Gündem

İLÇEMİZDEKİ YENİ GELİŞMELER

22/11/2022 10:43
İLÇEMİZDEKİ YENİ GELİŞMELER

        Değerli Okuyucular, Saygıdeğer Dostlar, geçen hafta yazdığım Yığılca'nın altmış yıllık göç hikayesine okuyucularımın gösterdiği ilgiye teşekkür ederim. Bu göç hikayesinin biraz daha detayına inip ilçemiz ve köylerimizin güncel  nüfusunu, göç edilen yerleri, bu gurbetçilerimizin yaşantılarını ve onların 
  gerçek  nüfusunu ve ilçemizle ilgili bazı bilgileri araştırmaya başladım. Bunun için önce köy muhtarları sonra siz değerli okuyucularımın bilgilerinden istifade etmek istiyorum. İnşallah güzel bir çalışma olur ve yakın zamanda okuyucularımla paylaşırım. Bu hafta ilçemizde yapılanları, yapılmakta olanları ve yapılması mantıklı olanları sizlerle paylaşmak istedim.
              Düzce-Yığılca yolunun Dutlar köyü Aydın Mahallesi'ndeki viyadükte yapılan çalışmalar son sürat devam ediyor. Yakın zamanda tamamlanıp trafiğe açılacağını düşünüyorum. Darısı Dutlar ve Akçaören'deki viyadüklere. Yalnız Düzce-Yığılca arasındaki trafiği denetleyen görevlilerin kamyoncular, özellikle çimento fabrikasına ait kamyoncular, biraz sık denetlemesi gerekir. Hem genişler hem de  hareketleri hoş değil. Geçen hafta kaza yapıp kaçmışlar. Bence bu yolda çalışan tüm kamyon ve tır şoförleri ara sıra eğitime alınmalıdır. Eski orman deposunun tır parkı olarak tahsis edilmesi güzel bir gelişme. İnşallah ilçe içinde park etmeleri kısıtlanır. İlçe trafik komisyonu hiç değilse ilçenin pazarı olan salı günleri tüm araçların park olayına bir çözüm bulur umudundayım. Tabii burada esnaflarımızın da kaldırım işgaline son vermeleri gerekir. Kış mevsimine girdiğimiz bu günlerde Atatürk ve Orhangazi Mahallesi'nde yol güzergahlarına yapılan gelişigüzel  parklar sıkıntı yaratıyor. Araç sahipleri hava durumuna göre tedbirlerini alsalar iyi olur. Kar yağdığı zaman belediye caddelerde kar temizliği yapamıyor. Geçen yıl bunun örneğini gördük. Sıkıntısını yaşadık. Caddeler ve kaldırımlar zor temizlendi.
               Geçen hafta gazetemizin haberinde de gördüğünüz, Aydın Usta 2 lokantasını merak edip cuma günü ziyaret ettim. Burada tabildot yemek servisine başlamış. Gerçekten güzel bir çalışma. Hem ucuz hem de yemekleri kaliteli. Alt katında da bir kafeterya oluşturmuş. İlçemizde böyle bir yeri hazırlayıp halkın hizmetine sunduğu için kendisini tebrik ettim. İlçemizde böyle girişimcilere ihtiyaç var. Geçmişten günümüze ilçemizin tarihi kültürel yapısını gösteren eserlerin sergilenebileceği bir mekana ihtiyaç var. Bunun için başkanımız Rasim Bey'e  görev düşüyor. Encümen toplantılarında bir gündeme getirse bir eksikliğe neşter vurmuş olur inşallah. Pazar yeri konusunda da benim naçizane fikrim mevcut yere yeni birçok katlı pazar yerinin yapılması. Bunun için yaklaşan seçim arifesinde tüm siyasetçilerin siyaset üstü davranıp gereğini yapmaları gerekir. Değerli Dostlar, Pazar Yeri Cami Derneğinin gayretli çalışmaları ile caminin doğalgaz sorunu giderildi. Lakin biraz masraflı olduğundan  yardımseverlerin desteğine ihtiyaç var. Ben dernek hesabını paylaşıyorum. (İBAN:TR670001000539128485125001 )
                 Değerli Okuyucular, geçen haftaki yazımda da dile getirdiğim gibi göç olayının frenlenmesi veya  göç edenlerin geriye dönmesi için  önce  Düzce-Yığılca yolunun bir an önce yapılması elzemdir. Daha sonra TOKİ  konutlarının yapımına başlanması, kentsel dönüşümün tamamlanması ve sosyal yaşamı cazip hale getirecek eserler yapılması GEREKİR. Bugün ilçemiz merkezi 10-15 bin nüfuslu şehirlerden daha güzel bir konuma sahiptir. Ağustos ayında zaten bu sayıda bir potansiyele ulaşıyoruz. Gelecekte  çevre yolları yapılır yeni alanlar imara açılırsa ilçemiz için güzel günler yakındır.  Yeter ki ufuktaki güzelliği keşif edecek yöneticilerimiz olsun. Sadece erdem ve doğru davranış yolunu izleyenler başkalarını yönetmeyi hak eder. Hakiki büyük adamlar güzel ağaçlara benzer. Dallarında yuvalar kurulur, gölgesinde yorgunlar dinlenir, çiçeklerine sürünenler güzel koku alırlar, meyvesiyle açlar doyar ve yaprakları arasından dökülen güneş damlaları toprağa hayat verir.  İlçe olarak, gelecek seçimlerde bu sözlerim kulağınıza küpe olsun, bireysel menfaati değil toplumsal menfaati ön planda tutalım. Gelecek günlerin ilçemize sağlık, başarı ve huzur getirmesi dileklerimle : Dostça kalın, sevgiyle kalın, sağlıkla kalın; hoşca kalın. 

  1799 kez okundu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.