Gündem

Amerikan Beyaz Kelebeği Zararlısına Karşı 2. Döl Mücadele Zamanı

31/08/2021 12:56

Düzce Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Amerikan beyaz kelebeği zararlısına karşı 2. Döl mücadele zamanı olduğunu duyurdu.

Amerikan Beyaz Kelebeği Zararlısına Karşı 2. Döl Mücadele Zamanı

       Konu ile ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi.  “Amerikan Beyaz Kelebeği Zararlısının asıl zararı yumurtadan çıkan larva denilen kurtçuklar yapmaktadır. Bu zararlı yumurtalarını genellikle yaprağın altına nadiren de yaprağın üst kısmına bırakmakta, yumurta kümesinden çıkan kurtçuklar yaprakta beslenmeye başlamaktadır. Bu dönemde toplu halde yaşayan kurtçuklar üzerlerine bir ağ tabakası örerek yaşamlarına devam ederler. Beslenmesini tamamlayan her bir birey bireysel yaşamaya başlar ve ardından pupa dönemine girerek ikinci döl zararı ya da ertesi yıl erginleri meydana getirmek üzere toprağın çatlakları, çatı araları ya da ağaç gövdesindeki çatlaklara gizlenmektedir.
  Bölgemizde zararlının tırtıl kolonileri ilk döl zararını haziranın ilk yarısında meydana getirmiş olup İl Özel İdaresi destekli olarak alınan ilaçlar İl Müdürlüğümüz tarafından merkez ve İlçe Ziraat Odalarının katkılarıyla alınan makine ile Merkez ve İlçelerde köy ortak alanları, yol kenarları, mezarlıklar ilaçlanmıştır. Özellikle ilaçlama yapılan alanlarda zararlının kontrol altına alındığı, doğal düşman popülasyonunun etkilenmemesi amacıyla mücadelede çevre ve insan sağlığına zararsız biyolojik Bacillus Thurigiensis bakterisi kullanılmıştır. Ayrıca İl ve İlçe Müdürlüklerimiz tarafından kendi bahçesinde zararlı ile mücadele eden çiftçilerimize ilaç dağıtımı yapılmıştır.
  Böceğin ikinci nesil zararını oluşturmak üzere bu günlerde yumurta paketlerini yaprak altlarına bırakmaya başlamıştır. Mücadelede öncelikli olarak Entegre Mücadele Prensipleri hedef alınmalı gerek kalınması durumunda ise son çare olarak Kimyasal Mücadele uygulamaları tercih edilmelidir. Kelebeğin çıkış ve popülasyon yoğunluğunu tespit etme amacıyla yapılan arazi çalışmaları kapsamında Feromon ve Işık tuzaklarında ilk ergin kelebeklerin çıkışı tespit edilmiş ve çıkış zamanına göre zararlı yumurta paketlerini yaprak altlarına koymaya başlamıştır.
  Üreticilerimiz tarlalarını kontrol etmeleri yapraklarda yumurta paketleri, larva kümeleri ve örülmüş ağlar ile karşılaştıkların da bunları öncelikle budama makası ile kesmek suretiyle imha etmeleri, böylece Kültürel ve Mekanik Mücadele yöntemi kullanarak böceğin yumurta paketlerinin yapraklarla birlikte toplanarak imha edilmesi tercih edilmeli, böylelikle hem çevre hem de insan sağlığını korumuş olunacaktır.  Popülasyonun yüksek seyretmesi halinde ise ilaçlı mücadeleye başlamalıdırlar.
  Zararlıyı baskı altına alan doğal düşman olan yararlı böceklerin korunması ve etkinliğinin artırılması amacıyla Biyolojik Mücadele metodlarıyla tercih edilerek herhangi bir kimyasalı çevreye uygulamadan ve gerek görülmesi halinde ise çevre dostu bitki koruma ürünlerinden İnsan ve Çevreye en az zararlı ve doğal düşman popülasyonuna zarar vermeyecek arıları öldürmeyen ilaçlar seçilerek uygulanmalıdır.
  İkinci nesil zararına karşı İl Özel İdaresi destekli olarak alınan ilaçlar ile zararlının yoğun olduğu merkez, ilçeler ve köy ortak alanlarında İl Müdürlüğümüz tarafından merkez ve İlçe Ziraat Odalarının katkılarıyla alınan makine ile ilaçlamalar yapılmaya başlanmış olup, ayrıca da İl ve İlçe Müdürlüklerimizde ilaç dağıtımı yapılmıştır. Üreticilerimiz zararlı ile mücadele için ihtiyaç duyduklarında İl ve İlçe Müdürlüklerimizden ilaç temin edebilirler”

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.