Gündem

EĞİTİM - ÖĞRETİMDE YAZ TATİLİ MOLASI

14/06/2022 09:17
EĞİTİM - ÖĞRETİMDE YAZ TATİLİ MOLASI

         Değerli  Okuyucular, Kıymetli Dostlar, 7 Şubat 2022'de başlayan 2021-2022 eğitim-öğretim yılı ikinci dönemi üç gün sonra yani 17 Haziran 2022 Cuma günü sona erecek ve hayatlarının baharındaki çocuklarımız ve gençlerimiz uzun bir yaz tatiline merhaba diyecek. Kırk yıl beraber çalıştığım öğretmen arkadaşlarım da omuzlarındaki ağır yükten bir nebze olsun kurtulmuş olacaklar. Hem çocuklarımıza hem öğretmen camiasına kazasız belasız bir dönem geçirdikleri için geçmiş olsun diyorum. Yine ortaöğretim son sınıflar ve üniversiteye daha önce giremeyen ortaöğretim mezunlarını ise hafta sonunda YKS dediğimiz yükseköğretim kurumları sınavlarında ter dökecekler. Sınava girecek tüm gençlere başarılar dilerken, tüm okuyucularımın hafta sonu  kutlanacak  babalar gününü kutluyor, vefat eden babalarımıza rahmetle anıyor, sağ olan babalarımıza uzun ve sağlıklı bir ömür diliyorum  
              Öğrenciler,  korona ile geçen iki uzun yılın ardından  çok sert geçen kış mevsimini daha sonra eski yıllardaki gibi  kesintisiz ve uzun bir eğitim-öğretim sürecini yaşadılar. Tabii asıl dönem sonu karnelerin alınması ile başlayacak. Sınıfını geçenler uzun bir yaz tatilini hak ettiler. Sınıfını geçemeyen, borçlu geçen veya alttan dersi olanlar ise sıkıntılı bir yaza girecekler. Tatil onlara zehir olacak. Sınıflarını geçmek için biraz daha çalışmaları gerekecek. Tabii onlar tatile girerken ailelilerde ise bir endişe başlayacak. Çocuklarının öğrendiklerini unutmaması için tedbir almaya veya önümüzdeki sene sınava girecek çocukları olanlar onları hazırlamaya başlayacaklar. Yani hayat yolu devam ediyor. Bu yolda boşa geçen zamanın telafisi yok. Hem öğrenciler hem veliler bilinçli hareket edip uzmanların görüşlerini dikkate almaları gerekir. Hayatının kırk yılını bu yolda geçirmiş biri olarak müsaadenizle ben de bazı tavsiyelerde bulunup sizlere yardımcı olmak istiyorum. Öncelikle hem ebeveynin hem  çocuğun müşterek yapacağı bir planlama ile tatili planlaması gerekir. Bu planlama yapılırken şunlara dikkat etmeniz de fayda var:  1. Öncelikle öğrencilerin tatile ihtiyaçları vardır. Derssiz geçen bir zaman dilimi sunulması gerekir 2. Yaz ayları çocukların sanat, spor ve sosyal açıdan geliştirebilmeleri için fırsat verilmelidir. 3. Sene boyunca akademik yönden başarısız derslere zaman ayırmalıdır. 4. Yaz tatili boyunca öğrencilerin, yaşlarına göre kitap okumaları teşvik edilmelidir. 5. Telefonla oynamayı, televizyon izlemeyi ve bilgisayar başında oyun oynamayı sınırlandırmak gerekir. 6. Öğrenciler; yüzme, basketbol, voleybol gibi sportif faaliyetlere yönlendirilebilirler. 7 Ailece yapılabilecek geziler planlanabilir. 8. Yeni bir sınıfa geçen çocuklar tatilde konu tekrarları yaparak, eski bilgilerini sağlamlaştırma fırsatı yakalayabilirler ve yeni bir döneme daha donanımlı başlarlar. Tatil güzel planladığı zaman keyifli ve verimli geçer. Keyifli, mutlu, huzurlu, sağlıklı ve başarılı bir tatil olması diliyorum.
               Yazımın başında söylediğim YKS' nin oturumlarını çocuklarımıza hatırlatmak istiyorum. Temel Yeterlilik Testi (TYT) 18 Haziran, Alan Yeterlilik Testi (AYT) 19 Haziran, aynı gün Yabancı Dil Testi (YDT) yapılacak. İnşallah ilçemizdeki eski  öğrencilerim ve torunlarım  hayallerini kurdukları okulları kazanırlar. Sınava girecek öğrencilere tavsiyem sınav anında zamanı iyi kullanıp bilmediğiniz sorularda çok oyalanıp strese girmeyin. Öğretmenlerinizin sınav kaygısı ve sınavla ilgili önerilerini unutmayın. Ailelerde çocuklara aşırı yüklenmesinler. Yine 19 Haziran 2022 günü  Babalar Günü. Hayatımızın ilk öğretmeni, ilk aşkımız, danışmanımız, canımız gibi sevdiğimiz babalarımızı mutlaka hatırlayalım. Hediye almak önemli değil. Bir telefon, bir mesajla hal hatırını sormak yani hatırlamak onları mutlu eder. Hiçbir babanın çocuklarından bir beklentisi olmaz. Onların tek isteği çocuklarının mutlu huzurlu sağlıklı olarak yaşadıklarını görmesidir. Babalar çınar gibidir. Meyvesi olmasa da gölgesi yeter. Babalar oğullarının ilk kahramanı, kızlarının ilk aşkıdır. Bir baba yüz evlada bakıyor ancak günümüzde bazı evlatlar  babalarına bakamayıp huzur evlerine gönderiyor yazıklar olsun onlara! Yarın onlar da baba olacak. Onların sonunu düşünemiyorum. Babası sağ olanlar kıymetini bilsinler. Onlara sağlıklı, huzurlu uzun yıllar dilerim.Vefat eden babalara Allah rahmet eylesin mekanları cennet olsun. 12 Eylül 2022'de başlayacak yeni ders yılı ile ilgili  yazımda görüşmek üzere şimdilik dostça kalın, sevgiyle kalın, sağlıkla kalın, hoşça kalın.    

  1839 kez okundu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.