Gündem

ABARTMIYORSUN DİMİ MUHTAR…

05/04/2011 13:29

  Sevgili dostlarım bu hafta sizlere hikaye ile birlikte bir şeyler anlatmaya çalışacağım anlayan anlar zaten ne den bahsettiğimi.

  Bir gün ilaç yazdırmak için hastaneye başvuran emekli biri Uluslararası İlişkiler Profesörüne

  Mısır'a demokrasi gelecek mi acaba?" diye sorar

  "profesör: "Bence zor". Emekli bakın bizim iyi kötü 60 yıllık demokrasimiz var. Size seçimlerle ilgili bir örnek vereyim" deyip anlatmaya başlar:

  "Ben Ege'nin dağ köylerindenim. Bizim köyde muhtarlık seçimi vakti geldiğinde büyük bir pazarlık başlar. Muhtar olacak kişinin 800 haneli köyde en az 70-80 bin lira harcaması gerekir. Blok oyu olanlarla pazarlık edilir, el sıkışılır. Mesela benim evde 4 oyum var bin liraya el sıkışıyoruz. yüzü peşin dokuzyüzü seçimden sonra der, emekli.

  Profesör "O dört kişinin oy verdiği nasıl anlaşılıyor" diye sorar

  "Her anlaşmaya ayrı bir şifre veriliyor. Mesela bana diyor ki sen ihtiyar heyetinden Ahmet Aga'yı çiz yerine köyün delisi İzzet'i yaz, veya başkasına Mehmet'i çiz beşpınarı yaz. Sonuçta köyün delisine 4 oy çıktı mı gidip paranı alıyorsun. İhtiyar heyetini de dengeli çizdiriyorlar ki hepsi seçilsin"

  "Para almadan oy veren yok mu yani?"

  "Var tabii canım; kemik oylar var, akrabalar falan. Seçim öncesinde her aday ve çevresi toplanır saatlerce fısır fısır, elde hesap makinesi hesap yaparlar"

  "Neden bu kadar önemli muhtar seçilmek? Maddi bir kazanç mı bekliyorlar?"

  diye sorar profesör.

  "Yoo, aksine, BAZI muhtarlar cebinden bile harcar. Muhtarlık köy sosyetesinde gelinebilecek en yüksek konumdur, konuşmasını bilirsen Herkesin saygısını kazanırsın, kaymakamla, komutanla yemek yersin, bütün bunlar insanın hoşuna gider" ama bu şekilde seçilen muhtarların bir icraatı da olmaz der emekli: Sonra başlar anlatmaya icraatlardan emekli:

  "Bizim köyle komşu köy arasında sulama konusunda kavga çıkmış, komşu köylüler bizim köyün sulama borularını kırmış. Köylü muhtara, 'Git Kaymakam'a şikayet et!" diye baskı yapmış. Muhtar köylüye demiş ki:

  'Şimdi ben gidip şikayet etsem beni dilekçe yaz, DSİ'ye git, Adliyeye git diye dolaştırırlar, bir sonuç alamayız. Siz en iyisi beni yarın Kaymakamlığın önünde köy dolmuşundan inerken karşılayın, ve seni dövecez diye bağırın' diye anlaşmışlar.

  Köylü belirlenen saatte ilçe merkezine gelen muhtarı dolmuştan iner inmez tartaklamaya, 'Hakkımızı aramıyorsun' diye bağırıp çağırmaya başlamış. Muhtar da sözüm ona kaçarak Kaymakamlığa sığınmış, kendini Kaymakam'ın odasına zor atmış Arkadan kovalayan köylüleri def edip güç bela kapıyı kapatınca Kaymakam heyecanla meseleyi sormuş. Öğrenince hemen konuyu tetkik etmesi için Jandarma Komutanına , kırılan su borularının tamiri için de Özel İdareye emir vermiş. Muhtara da dönerek abartmıyorsun dimi muhtar.? Demiş. Yok valla sizde gördünüz buraya nasıl geldiğimi demiş muhtar. Ve İşleri bir günde hallolmuş. Nasıl Muhtar olmak kolay değil mi Doktor Bey" demiş emekli:

  " Profesörde emekliye dönerek Bu muhtarın kesin başka hikayesi de vardır " demiş.

  Emekli "Olmaz mı doktor bey, onu da anlatayım, yarın yazarsınız" demiş.

  Sağlıcakla kalın Sorularınız için www.yigilcaninsesi.net e GİRİNİZ.

  12149 kez okundu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.