Yazarlar

TÜRK GENÇLİĞİ’NİN SOSYOLOJİK ANALİZİ

Sefer DEMİR

  Gençlik, biyolojik, iktisadi, sosyal ve kültürel anlamda edilgenlik durumu olan çocukluktan etkin ve sosyal bir aktör olarak toplumsal sahada varlık gösteren yetişkin bireylik arasındaki geçiş dönemini ifade eden bir süreç olarak İnsanlık tarihine baktığımızda son yüz yıllarda ortaya çıkmış bir kategoridir diyebiliriz.

   

  Nitekim birçok toplumda farklı anlam, sorumluluk ve misyonlar atfedilen gençliğin, Avrupa için Doğu toplumlarının çok daha sonrasında bir kategori olarak algılanmış ve üzerine düşünülmüş bir olgu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

  Sanayi devrimi öncesinde yetişkinlik diye bir kategoriden dahi bahsedemediğimiz Avrupa toplumlarında Sanayi sonrasında da benzer durumun gözlenmesi muhtemeldir ki insanların birer üretim aracı olarak algılanışıyla ilişkisi bulunmaktadır. Öyle ki gençlik sürecinden bahsetmemiz için gerekli olan çocukluk dönemi Avrupa için Sanayi sonrasında ancak ‘’minyatür yetişkinlik ‘’ olarak ortaya çıkmıştır ki bu da sadece soylu çocukları için inşa edilmiş bir kategoridir.

   

  Ucuz iş gücü olması haricinde bir anlam ifade etmeyen gençlik ve çocukluğun sosyal inşası Avrupa toplumları içi sadece iki yüzyıllık bir maziye sahiptir. Bir üretim aracı olarak alınıp satılan çocuk ve gençlerin bırakın siyasi bir özne olarak ülkelerinin kaderini belirler bir konuma erişmesini sosyal bir aktör olarak dahi toplumsal sahada karşılık bulamadıkları bir coğrafya ve dönemden söz etmekteyiz.

  3211 kez okundu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları