Gündem

2 Yeni Ürün Tescillendi

07/04/2021 11:53

Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün girişimleriyle daha önce tescillenen 5 coğrafi işarete ek olarak Düzce Kestane Kabağı ve Düzce Şırası da coğrafi işaret belgesi ile tescillendi.

2 Yeni Ürün Tescillendi

        Düzce'de üretimi yapılan, ünü ve belirgin nitelikleri itibariyle İlimizle özdeşleşmiş ürünlerin coğrafi işaretle tesciline yönelik Türk Patent ve Marka Kurumuna yapılan başvurular neticesinde, Düzce Kestane Kabağı ve Düzce Şırası Resmi Coğrafi İşaret Bülteninde yayınlanarak coğrafi işaret belgesi ile tescillendi. Böylece İl Müdürlüğünce coğrafi işaretle tescillenen ürün sayısı 7'e çıkmış oldu.
  Düzce İl Tarım ve Orman Müdürü Necdet Çiçek konu ile ilgili yaptığı açıklamada; "İl Müdürlüğümüzce 2017 yılı itibariyle İlimize özgü ürünlere yönelik coğrafi işaret tescil çalışmaları yürütülmektedir. Tescil çalışmalarına yönelik, İlimiz Merkez ve İlçelerinde coğrafi işaret potansiyeli olan ürünler tespit edilerek ürün havuzu oluşturulmuş ve belirlenen bu ürünlere yönelik araştırma ve analiz çalışmaları sonrasında Türk Patent ve Marka Kurumuna başvuruda bulunulmaktadır. Coğrafi işaret belgesi ile tescillenen İlimize özgü ürünler, tescil belgesinde belirtilen koşullarda üretilerek, bu ürünlerin kalite, üretim ve pazarlama nitelikleri arttırılmış olacaktır. Bu durum kültürümüzün korunması ve gelecek nesillere aktarılmasına da katkı sağlayacaktır." dedi.
  Coğrafi işaret çalışmaları kapsamda İl Müdürlüğünce, Türk Patent ve Marka Kurumuna, toplam 13 ürüne yönelik coğrafi işaret tescil başvurusu yapıldı.  Yapılan başvurular sonucunda;
  - 7 ürün coğrafi işaretli ürün olarak tescillenmiş, (2 ürün tescil sonrası Akçakoca Ticaret ve sanayi Odasına devredilmiştir.)
  - 2 ürün tescil öncesi Türk Patent ve Marka Kurumu Resmi Yayınlar Bülteninde yayınlanmış
  - 4 ürünün inceleme ve değerlendirmeleri devam etmektedir.

  5131 kez okundu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.