Yazarlar

RAMAZAN BAYRAMI

Hüseyin AKKAYA

  Her milletin kendileri için sevinç duyduklar özel günleri vardır. Dini Bayramlarımızdan biri olan Mübarek Ramazan Bayramı. Bizler için mutlu olduğumuz , her anını huzur içinde geçirmeye çalıştığımız müstesna günlerimizden biridir.Milletlerin tarihleri incelendiğinde bayram olarak kutladıkları günlere kolayca ulaşmamışlardır. Kendileri açısından dönüm noktası sayılabilecek savaşları kazandıklarında, Zorlu geçen mevsim şartlarından sonra yağmurla gelen bolluklara ulaştıklarında bayram yapmışlardır. Peygamber Efendimiz Medine'ye hicretlerinde orada bulunan Yahudilerin bayram yaptıklarını görünce, Sahaba-i İkrama" Allah (c.c) hü sizlere bundan daha güzelini vermiştir. Bunlardan birisi Ramazan Bayramı.diğeri ise Kurban Bayramıdır."buyurarak her iki bayram o günden sora büyük bir heyecanla günümüze kadar kutlanmaya devam etmiştir.

  Ramazan Bayramının öncesindeki günler Ramazan ayıdır. Orucun Farz kılındığı, içersinde Kur'anın indirildiği Kadir Gecesinin bulunduğu, Yeryüzü insanlarının ilk defa Kur'an Ayetleri ile tanıştığı, mali ibadetlerin yoğun olarak yerine getirildiği,Hz .Peygamber Efendimize peygamberlik görevinin verildiği müstesna bir zaman dilimidir. Yoğun bir ibadet mevsimi atmosferinden geçerek, sonu bayram olan neşe ve mutluluk günlerine ulaşmak insan hayatında tarif edilmez bir mutluluk ve neşeye sebep olmaktadır. Dini Bayramlarımızı diğer bayramlardan ayıran en önemi özellik, bayram sevincine toplumun her kesiminden insanların ortak edilmesidir. Toplumumuzda hayatını maddi anlamda zor geçiren insanlar vardır. Bazılarının evi yok, bazılarının yiyeceği,giyeceği yok, hastalarını tedavi ettirmekte güçlük çekenler,kazandıkları ile ailesindeki insanları rahat geçindiremeyenler mevcut,Bu insanlar, hali vakti iyi olan insanlar tarafından bulunarak fitre, fidye ve zekat gibi dinen fakirlere vermek zorunda olduğumuz mali ibadetleri sahiplerine bayramdan önce ulaştırmak suretiyle bayram sevincine o insanların iştirak edilmesi sağlanmaktadır.

  Milletler kendi kültür ve ahlaki değerlerini canlı tutmak,bu değerleri gelecek nesillere aktarma gibi bir sorumlulukları vardır.Bayramlar bu anlamda bulunmaz fırsatlardır. Birlik ve beraberliğimizin güçlendirilmesi, zayıflamakta olan kardeşlik bağlarımızı güçlendirilmesi, anne ve babalarımızın ellerinin öpülmesi,uzak ve yakın olan komşularımızın ziyaret edilmesi, hanemize gelen insanlara ikram edilmesi, dargınların barışması,küçüklere sevgi gösterilerek onları memnun edilmesi, bayramların bize sunduğu güzelliklerdir.

  Peygamber Efendimiz "Birbirinize kin tutmayın,haset etmeyin,arka çevirmeyin,ilginizi kesmeyin, Ey Allah'ın kulları kardeş olunuz." Buyurmaktadır. Bu bayramda tekrar bu hadis üzerinde düşünmemiz gerekmektedir.

  Mübarek Ramazan Bayramınızı en içten dileklerimle kutlar , hayatınızın bütün gün ve gecelerinin bayram sevinci içinde geçmesi dileği ile hoş cakalın.

  2417 kez okundu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları