Gündem

YIĞILCA'NIN ALTMIŞ YILLIK GÖÇ HİKÂYESİ

15/11/2022 08:44
YIĞILCA'NIN ALTMIŞ YILLIK GÖÇ HİKÂYESİ

            Değerli Okuyucular, Kıymetli Dostlar, yazımın başlığında da gördüğünüz gibi bu hafta geçmişten günümüze süregelen dramatik ve  gerçek bir hikayeyi yazdım. Bu hikayeyi bir ozanımız şöyle anlatmış:
  Altmış küsur yıl olmuş, su gibi akmış zaman/ 
  O vakit yolda yokmuş, fukaralık pek yaman/
  Bu bir göç hikâyesi, derdim onu atlatmak/ 
  Sonraki kuşaklara, kendimce bir şey katmak/
  Adı iş gücü göçü, kimine göre gurbet/
  Baktığı yere göre, tercih seçenin elbet/ 
  Bin dokuz yüz altmış bir, Ekim ayı sonrası/
  Sorsan çoğunun derdi bir ekmek parası.
   Ozanın dediği gibi 1961 yılında Almanya ile ülkemiz arasında yapılan 30 Ekim tarihli iş göçü anlaşmasına göre bir yıl sonra ilçemizden dört işçinin Almanya'ya gitmesiyle bu göç hikayesi başlamış. Daha sonra başta Hocaköy'ü olmak üzere ilçemizin bütün köylerinden bu göç devam etmiş. Yurt dışına gidişler diğer Avrupa ülkelerine sirayet edip günümüze kadar devam etmiş.
              Yurt dışına gidişler bir yerde yöre insanımızın gözünü ve ufkunu açmış. Tarım ve hayvancılıktan istediğini alamayan insanlarımız biraz da sosyal güvenliğe kavuşmak için gurbetin yolunu tutmaya başlamışlar. 1960'li yıllardan sonra, ülke içindeki Fabrikalara, kömür ocaklarına gitmeye başlayan insanlarımız öncelikle Ereğli Demir Çelik Fabrikası, Kocaeli'deki  İpraş ve Petkim,Zonguldak kömür ocakları vb.
  yerlere çalışmaya giderek iç göçü başlatmışlar. Bu arada okuyup bir meslek sahibi olanlar zaten bir daha ilçeye dönmediler. Bu iş göçü yurt dışına turist olarak gidenlerde devam etmiş, 1990 yılından sonra bu hızlanmaya başlamış. Nüfusumuz köylerle birlikte 1990 yılında 22,271 e ulaşmış. 2000 yılında merkez ilçe nüfusu 3.728, köylerle birlikte 21,190 olmuş. İlimiz Düzce olduktan sonra bu göç furyası hızlanmış. 2021 yılındaki nüfusumuz; 7435 erkek, 6913 kadın toplam 14348 e düşmüştür. Merkez ilçe nüfusumuz 3037 olmuş. Sonuç olarak 2000 yılından sonra nüfusumuz 7000 kişi azalmış. Ortalama yıllık dört yüz insanımız göç eder olmuş. Düzce'nin il olması bir yerde nüfusun azalmasına zemin hazırlamıştır. Lakin bunun en önemli nedeni bence halkımızın geçim kaynaklarındaki değişim ve artış. İlçemize 100-150 yıl önce başta Ordu'dan olmak üzere göç ederek gelenler ilçemiz insanının ufkunu açmışlar. Fındıkçılığın ilçemizin yeni bir geçim kaynağı olmasına ön ayak olmuşlardır. 1990'li yıllardan sonra fındıkçılık ilçemizin bütün köylerinin birinci geçim kaynağı olmaya başlamış. Bu da göçü hızlandırmış. Bugün ilçe merkezi ile Düzce arasındaki köylerin %80'ni fındık parası ile başta Düzce olmak yeni mekan sahibi olmuşlardır. Bugün ağustos ayında adrese dayalı bir sayım olsa ilçemiz nüfusu 30-40 binleri bulur. Çünkü Düzce'de yaşayan insanlarımız haziran ayında gelip ekim ayında yeni yerleşim yerlerine gitmektedir.
              Değerli Okuyucular, Sevgili Dostlar Yığılca'nın bu göç hikayesi bundan sonra da devam edecek gibi görünüyor. Bir zamanlar Avrupa'ya gidip birikimlerini Yığılca'ya harcayan gurbetçilerimize teşekkür etmeliyiz. Özellikle Hocaköylü gurbetçilerin ilçemize yaptığı yatırımlar sayesinde güzel bir ilçeye sahip olduk. Yıllardır doğalgaz bahanesiyle Düzce'ye gidenlerin bahanesi yok. Geriye dönüp burada yaşamalılar. İlçemizde sosyal hayatın cazibeli hale getirilmesi için yöneticilerin gereğini yapması lazım. En çok göç eğitim yüzünden oluyor. Onun için eğitimde kalitenin artırılması, sağlık ve turizimle ilgili yeni tedbirlerin alınması, Düzce - Yığılca, Alaplı ve Yedigöller yollarının yapılması gurbetçilerin eskisi gibi yine  yatımlarını buraya yapmalarının sağlanması belki göçün durmasına vesile olur düşüncesindeyim. Şu andaki ilçe nüfusu neredeyse 1965 yılındaki nüfusa düştü. Bunun için gönül ister ki  insanlarımız; fındık zamanı ve bayramlarda gelip giden değil, hiç değilse benim gibi emeklilikte burada ikamet etmeleri gerekir. Çünkü bu ilçeye hepimizin vefa borcu var. Şimdilik  dostça kalın, sevgiyle kalın, sağlıkla kalın; hoşça kalın.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.