Gündem

BİR YAZ DA BÖYLE GEÇTİ

14/09/2022 07:33
BİR YAZ DA BÖYLE GEÇTİ

               
       Değerli Okuyucular, Kıymetli Dostlar, zaman durmadan geçip gidiyor. Ömür denen bu yolda acısıyla tatlısıyla, iyisiyle kötüsüyle, derdi cefasıyla velhasıl her şeyiyle önceden türlü planlar yaptığımız, hayalini kurduğumuz bir yaz mevsimini daha bitirdik. Önümüzdeki hafta sonbaharaa merhaba diyeceğiz. Bu haftaki yazımla yıl içinde bugüne kadar ilçemizde yapılanları yazmak ve okuyucularımla paylaşmak istedim. Ayrıca canı gönülden yapılmasını istediklerimizi de ilgililere hatırlatmak istedim. 
             2022 yılına girdiğimiz ocak ayının ikinci yarısından sonra ve mart ayında ağır kış şartlarını yaşadık. Yağan karlar ilçemizde bayağı hasara yol açtı. " Kutlu gün doğuşundan bellidir, kutlu yaz yağışından" 
  derler!  Yaz mevsiminin başladığı haziran ayının son günlerinde yağan ve on beş gün devam eden yağmurların getirdiği sellerden korktuk. Meydana gelen sellerin en güzel yanı çevre temizliğine katkıda bulunması ve derelerimiz temizlenmesi oldu. Lakin sellerden sonra meydana gelen heyelanlar biraz zarar verdi. Bu yağmurlu günlerin ardından kurbanlarımızı kestik. Belediyemiz ve kara yollarının işbirliği sayesinde ilçe merkezinde yapılan asfaltlama çalışmaları için emeği geçenleri tebrik ederim. Akabinde yapılan engeller, güvenlik ve hız yapan  araçların kontrolü açısından yararlı olduğu düşüncesindeyim. Yığılca-Düzce yolunda Dutlar köyü Aydın Mahallesi'nde başlayan viyadük çalışması yolumuzun yapılması konusunda umutları yeşertti. Bahçelerimizde yetiştirdiğimiz sebzelerin bolluğu yüzümüzü güldürdü. İlçemizin en önemli geçim kaynağı olan fındıktaki iyi verim, ekonomik anlamda sıkıntıda olan halkımızı biraz yüzünü güldürdüğü düşüncesindeyim. Hele şu "Balkız" muhabbeti ilçemizin tanıtımı açısından belki de yılın en güzel olayı oldu.
            Bu yıla merhaba derken turizm açısından 2022 yılından çok umutluyduk. Sarıkaya Mağarası'nın yolu yapıldı, ziyaretçi akını olur dedik olmadı. Yedigöller yolunda hiçbir çalışma yok. Temmuz sellerinde melen kıyısı ve Hacılar köyü altında heyelan olan yerler büyük tehlike arz ediyor. Köylere hizmet götürme ekiplerini sahada göremiyoruz. Yedigöller yolu kara yollarına geçti bir şeyler yapılır dedik maalesef onlarında bir icraatı yok. Düzce yolu yapımı ağır aksak gidiyor. Şelalerde beklenen ziyaretçileri göremedik.STK'larla yapılmasını istediğimiz festival yapılamadı. Ulaşımdaki zamlar nedeniyle fındık işçileri bile beklediğimiz kadar gelmedi. Onun için çoğu üreticimiz hala fındıklarını harmana indiremedi.Yıkılan pazaryerimizle ilgili bir gelişme yok. Eğer bu kış yapılmazsa pazarcılar bile gelmeyebilir. Tır parkı konusunda hiçbir çalışma yok. Kış günlerinde bunlar yine yol güzergahlarına park ederse çekeceğimiz var. Temmuz yağmurları nedeniyle arılarımızdan beklediğimiz balı alamadık. Fındıkta ise TMO fındık alımında aceleci davranmadığı için tüccar ve Ferrero halkı adeta sömürüyor. Açıklanan fiyatla tüccarın aldığı arasında 9-10 lira fark var. 2023 seçimlerine 8-10 ay kaldığı halde siyasi hareketlilik göremiyoruz, Halkımız her şeyden  umudunu kesti geçim derdine düştü. Zamlar dersen devam ediyor. İlçemizde doğal gazlı ev bulmak güçleştiği için gelen memurlar ev bulamıyor. Evi olanlar bir an önce evlerine doğal gaz bağlantısını yapabilirlerse gelen memurlar sıkıntı çekmez.
             Değerli Okuyucularım, yukarıdaki paragrafta  olumsuz bir hava var ancak bunlar ilçemizin gerçekleri. Ama hayat devam ediyor. Yaz boyu cenazelerimiz oldu, düğünlerimiz oldu; bazen hüzünlendik bazen mutlu olduk. Gittiğimiz cenazelerde park sorunu her yerde ayrı bir problem. İnsanlar nedense yollardan bir karış yeri tarlama nasıl katarım hesabı yapıyor. Köy içlerinde yollar iyice daralmış. Bayramlarda komşular birbirine gitmeyi unutmuş. Artık düğünler bile şehirde yapılıyor. Hastalınca komşuya haber vermek yerine 112 aranır olmuş. Çocuklar ve gençler ise elde telefon teknolojinin esiri olmuş. Beceri ilişkiler yok olmaya başlamış . ''Yaz diye yola çıkarken kışı göze al. '' atasözünde olduğu gibi bu gerçeklere alışmalıyız. Yaz gitti geleceği düşünelim. ''Ilıya ılıya yaz, soğuya soğuya kış gelir. '' Gelecek sonbahar hüzünlerden uzak olsun. Dün başlayan yeni ders yılımız kutlu olsun. Sevgiyle, dostlukla kalın, hoşça kalın   

  1866 kez okundu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.