Gündem

Engelli evlatlarına şifa arıyorlar

27/10/2018 08:53

Yığılca’da,  iki engelli çocuğu bulunan Müslüm ve Serpil Şahan çifti hayatlarını çocuklarına adadılar.

  Düzce’nin Yığılca ilçesi Redifler köyünde ikamet eden Şahan çiftinin 2 engelli çocuğu bulunuyor.

  Düzce’nin Yığılca ilçesinde yaşayan Müslüm (38) ve Serpil Şahan (33) çiftinin çocukları Kağancan (8) ve Ayşenaz (4) epilepsi ve kalıtımsal bir kanama bozukluğu olan 'Glanzmann trombastenisi' rahatsızlığı bulunuyor.

  Her iki kardeş de nadir görülen hastalıkları nedeniyle yara almaları durumunda, hastanede tedavi görürken, epilepsi hastası Kağancan'ın düştüğünde riski daha da artıyor. Şahan çifti, çocuklarının tedavisi için yardım bekliyor.

  Çocukları ile ilgilenmek için çalışamadığını ifade eden baba Müslüm Şahan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “iki engelli çocuğum var. Glanzmann ve epilepsi hastasılar. Yaklaşık 5 yıldır Kaancan’ın nöbetleri ile uğraşıyoruz. Bizim için yürümesi, engeli hiç önemli değil. Biz sadece nöbetlerinin geçmesini istiyoruz. Bütün ilaçları denedik ancak yanıt vermedi. Devlet büyüklerimizin el uzatmasını istiyoruz. Sosyal bir hayatımız yok”dedi.

  Kaancan’ın epilepsi olduğunu sonradan öğrendiğini söyleyen baba Şahan, “Çocuklarımın sağlık nedeni ile çalışamıyorum. Sürekli hastanelere gittiğim için işten çıkarıyorlar. Bir ay boyunca 20 gün hastanede 10 gün evde kalıyoruz. Nöbetlerin azalması için İzmir de bir hastane olduğunu söylediler. Bütün ilaçları kullandığımızda etki vermediği için keton diyeti uygulanacağını söylediler. Maddi olarak baya masraflı olduğunu söylediler. Karşılama gibi bir durumumuz yok şuan. Tedavi tam geçirmeyecek belki ama nöbetleri minimuma indirecek. Genetik testleri halen takip ediliyor. Her sabah kalktığımızda dişi kanasa bile her taraf kan oluyor. Etrafını yastık ile besliyoruz. Düştüğü zaman bir yere çarpmasın diye. Nöbet geldiği zaman yığılıp kalıyor. Bununda bir çaresi vardır. Maddi olarak kimseden bir beklentim yok. Tek isteğim tedavi noktasında yardımcı olunması. Çocuğumun nöbeti geçse yeter. Hayatım boyunca hiç isyan etmedim. Çocuklarım bu durumda diye isyan etmedim. Etmemde. Allah kimseyi evladı ile sınamasın. Çok zor durumdayız ama hiç isyan etmedim etmemde.”dedi.

  Kaancan’ın yara alma durumunda sıkıntı çektiklerini dile getiren Şahan, “nöbet sırasında düşüp yara alma durumunda normal bir hastaneye gidemiyoruz. Zaten almıyorlar. Üniversite hastanelerine gidip trombosit kan verip faktöri diye bir ilaç var. Onu biz sarı karne ile alabiliyoruz. Homotoloji ani müdahalesinden faktori ile trombosit kan veriyor. Kanı anca duruyor. İlaçlar kullandığı için dişlerinde çürümeler var. Kanama durumunda kanı durmuyor. Çocuğumuzu kaybedeceğiz diye çok korkuyoruz. Tedavinin 60-70 bin civarında olduğunu söylediler. O para bizde de yok. Çünkü bizim bir gelirimiz yok. Çocukların engelli bakımı ile geçiniyoruz. Kaancan %93 engelli, kulaklarında %10 kadar duyma var. Yarık damak operasyonu geçirdi iki çocuğumda” dedi.

  Anne Serpil Şahan ise, “ikisinin de genetik bir rahatsızlıkları var. Kaancan ve Ayşenaz’ın da kan hastalıkları var. Epilepsi sadece Kaancan’da var. Epilepside bütün ilaçları kullandık denedik hiçbir tedavisi olmadı. Şimdi diyete başlayacağız bunun içinde hastane arıyoruz” dedi.

  80055 kez okundu.

  6 yorum yapılmış

  • İsmail25/10/2018 09:49

   Yardım için ulaşabileceğimiz bir telefon numarası var mı
     (Toplam 2 oy kullanıldı.)
  • Nursel25/10/2018 12:20

   Nasil yardimci olabiliriz
     (Toplam 1 oy kullanıldı.)
  • Yüksel özer25/10/2018 13:31

   Allah sifalar versin kardesim
     (Toplam 1 oy kullanıldı.)
  • ....05/11/2018 23:38

   Baba itibat 05336356054.muslum şahan
     (Toplam 2 oy kullanıldı.)
  • Şengül güçlü08/11/2018 05:27

   Tel yok mu
  • Orhan ACAR15/01/2019 11:19

   Minik yavrularımıza geçmiş osun der allah acil şifalar versin ailesine ve sevenlerine bağışlasın cümlesini amiinnn
  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.