Yazarlar

CARDİNAL ÜZÜMLERİ...

Kenan ŞAHİN

  Mart ayının karlı sabahlarından birinde, kulağıma gelen Yığılcanın Sesi radyosunun tatlı müziği ile uyandım. Doğup büyüdüğüm, alın teri döktüğüm, güldüğüm ağladığım ve hiç vazgeçemediğim o toprakların kokusu geldi buram buram.Hiç bir mevsimde sararıp yok olmayan yeşili,dünyanın hiçbir yerinde göremeyeceğiniz doğa(l) manzaraları, kaçamak mekanımız Derebaşı, kalem gibi yükselen ağaçları ile Göknarlık, manzarasına doyamadığım, geceleri yıldızları bir bir saydığım Kocameşe… ey benim suları hiç bitmeyen saklı kent şelalem, radyonun sesi ile film şeridi gibi geçti gözlerimin önünden.Sanki daha dün ayrılmıştım o güzel Yığılca' dan. Bu duyguyu bana olanca yoğunluğu ile yaşatan Yığılca'nın Sesi radyosuna teşekkür ederken bu yazıyı yazmam da bir zorunluluk oldu.

  İlçe halkı için, ilçe için radyonun kurulmasının çok iyi olduğunu düşünüyorum. Gazete bir ilçenin gözü ise radyo da koca bir kulağıdır. İkisinin de sesi gür çıkmalı. Emeği geçenlere kolaylıklar diliyorum. Zor işlerdir aslında bunlar, hoşgörüsüzlüğün olduğu bir ortamdaysan hele, hiç bir iyilik cezasız kalmaz. Kimseye de yaranamazsın.taşlarlar abi...

  Duydum ki arıcılık sektöründe de büyük bir atak gerçekleştirilmiş. Tanıtım önemli tabi. Ekonomik açıdan bu denli kıt kaynaklar içinde bulunan ilçede bu iş için başta kaymakamlık ve belediye olmak üzere emeği geçen tüm kurumlara sonsuz takdir ve teşekkürlerimi iletiyorum. Sesiniz ta buralardan duyuldu. Yığılcanın Sesi Radyosu ve Yığılcanın Sesi gazetesiyle daha da ileriye gideceğine yürekten inanıyorum.

  Bundan öte ilçede güzel şeyler olmaya başladığını görmek sevindirici. Artık musluklarından su içilebiliyor. Yıllarca kangren haline gelmiş yollar artık yapım aşamasında. Anıt meydanının yapılması ilçeye nefes aldırmış, Yığılca da böyle bir yer var dedirtiyor, Pazaryerleri yapılıp halkın hizmetine sunulmuş, okullar, sosyal tesisler değişmiş, vs. ilçenin çehresini epey değişmiş gördüm. Umarım yeni projeler de vardır. Vesile olanlara teşekkür etmeyi borç sayarım. Geçmişte var olan umutsuzluklarım yok olmaya başladı diyebilirim.

  Bende Sevim ablama 20 adet Kardinal üzümü tüp fidanı gönderdim üzüm diyarı Şarköy den. Bu üzüm çeşidi pasta sektöründe kullanılmakta ve ihraç ürünü olarak bilinmekte, pahalı sofralık bir üzüm olarak tüketilmektedir. Dikecek... Bakalım iklim şartlarına uyum sağlayıp verim alabilecek miyiz Yığılca'dan. Eh... belki olur da yeni bir sektör için biz de kapı aralamış oluruz. Malum fidan dikim mevsimi.

  Bu sene ilçede kış zorlu geçmekte, yayıncılık da zordur. Ama Yığılcanın Sesi gazetesi ve Yığılcanın Sesi Radyosunun önüne gelen engelleri aşarak asıl görevini başarı ile yerine getirip, Yığılca halkına baharı yaşatmakta yardımcı olacağına inanıyorum.

  2207 kez okundu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları