda oturuyorlar ve bu depremde de herhangi bir hasarla karşılaşmadık. Yine İlk Evim projemiz çerçevesinde şehrimize bin 100 konut inşa edeceğiz. Bunlardan depremin merkez üssü olan Gölyaka ve diğer ilçelerimize de yapmaya devam edeceğiz. Deprem siyaset üstü bir mesele, milli güvenlik meselesi bu manada da tüm vatandaşlarımız çağrımız; kentsel dönüşümle alakalı belediye ve bakanlığımızla her türlü projeyi yapmak suretiyle kentsel dönüşüm seferberliğine katkı sunmalarını bekliyoruz. Yaralanan vatandaşlarımızdan sanırım 5 tanesi hastanede onlara acil şifalar diliyorum” diye konuştu.

   

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  YAZARLAR
  KARDEŞ SEVGİSİ
  Veli VERGİLİ
  Veli VERGİLİ
  İMANIN NE KADAR GÜÇLÜ
  Dr. Seyhan ÖZSOY
  Dr. Seyhan ÖZSOY
  İMANIN NE KADAR GÜÇLÜ
  Dr. Seyhan ÖZSOY
  Dr. Seyhan ÖZSOY
  TUTANACAK DALIMIZ YOK!
  Süleyman ALTINHAN
  Süleyman ALTINHAN
  Sosyal Medya Düzenlemesi
  Hasan SEYHAN
  Hasan SEYHAN
  Kültürel Değişim
  İlker AYYILDIZ
  İlker AYYILDIZ
  HAYATIN İÇİNE ETTİN İNSAN OĞLU
  Sabri Arıkan
  Sabri Arıkan
  Arı gibi çalıştık ipek ürettik, Bir ilki Başardık…
  Esad BALCI
  Esad BALCI
  BİR GÖÇ HİKAYESİ AFGANİSTAN ÖZBEKLERİ
  Levent ÖZDEMİR
  Levent ÖZDEMİR
  Düzce Tam Kapandı
  Fatih IŞIK
  Fatih IŞIK
  Koronadan Kaçarken Başka Hastalıklara Tutulma!
  Pınar HOLT
  Pınar HOLT
  KİM NE DÜŞÜNÜYORSA DÜŞÜNSÜN.!
  Ahmet Alkan
  Ahmet Alkan
  KAPALI YERLER
  Sefer DEMİR
  Sefer DEMİR
  YILBAŞI VE MİLLİ PİYANGO REZALETİ
  Bahadır KIBRIS
  Bahadır KIBRIS
  KORSAN DEVLET İSRAİL’İN ÇİRKİN YÜZÜNÜ ANLATAN KİTAPLAR!
  Ziya GÜNDÜZ
  Ziya GÜNDÜZ
  ÇOCUKLARINIZ SİZİN VİTRİNİNİZDİR
  Ümmiye YILMAZ ERÇEVİK
   Ümmiye YILMAZ ERÇEVİK
  Şampiyon Adem Akkuş ve Erkut Karaca'ya Tebrikler!
  İLHAMİ ATASEVER
  İLHAMİ ATASEVER
  BAŞKANLIK SİSTEMİNDEKİ GERÇEKLER
  Musa KESKİN
  Musa KESKİN
  SEÇMEN DE SEÇİLENDE SIRATTA!
  Eda BİLDEK
  Eda BİLDEK
  Vaatlermi, yoksa projelermi‏
  Orhan ACAR
  Orhan ACAR
  KİŞİ SEVDİĞİ İLE BERABERDİR
  Hüseyin AKKAYA
  Hüseyin AKKAYA
  MERT ASLAN'DAN
  Mert ASLAN
  Mert ASLAN
  SAHİ,NEYDİ GENÇLİK?
  Orhan YAZICI
  Orhan YAZICI
  SÖZÜ DOST, ÖZÜ DÜŞMAN
  İbrahim KORKMAZ
  İbrahim KORKMAZ
  EMITT FUARI İLGİ GÖRDÜ
  Gökhan ALKAN
  Gökhan ALKAN
  BENDE SUSKUNLUĞUMU BOZDUM BE YA…
  Kenan ŞAHİN
  Kenan ŞAHİN
  AHİ OCAKLARI MUTLAKA KURULMALIDIR
  Eyüp AHİ
  Eyüp AHİ
  Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  Merak Edilen Dini Konular
  Merak Edilen Dini Konular
  Beklenen Oldu
  Takip
  Takip
  DEĞERLERİMİZ
  Vatan ATEŞ
  Vatan ATEŞ
  Ormanlarımız Ve Faydaları
  Sinan AYDIN
  Sinan AYDIN
  BİR İLÇE VAR UZAKTA…
  Abdullah ÇELEBİOĞLU
  Abdullah ÇELEBİOĞLU