Gündem

TURİZMLE İLGİLİ YOL HARİTAMIZ

07/06/2022 14:24
TURİZMLE İLGİLİ YOL HARİTAMIZ

        Değerli Okuyucular, Kıymetli Dostlar, hizmetle büyüyen, sevgiyle gelişen ağaç olarak tarif ettiğimiz turizm ülke kalkınmasının lokomotifidir. Temizlik ise onun anahtarıdır. Onu besleyen ise sevgi ve hoşgörüdür. Turizm için gerekli olan alt yapıyı hazırlamadan, ön çalışma yapmadan bu amaçla gelecek turistlere karşı hem mahcup olur hem de gerekli verimi elde edemeyiz. Onun için önce turizm amacı ile gelecek turistlerin gezeceği yerleri güzelleştirmek, onların ihtiyaçlarını giderecek gerekli tedbirleri almak, öncelikli görevimiz olmalıdır. Atatürk'ün dediği gibi: "Bu vatan çocuklarımız ve torunlarımız için cennet yapılmaya layıktır. Ben de bu haftaki yazımla ilçemizdeki turizm alanlarındaki eksiklikleri dile getirip, neler yapabileceğimizi kendi fikrimce anlatmaya çalıştım.
               Yığılca, turizm amaçlı  üç yönden  gelinebilecek cennet bir yurt köşesidir. Bunlar; batı yönünden Düzce istikameti, kuzeyden Alaplı istikameti ve doğu yönünden Yedigöller istikameti olarak ifade edilebiliriz. Batı yönünden gelecek olanlar Düzce'den çıkınca yola / Hasanlar barajında verirler mola / Aksu köyünden sapınca sağa ver elini Sarıkaya'daki mağara. Şu anda turizmle ilgili en çok alt yapısı hazır olan Sarıkaya Mağarası. Köy muhtarı Ercan Yalçın ve aile fertlerinin bunda büyük payı var. Hem tanıtım hem yol hem de mağara içi ve dışında yaptıkları için muhtarı kutlamak gerek. Keşke bütün halkımız ve yöneticilerimiz bu konuda onu örnek alsalar. Baraj kenarında yapılması gerekenler konusunda Dutlar, Gelenöz, Akçaören muhtarlarına; Saklıkent şelalesindeki yapılacaklar için Yağcılar muhtarına; Yoğunpelit şelalesi için Yoğunpelit muhtarına; Yılançatı kanyonu için Karakaş ve Hocaköy muhtarlarına; Gürgenlidüz için Mengen muhtarına; Balköy'deki yapılması gerekenler için Çukurören köyü muhtarına ; Yedigöller için Yaylatepe muhtarına çok iş düşüyor. Köylerine yakın  turizm alanlarındaki eksikliklerin giderilmesi konusunda Ercan muhtar gibi onların da gayret göstermeleri gerekir. İnşallah gereğini yaparlar. Tabii ilçe merkezinde yapılması gerekenler için belediye başkanının lokomatif görevine üstlenip diğer görevlileri yönlendirip liderlik yapması lazım.
                 Değerli Okuyucular, turizmin en önemli unsuru tanıtım, alt yapı ve  temizliktir. Tanıtım için önce turizm alanlarına kadar olan tabelaların yapılması ve tanıtım ve reklamların yapılması gerekiyor. Bu konuda görev Kaymakamlık ve Belediyeye düşüyor. Ayrıca halkımız ve STK'ların tanıtımda etkin olması gerekir. Sosyal medya yoluyla hepimiz üzerimize düşeni yapmalıyız. Alt yapı konusunda devlet imkanlarıyla birlikte bazı turizm alanlarını kiralayıp işler hale getirebiliriz. Harmantepe'de olduğu gibi. Buradaki gayretleri için Veysel arkadaşımızı kutlarım. Böyle müteşebbislere ihtiyaç var. İnşallah burada yaptığı çalışmaların karşılığını alır. Aynı çalışmaların Balköy'de yapılması gerekir. Zamanında arıcılar için burada güzel şeyler yapıldı. Lakin bugün sahipsiz kaldığı için yapılanlar yok olmaya başladı. Burada Veysel Gül gibi müteşebbislere ihtiyaç var. Yapılacak tesisler ve oluşturulacak bir suni gölle burası da bir turizm cenneti olabilir. Balköy'e giderken yol üzerindeki Çukurören ve Mahya Kanyonu, şelaleler, yaylalar, mağaralar ve orman denizleri birer tabiat harikası. Buralara işlerlik kazandırılması gerekiyor.
                   Bu yazıyı okuyan bazı okuyucular ve dostlar; ilçemizdeki taş ocakları, çimento fabrikası ve yolların durumunu öne sürüp boşuna yazıyorsun diyebilirler. Biz mevcut şartları kabul edip onlarla yaşamaya alışmalıyız. Yalnız bundan sonra çevreye zarar veren oluşumlara engel olmalıyız. Yollarımız bir gün mutlaka bitecek. Turizmle ilgili yol haritamızı belirleyip siyasi iradeyi de arkamıza alarak gerekli çalışmaları yapmalıyız. Tanıtım için özellikle geçmişte yaptığımız festivalleri mutlaka yapmalıyız. Yığılca her ne kadar bazı etmenlerle bozulmaya çalışılsa da  şırıl şırıl akan dereleriyle  hemen yakınındaki Yedigölleri ile gizemli mağaralarıyla şelaleleriyle Türkiye'nin en zengin orman deniziyle yaylaları bozulmamış doğal yapısı ile en önemlisi cana yakın saf insanıyla turizm için her türlü potansiyele sahip bir yurt köşesidir. Yeter ki inanalım ve ilçe halkı olarak üzerimize düşeni yapalım. Gelecek nesillere güzel bir miras bırakalım. Şimdilik Allah'a emanet olup dostça kalın, sevgiyle kalın, sağlıkla kalın hoşça kalın.   

  2122 kez okundu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.