Gündem

YARINLARA HAZIR MIYIZ?

19/07/2022 17:56
YARINLARA HAZIR MIYIZ?

            Değerli Okuyucular, Değerli Dostlar, ilk insan yaratıldığında yüce  Allah ımız: ''Ben cinleri ve insanları ancak bana kulluk etsinler diye yarattım. '' (Zariyat süresi,ayet 56) demiştir. O halde ilk görevimiz yüce Mevla'nın istediği gibi  fani dediğimiz bu alemde insan gibi çalışıp yarınlara yatırım yapıp sağlıklı olarak yaşayabilmek ve baki dediğimiz öbür aleme en güzel şekilde hazırlanmaktır. Akıllı olan ve düşünebilme yetisine sahip herkesin buna riayet etmesi lazımdır. Çünkü insan düşünebilen bir mahluktur. Bilim insanları  insanı tarif ederken insanın öğretmeni doğa, kitabı insanlık, okulu yaşamdır, insan neyse o olmayı reddeden tek yaratıktır. İnsan bir soluk ve gölgeden  başka bir şey değildir, demişlerdir.
  Bir solukluk hayatımız olan bu evrende güneşin batmasıyla gölgemiz kaybolacağına göre  mademki insanız geleceğimizi düşünmeli yarınlara hazırlık yapmalıyız.
         "Gemini yüzmesi için suya ihtiyaç vardır. Hayatın devamı içinse çalışmaya ve tecrübeye ihtiyaç vardır.Hayatta ve iş dünyasında tecrübenin önemine dair eski dost iki iş adamı karşılıklı söyleşiyorlardı. " İş hayatımda bilmem gereken birçok şeyi Nuh'un gemisinden öğrendim!” dedi biri. Diğeri sordu: “Nuh'un gemisi mi! Nasıl yani?” “Anlatmamı ister misin?" “Tabii, çok sevinirim.” “O hâlde şimdi birlikte sayalım: 1. Doğru gemiyi sakın kaçırma!.. 2. Hepimizin aynı gemide olduğunu unutma. 3. Vakit gelip kapıya dayanmadan planını, hazırlığını yap. Hazreti Nuh, gemisini inşa ederken henüz yağmur yağmıyordu. 4.  Kendine hep iyi bak ve sağlığına dikkat et. Yetmişine merdiven dayadığında bile gerçekten büyük bir iş yapman için önün açılabilir. 5.  Eleştirileri dinle ama olumsuz eleştirenlere kulak asma. Yapılması gerekeni doğruları sektirmeden yapmaya devam et. 6. Geleceğini zirveler üzerine kur; dalgalar sana ulaşamasın. 7. Hız her zaman kazandırmaz. Unutma: Yılanlar da Nuh'un gemisindeydi, çitalar da. 8.  Üzerinde aşırı baskı hissettiğinde bir süre boşlukta yüz. 9. Fırtınanın gücü ne olursa olsun, eğer Allah'a inancın tamsa seni bekleyen bir gökkuşağı daima vardır.
            Yukarıdaki paragrafta dokuz maddede anlatılanlar yazımın başlığındaki konuyu ne güzel anlatıyor değil mi? Yarınlar için çocukluk çağımızdan günümüze kadar dinlediğimiz şarkılar, şiirler, okuduğumuz hikaye ve romanlar hep bizi uyarmıştır. Ama nedendir bilinmez gerçekten yaratılış gayesini unutanlar bunlara hiç kulak asmayıp bildiği gibi yaşarlar. Yarın dediğimiz anlar geldiğinde kendilerini ya mezarda ya da kötü bir ortamda bulurlar. Bazı düşünürler bu konuda bize ne güzel şeyler demişler bir hatırlayalım: '' Yarınlar düşlerinin güzelliğine inananlarındır. Yarın geride kalan hayatımızın ilk günüdür. Hayat sana her zaman ikinci şans verir, adına yarın denir. Yarınlar yorgun ve bezgin kimselere değil, rahatını terk edebilen gayretli insanlara aittir. Unutmayın bugün amel var hesap yok,yarın ise hesap var amel yok. '' Atalarımız ise :''Yarının gelişi bu günden bellidir. Ne oldum dememeli,ne olacağım demeli.Herkes ektiğini biçer.Bakarsan bağ, bakmazsan dağ olur. Sakla samanı gelir zamanı.'' gibi atasözleriyle  her zaman rehberimiz olmuşlardır.
              Değerli Okuyucular ve Sevgili Dostlarım, yarınlarımızı güvence altına almamız için çalışmalı mutlaka ekmeliyiz ki biçelim çünkü ekmeden biçilmez. Bunun için de emek olması lazım. Çünkü emek olmadan yemek olmaz. Temmuz ayının yarısını geçtik. Yavaş yavaş yaz mevsimi geçiyor. Çok şükür bahçelerimizdeki ektiklerimiz vermeye başladı. Yaz başlangıcındaki yağmurlar biraz zarar verse de  dere yataklarını temizledi. Gerçekten buna ihtiyaç vardı. Çünkü halkımız bilinçsizce çevreyi kirletiyor. Eskiden yazın yüzüp serinlediğimiz derelere giremez olmuştuk. Akarsulardaki canlılar yok olmaya başlamıştı. Ağustos ayı ilçemizin en zor ayı. Fındıklar toplanıp pazarlanacak, kış hazırlıklarına başlanacak onun için yarınlara hazırlanmalı. Peygamberimizin ''Hiç ölmeyecekmiş gibi bu dünya için, yarın ölecekmiş gibi ahret için çalışmalı. '' hadisi desturumuz olmalı ve yarınlara en güzel şekilde hazırlanıp ağustos böceği ve karınca hikayesinden  ders almalıyız. Yarınlarınız aydınlık, dertler hastalıklar sıkıntılar sizden uzak olsun. Her gününüz bir öncekinden daha güzel olsun. Sağlıkla, sevgiyle kalı. şimdilik hoşça kalın.

  2654 kez okundu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.