Gündem

Belediye Bir Gün Müteahhitlere, Bir Gün Yığılca’ya Çalışıyor

01/07/2018 12:55

Yığılca Belediyesini uzun zamandır ihaleli işlerin hemen hemen  hepsinde görmek mümkün. Ancak son yapılan nakliye işi tepki ile karşılandı.

  Geçtiğimiz aylarda Yığılca Köylere Hizmet Götürme Birliğince yaklaşık Bir Milyon TL’ ye ihale edilen ilçemiz köylerinin parke taşı alım ihalesi yüklenici firmaya teslim edilerek işe başlandı.  Akabinde de köy muhtarlarının ortak talebi doğrultusunda döşenecek olan parke taşının miktarı yarı yarıya düşürülüp, düşürülen kısım  döşeme işi için ayrılacağı bilgisi öğrenildi.  

  İlgili parke taşının nakliye işi ihaleyi alan firma tarafından 3 ay önce Yığılca kamyoncular kooperatifine verilmiş şu ana kadar yapılan iş, Yığılca Kamyoncular Kooperatifi araçlarınca yapılmış. İlgili firma kooperatifin nakliyesini ödemediğinden kooperatif işi durdurma kararı almıştı.

  27.06.2018 tarihinde gerek ilçe esnafını, gerek köylüyü, gerekse de ilçede ki Nakliye Kooperatifini mağdur eden bu firmanın nakliyesine Yığılca Belediyesine ait araçlar başladı.

  Yığılca Belediyesine ait kamyonlar Bekirler köyüne giden parke taşlarını götürünce kamyoncular ayaklandı. Düzce’den Yığılca Belediyesine ait kamyonlara yüklenen kilit parke taşları ihaleli olan Bekirler köyüne götürüldü.

  Kamyoncu esnafı olaya tepki göstererek belediyeye yüklendi.

  Kamyoncu esnafı, “İhaleyi alan firma, bilindiği üzere ilçede mevcut beton santralini satın almış, kısa zaman öncede santrali kapatarak hem ilçe esnafını hem de vatandaşı mağdur etmiştir. Öte yandan işin süresi bitmesine rağmen halen %50'lik kısmının bile bitirilemediği görülmekte. Neden bizim ekmeğimize kent vuruluyor” dediler.

  Şimdi Yığılca halkının merakla beklediği bazı sorular var.

  1 - Devletin ihale edip para ödediği bu işin, mazotunu devletin ödediği Yığılca Belediyesi' ne ait araçlarla yapılması ne anlama gelmektedir?

  2- Bölgedeki parke taşı üreten firmalar, bu müteahhide taş vermez iken, Düzce Belediyesi kimin güvencesinde veya referansında bu müteahhide taş veriyor.  Düzce Belediye'sine ödeme garantisi verdiyseniz, neden başka parke taşı üreten bir firmaya değil de, Düzce Belediye bünyesinde çalışan firmayı tercih ettiniz?

  3- Düzce Belediyesi haricinde gelen taşlara irsaliye kesilirken, belediyeden yüklenen taşlara neden depo teslim fişi düzenlendi?

  4- Düzce’den alınan kilit parke taşları Yığılca merkezde kullanılmak için ücretsiz mi alındı?

  5- İhale ile yapılan işlerde Yığılca Belediyesi araçları neden çalışıyor?

  6- Müteahhitlere belediye araçları kiralanıyor mu?

  7- Belediye meclis üyelerinin durumdan haberi var mı, belediye meclisin de böyle bir karar alındı mı?

  80421 kez okundu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.