Yazarlar

BEYAZ ÖRTÜYE MERHABA

Hüseyin AKKAYA

  Miladi takvimin son ayını yaşadığımız şu günlerde beyaz örtüye merhaba dedik. Beyaz renk; saflık, duruluk, temizlik ve güzellik demektir. Üzerinde yaşadığımız yerküremiz, bir kez daha beyaz örtüsünü giymiş oldu. Her şeyin ilki insana heyecan vermektedir. Bebeğin ilk gülüşü, ilk yürüyüşü, İlk işe başlayış, ayrı kalanların ilk buluşması, bayramların ilk sabahları gibi insanlar bu ve buna benzer durumlarda duydukları heyecan gözlerinden okunur. Mevsimlerin ilk başlangıcı da insanlarda değişik duygular meydana getirdiği bir gerçektir. Yeryüzünün kar gibi bembeyaz bir örtü ile kucaklaşması, göze hoş görünmeyen nesnelerin kapanması, bağların,bahçelerin,ovaların,cadde ve sokakların bembeyaz karla örtülerek birlik oluşturmalarından hareketle Her şeyin yaratıcısı ve sahibinin bir tek olduğunu, biz akıl sahiplerine hatırlatıyor.Bu sebeple, Yüce Yaratıcıya karşı secdelerimizi artırmamız gerektiğini anlıyoruz.Bildiğimiz bir şey var,yeryüzünü süsleyen,çiçeklerin,bitkilerin,ağaçların ve diğerlerinin renkleri çiçekleri ve yaprakları farklı farklı olduğudur.Beyaz örtü ile hepsi beyaza bürünerek birbirine benzemesi, renkleri,dilleri,makamları ve memleketleri farklı olan insanların kefen denilen beyaz elbise ile, mahşerde Allah(c.c)nün huzurunda toplanacaklarını hatırlatması bakımından önemli olduğunu düşünmemiz gerekmektedir.

  'Varlığımızın delillerini, (kâinattaki uçsuz bucaksız) ufuklarda ve kendi nefislerinde onlara göstereceğiz ki, Kur'an'ın gerçek olduğu onlara iyice belli olsun. Rabbinin, her şeye şâhit olması yetmez mi?' (Fussilet Suresi Ayet 53) Ayet'i Kerime' sini beyaz örtüye bakarak daha iyi anlamamız gerektiğini düşünüyoruz

  Önceki yaşadığı hayatından pişman olan insanlardan çok duyarsınız 'Artık bundan sonra ki, hayatımda beyaz sayfa açıyorum' onlar yaptıkları yanlışlarla ya hayatlarını mahvetmişlerdir, ya da aile hayatlarını bozmuşlardır. Bundan pişman olduklarını ifade etmek için yukarıdaki cümleyi söylemektedirler. Beyaz sayfa,üzerinde kalem izi olmayan tertemiz sahifedir. Günahlarla kirlenen sahifeleri tövbe gibi bembeyaz karla temizlenmesi gerektiğini anlamamız için Beyaz Örtü bizim için bulunmaz bir örnektir.

  İnsanlar, geçim darlığı içinde yaşamak istemezler. Bolluk içinde yaşamak için bir hayat boyu mücadele ederler. Beyaz Örtü, yeryüzünün bolluğu ve bereketidir.Yokluğu veya kış mevsimlerinde karın yağmaması, az yağması gibi durumlarda, o senenin yazının kurak geçmesi kuvvetle muhtemel olduğundan insanlar arasında endişelere sebep olmaktadır. Öyleyse maddi hayatın bolluk ve bereketi Allah (c.c) nün yeryüzüne gönderdiği kar tanelerinden oluşan Beyaz Örtü ile gerçekleşmektedir.Manevi Hayatta da darlık, insanın her iki dünyası için zorluktur. Bu zorluğu aşmak için İman ve Salih Amel gibi manevi hayatımızın Beyaz Örtüsüne bürünmemiz gerektiğini anlamamızın tam zamanıdır. İşte Asr Suresı 'Andolsun zamana ki, insan gerçekten ziyan içindedir Ancak, iman edip de sâlih ameller işleyenler, birbirlerine hakkı tavsiye edenler, birbirlerine sabrı tavsiye edenler başka (Onlar ziyanda değillerdir).

  Beyaz Örtü güneşin sıcaklığına dayanamaz hemen erir su damlacıklarına dönüşür.İnsanın da imanı sayesinde Allah(c.c)nün rızasına uygun güzel işlerinden olan Beyaz Örtüsü vardır.Haset o örtünün düşmanıdır.Peygamber Efendimiz de şöyle buyurmuştur. 'Sakın haset etmeyin, çünkü ateş odunu yiyip bitirdiği gibi, haset de salih amelleri yer bitirir.' (Ebu Davud, h. no: 4903)

  Her iki dünya için sergileyeceğiniz hayat, kar gibi bembeyaz olsun dileği ile.

  1885 kez okundu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları