Gündem

KOMŞUDA PİŞER BİZE DE DÜŞER

21/06/2022 08:58
KOMŞUDA PİŞER BİZE DE DÜŞER

        Değerli Okuyucular, Saygıdeğer Dostlar, okullar tatil oldu. Bugün itibari ile yaz mevsimi başladı. Bildiğiniz gibi 21 Haziran gün dönümü olarak adlandırılan zaman dilimidir. Yaz sıcaklarının başlamasıyla birlikte insanlar yıl boyu iple çektiği, planlarını önceden yaptıkları bir yıl boyunca dinlenme hayali kurdukları tatillerini yaşamaya başlayacaklar. Tarımla uğraşan kırsal kesimdeki insanlarımız ise ürünlerini yetiştirip kış hazırlıklarını tamamlamaya çalışacaklar. Tabii yaklaşan Kurban Bayramı'nın ise ayrı bir telaşı olacak. Çünkü bu yıl kurbanlar asgari ücretin üstünde seyrediyor. Bu hayat pahalılığında aile bütçesine ekstra bir yük olacak. Allah tüm dostlara kurban ibadetini nasip etsin diyelim. Yalnız yazımın başlığını dikkate alıp gereğini yapalım diyerek bu haftaki yazıma başlıyorum. 
             Vaktiyle bir ateşperest, oğlunu evlendirmektedir. Düğün günü çok koyun ve inek kesilir. Et kokuları mahalleyi sarar. Ancak evin bitişiğinde müslüman, dul bir kadın dört yetimiyle yaşamaktadır. Hepsi de günlerdir açtırlar. Kadıncağız, düğün evinin kapısını çalıp  ateş ister. Ancak maksadı başkadır. “Belki yemek verirler. ” diye gitmiştir. Adam, kadının niyetini anlasa da bir şey vermez. Kadıncağız, bir daha gidip ateş ister. Yine eli boş döner. Üçüncü de yine öyle. Ama ne olur bilinmez, bu defa acır kadına. Hallerini anlamak için dehlize iner ve dayar kulağını bitişik evin duvarına ve dinler. Yetimcik, annesine yalvarıyor: 
  - Anneciğim, ne olur bir daha git. Belki bu sefer bir şey verirler. Kadın ağlamaklıdır: 
  - Üç defa gittim yavrum! Artık utanıyorum. Adam bunu duyar. Kalbi sızlar. Güzel bir sofra hazırlatıp gönderir evlerine. Ve dehlize inip  dinler yine. Yetimlerin en küçüğü dua ediyor: 
  - Ya Rabbi o nasıl bize ikram ettiyse sen de ona ikram et! Onu imanla şereflendir! Ardından:
  - Âmiiiin! sesleri yükselir. O anda  kalbi döner ateşperestin. Ve şehâdeti getirip imanla şereflenir. Nitekim sadaka, belâyı önler. Ama dua, kaderi değiştirir, buyurmuştur büyüklerimiz. Hikayede olduğu gibi bazı yapılan yardımlar insanların kaderini değiştirir. Burada pişen etlerin kokusu yetimleri cezp eder ve annelerini yönlendirip o ateşe tapan kişinin hidayete ermesine sebep olurlar.
               Her yıl kesilip vacip olan kurbanlar  kitabın yazdığı gibi dağıtılıyor mu? Hele bayram günleri yapılan ızgaralardan komşulara düşüyor mu? Normalde kurban üçe bölünüp bir hissesi fakirlere dağıtılması gerekir. Maalesef bazıları kurbanı et yeme bayramı gibi görüyor. Kestikleri kurbanların etlerini derin donduruculara atıp yıl boyu yediklerine şahit oluyoruz. Layıkıyla ifa edenlere ne mutlu. Yazımın başlığı aslında bir atasözü. ''Komşuda pişer bize de düşer. " atasözü sadece  yemek olarak düşünülmemeli. Yetiştirdiğimiz ürünlerin öşrünü gerektiği gibi veriyor muyuz? Kazandıklarımızdan komşular istifade ediyor mu? Bazen evinizde yaptığınız mangalların kokusunun komşulara gittiğini düşünüyor muyuz? ''Komşusu aç iken tok gezen bizden değildir. Komşu komşunun külüne muhtaçtır. Komşu hakkı dört taraftan kırk evdir. Komşu hakkı tanrı hakkıdır." Hadise göre: ''Komşuların birbiri üzerinde hakları vardır. İçlerinden birinin aç açık kalması halinde diğerleri bundan sorumludur. '' Resulullah efendimiz: ''Allah'a ve ahiret gününe iman eden komşusuna iyilik etsin. ''demiştir. Bazı komşular akrabalarımızdan bile yakındır. Ne mutlu böyle dostça yaşayıp komşusu ile iyi geçinenlere. Ne mutlu pişirdiğini komşusu ile paylaşanlara. Allah, tüm okuyucularıma ve dostlarıma sadece iyi günde değil her zaman yanında olan dostlar nasip etsin. Sevdiklerinizle candan, sevdiğiniz komşularınızla
  dostça kalın, sevgiyle kalın, sağlıkla kalın hoşça kalın 

  1479 kez okundu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.