Yazarlar

KARLA GELEN GÜZELLİK

Hüseyin AKKAYA

  Bu haftaki yazımızda karla gelen güzellikleri sizlere anlatmanın uygun olacağını düşündük. Güzeli görmek kişiden kişiye değişir. Bazılarına göre güzel olan, diğerlerine göre olmayabilir. Kış gelmeden, kışın şartlarına göre, yakacak, giyecek ve yiyecek notasında hazırlık yapanlar karın getirdiği güzellikleri daha iyi görür, kendilerini yazdan kışa hazırlamayanlar aynı güzelliği göremezler. Tabi ki Ülkemizde olduğu gibi, diğer ülkelerde de kış şartları zor geçmektedir. Ulaşımda yaşanan zorluklar, kaygan ve buz tutan yollarda yaşanan trafik kazaları, bireysel dikkatsizlik sebebiyle ortaya çıkan kazalar, karların erimesi neticesinde göllerden ve barajlardan taşan suların verdiği zararlar, yollarda mahsur kalan insanlar, ev ve iş yerlerinin çatılarının kara dayanamaması yüzünden meydana gelen yıkımlar, düşen çığlar yüzünden can kayıplarının meydana gelmesi gibi, örnekleri çoğaltmak mümkündür.

  Bütün bunları okuyunca, karın getirdiği güzellik nerede diye sorabilirsiniz. Bir sabah kalkıp evinizin penceresinden etrafa bir baktığınızda, dağları, bahçeleri, sokak ve caddeleri, oturduğunuz şehri bembeyaz bir örtü kaplamış, işte o, muhteşem manzarayı seyrederken içinizden "Allah Allah! akşam hiçbir şey yoktu, bu kar ne zaman yağdı" diye mırıldanıyorsunuz. Gördüğümüz o manzarayı, gelmiş geçmiş bütün dünya insanları bir araya gelse, bilgi ve becerilerini birleştirseler, bu günkü dünyanın ulaştığı teknik imkanları, gelecekte muhtemel ulaşabilecekleri ileri teknolojik imkanlarını kullanarak asırlar boyu çalışsalar, Yüce Rabbimizin çok kısa bir zaman süresi içersinde dünyaya giydirdiği kardan yapılmış beyaz elbiseyi giydirmeye kesinlikle güçleri yetmez. Buradan hareketle, şu sonuca varıyoruz. O, sınırsız güç sahibidir. Her şey O'nun emri ile gerçekleşmektedir. Şu Ayet-i Kerimenin mealini dikkatle okuduğumuzda, yeryüzünde olup bitenlerin kimin tarafından gerçekleştirildiğini anlamak kolay olacaktır. Rabbimiz şöyle buyuruyor."Şüphesiz göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün birbiri ardınca gelişinde, insanlara yarar şeylerle denizde akıp giden gemide, Allah'ın yukarıdan bir su indirip de onunla yeri ölümünden sonra diriltmesinde, diriltip de üzerinde deprenen hayvanları yaymasında, rüzgarları değiştirmesinde, gök ile yer arasında emre hazır olan bulutta şüphesiz akıllı olan bir topluluk için elbette Allah'ın birliğine deliller vardır."(Bakara S.Ayet 164)

  Rahmet Meleklerinin çiçek tutan elleri ile indirilen kar, yeryüzünü beyaz bir çiçek bahçesine çevirmiştir. Karı dünyaya gönderen rabbimiz bizleri sevindirmek istiyor. Karla, yeryüzü çirkinliklerini örttüğü gibi, içimizdeki kötülükleri örtmek istiyor. Baharı müjdeleyen kar, her şeyi ile rahmettir. Her bir tanesi, birbirine çarpmadan, biri diğerine göre farklı geometrik şekilde olan, yeryüzüne rahmet melekleri tarafından indirilen kar, toprağın gıdası, sebze ve meyvelerimizin bereketlenmesine vesiledir. Yeryüzündeki mikropları öldürerek kendi rengi gibi apak yapar. Nefes aldığımız havamızı zararlı mikroplardan temizler.

  Her kar tanesi Yüce Allah'ın bize gönderdiği bir mektuptur. Açıp okumakta sakın geç kalmayınız. Şu duayı da yapmayı ihmal ihmal etmeyiniz. " Allah'ım yeryüzünü, Rahmet Melekleri ile gönderdiğin kar ile tertemiz, bembeyaz yaptığın gibi, benim kalbimi de mağfiretinle temizle."Şairimiz Ahmet Muhip DRANAS'ın dizeleri ile sizlere veda edelim,

  Kardır yağan üstümüze geceden,

  Yağmurlu, karanlık bir düşünceden.

  Ormanın uğultusuyla birlikte Ve dörtnala,

  dümdüz bir mavilikte

  Hüseyin AKKAYA

  Yığılca Müftüsü

  3834 kez okundu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları