Gündem

GÖSTERİŞ VE RİYA

25/10/2022 14:05
GÖSTERİŞ VE RİYA

       Değerli Okuyucular, Sevgili Dostlar, gösteriş yapmak çocukluk döneminden kalan bir duygudur. Bu duygu kişilerin kendilerini diğer insanlardan daha yetersiz algılaması olarak ifade edilebilir. Davranış olarak görgüsüzlük kabalıktır. Riya ise davranışlarda gösterişe yer verme, bir iyiliği veya salih bir ameli Allah'ın rızasını kazanmak niyetiyle değil, insanların beğenisi için yapmaktır. Bu davranışta bulunan kimseye riyakar veya mürai denir. Günümüzde  gösteriş ve riyaya en çok sosyal medyada, siyasi propagandalarda, önemli dini  günlerde, sonradan görmelerin yaşantılarında, kültür seviyesi düşük kişilerde rastlayabiliriz..
                  Halk arasında dindar olarak bilinen biri, padişahın misafiri olmuştu. Sofraya oturdukları zaman, her zaman yediğinden daha az yedi. Namaza kalktıkları zaman her günkünden daha çok kıldı. Elâlemin kendisini takdir etmesini istiyordu. Evine dönünce sofra kurdurdu, yemek istedi. Anlayışlı bir oğlu vardı. Babasına sordu:- Sultanın ziyafetinde bir şey yemedin mi, baba?- Onların önünde ayıplamasınlar diye fazla yemedim. - Öyleyse namazı da kazâ et. Çünkü onu da işe yarayacak gibi kılmamışsındır. Çocuk bile babasının gösteriş meraklısı olduğunu bildiği için namazını uzun uzun kılıp riya yaptığını anlamış onun için kaza etmesini istemiş.
                   Değerli Dostlar, Saygıdeğer Okuyucularım, gösteriş ve riya günlük hayatımıza o kadar çok girdi ki her birimiz bunu bilerek veya bilmeyerek yapıyoruz. Sosyal medya bunun en canlı örneği. Geçen hafta yazdığım yazı bile buna bir örnek. Ben insanlara ö yöreyi anlatayım derken sanki birazda gösteriş yaptığımı düşünüyorum. Çünkü o gezileri yapamayan insanlar var. Yazının içeriğinde yapılanlar bile başlı başına bir gösteriş olarak algılanabilir. Lakin seyahat yazılarında gerçeklerin aynen  yazılması gerekiyor. Benim sosyal medyada tasvip etmediğim en önemli paylaşımlar : Yemek ve gezdiği yerleri anlatırken yaptıkları abartılar.
  Bunu bazen sevenlerimize bir mesaj olsun diye yapıyoruz ancak bilmeyerek kul hakkına girdiğimizi düşünmüyoruz. Çünkü ne demişiler ''Biri yer biri bakar, kıyamet ondan kopar. '' Bir ev alıyoruz hemen paylaşıyoruz. Bir araç alıyoruz paylaşıyoruz. Hele bazen yaptığı yardımı dekontuyla birlikte paylaşanlar en büyük riyayı yapıyor. Din büyüklerimiz ne diyor : Sağ elin verdiğini sol el görmemeli. Hafta içinde Düzce Üniversite Araştırma  Hastanesine gitmiştim. Dönüşte Orhangazi camisinde bir mola verdim. Orada caminin İmam hatibi ile konuşurken üniversite camisinin yardıma ihtiyacı olduğunu öğrendim. Hocamın ricası üzerine belki sebep olurum diyerek paylaştım. Paylaşımda hesap numarası da vardı. Oradan görüp yardım yapacaklara vesile olmak istedim. Caminin son görünümü hoşuma gitti. Yıllardır orada böyle bir esere ihtiyaç vardı. İnşallah dernek ve hayırseverler sayesinde kısa zamanda ibadete açılır.
              Allah'a ve âhiret gününe inanmadığı halde sırf insanlara gösteriş olsun diye mallarını harcayanlar gibi  sadaka verip başa kakanlar var. Başkalarının sevgisine ve methetmelerine kavuşmak için  dünya işleri ile onlara iyilik yapanlar var. Sadaka ve iyilikler Allah'ın rızasını kazanmak için yapılmalıdır. Bazı siyasetçilerin yaptığı din sömürüsü de hem gösteriş hem riya değil mi? Zenginlerin verdiği gösterişli iftar sofralarına ne demeli. Sonradan görmelerin yaptığı ve züppelik olarak ifade edilen davranışlar günümüzün bu konudaki en canlı örneği. Sosyal medyada gündemde kalmak için kendilerine fonamen yakıştırmasını yapanları da   bu gruba dahil edebiliriz. Yazımın başında ifade ettiğim .gibi gösteriş meraklıları görgüsüzlük ve kabalıklarını ele verirler. Şu sözler bunlara güzel bir örnek:'' Karakterli insan, gösterişi sevmez. " Karakteri zengin olan insanın, tercihi sadeliktir. Gösteriş, bir insanın kültürel zayıflığını yansıtma halidir. En büyük gösteriş, doğallıktır. Abdal ata binince bey oldum sanır, şalgam aşa girince yağ oldum sanır. Hayatta üç çeşit insandan kork: “Dağdan inme, dinden dönme, sonradan görme.” Görmemişten “hamur” alacağına, eğil de yerden “çamur”al! Ucuz gıdaların kalbe dokunacağı gibi, görgüsüz insanlar da kalbinize zarar verir, diyerek bu haftaki yazıma son veriyor Cumhuriyet bayramının 99.yıl dönümünü kutluyorum. İnşallah önümüzdeki yıl kutlanacak 100. yıla ulaşır gösterişle kutlarız.Ben yine de tüm okuyucularıma gösteriş ve riyadan uzak bir yaşam diliyorum. Şimdilik huzurla sağlıkla, dostça kalın ; hoşça kalın.

  2698 kez okundu.

  1 yorum yapılmış

  • Yunus kazan29/10/2022 07:12

   Hocam, kaleminize saglik. Firsat buldukca yazilarinizi okumaya calisiyorum. Su yogun ve debdebeli hayatta biraz dinleniyorum yazilarinizla. Yigilca gazetesindeki kose yazilariniz icin Tesekkurler hocam. Dort gozle yeni yazilarinizi bekliyorum.
  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.