Gündem

TÜRKLER VE İSLAM

03/05/2021 18:42
TÜRKLER VE İSLAM

  751 yılının  temmuz ayında başladı hikayemiz bir tarafta abbasiler bir tarafta çinliler o sıcak temmuz gecesi, çarpıştı iki taraf Talas nehri yakınlarında.


  Ama ne savaş Abbasiler bastıryor, Çinliler direniyor ve durum günlerce devam ederken, Çin ordusundaki Karluk ve yağma Türkleri oda ne birden Abbasi ordusuna geçince, Çin ordusu darmadağın mağlubiyeti kabul etti.


  Peki neden geçti bu Türkler Müslüman Abbasilerin tarafına, çünkü savaş esnasındaki ölüleri müslümanlar ellerini göğe kaldırıp dua ederek gömüyor, bunu gören gök tanrı inancına sahip Türk grupları kendi aralarında bunlarda ölülerini bizim gibi gömüyor ve dua ediyor der. Talas savaşıyla Türkler islamiyeti daha yakından tanıma fırsatı bulmuştur. Bu savaşla Türkler arasında islamiyet yayılmaya başlamıştır.


  Ve Çin'de ki matbaa, barut pusula ilk defa Çin dışına çıkmıştır. Avrupa'ya Haçlı seferleriyle geçmiştir. Bu savaş dünya tarihine yön vermiştir ve Türkler Talasla islamı keşfetmiştir.

      Sevgili okurlar; bundan sonra bu sayfada sizlerle birlikte tarihin derinliklerine inip, keyifle okuyacağınız yazılarım olacak. Benim için heyecan verici bir durum, her hafta farklı bir tarihi bilgilerimi sizlerle paylaşmanın verdiği mutlulukla görüşmek ümidiyle. 

  Seviyle kalın...

  1620 kez okundu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.