Yazarlar

BEKLENEN MİSAFİRLER

Hüseyin AKKAYA

  Sevilen insanların yolu her zaman gözlenir. Onlara kavuşma ve ayrılma zamanları her zaman hüzünlü olmuştur. Hava meydanları, terminaller ve tren istasyonları genel anlamda insanların sevdiklerinden ayrılma ve kavuşma yerleridir. Bekledikleri sevdiklerine kavuşanlar gözyaşları içersinde kucaklaşmakta, ayrılanlar ise yine gözyaşları içinde ayrılmaktadır.

  Geçtiğimiz sene kavuşup ayrıldığımız mübarek üç aylara, bu sene 03 Haziran 2011 Cuma günü tekrar kavuşmuş bulunuyoruz. Bu anlamda İslam Alemi bir hastanın doktorunu beklediği gibi her zaman bu misafirlerinin yolunu beklemiş, Onlara kavuşmak için Rab'lerine dua ve niyazda bulunmuşlardır. Regaip Kandili ile gelen ilk misafirimiz Recep ayı hürmet edilmesi, saygı gösterilmesi gereken mübarek aydır. Bu aya Cahiliye Arapları dahi saygı göstermiş, aralarında devam eden kavgaları bitirmiş, kılıçlarını muhafaza kılıflarından çıkarmamışlardır. Düşman kesildikleri veya çeşitli sebeplerle kavgalı oldukları insanları gördüklerinde görmemezlikten gelmişlerdir. Peygamber Efendimiz bir hadis-i şeriflerinde " Recep Ayı Allah'ın ayı, Şaban ayı benim ayım, ramazan ayı ise ümmetimin ayı"(Acluni Keşfu'l Hafa 1/423) buyurarak bu ayların önemine dikkat çekmiştir. Allah (c.c) Hazretlerinin ayı olan recep ayında, nefsi ve şeytani iş, eylem ve söylemlerden kendimizi çekmeliyiz. Dua ve tövbelerimizi çokça yapmalıyız. Cemaatle namaz kılmaya özen göstermeliyiz. Günaha giden yolları iyice daraltmalıyız. Şu ana kadar yaşadığımız hayatın genel muhasebesini yapmalıyız. Nerelerde yanlış yaptık, nasıl kazanıp harcadık, en büyük sermayemiz olan ömür sermayesini nasıl değerlendirdik, elimizle hangi işleri yaptık, dilimizden hangi sözler döküldü, ailemiz ve çevremizle ilgili münasebetlerimizde hangi yol ve yöntemleri takip ettik, bizi Yaratan'la olan bağlantımızı nasıl kurduk, Peygamber Efendimizin hangi tavsiyelerine uyduk, nerelerin müdavimleri olduk, anne-baba ve konu komşu ile diyaloglarımız nasıl oldu. İşte bunların hepsinin değerlendirilmesi gerekmektedir.

  Ramazan Ayının gelmesinin yaklaştığını müjdeleyen recep ayı, onu takip edecek olan Şaban ve ramazan ayı ve içersinde bulunan Regaip Kandili, Miraç Kandili, Berat Kandili ve Kadir Gecesi önümüze sunulan fırsatlardır. Hayatlarında iş, eğitim, ticaret, kazanç ve benzeri fırsatları zamanında değerlendiremeyenler bir ömür boyu pişmanlık yaşamışlardır. Hem dünyevi ve hem de uhrevi dünyamızda bize kazanç sağlayacak lütuflarla gelen üç misafirimize gönül dünyamızı açmamız gerekmektedir. Peygamber Efendimizin bu günlerde yaptığı duayı defalarca yapmalıyız. O şöyle buyuruyordu " Allah'ım Recep ve Şaban ayını hakkımızda hayırlı kıl ve bizi ramazan ayına ulaştır." (Ahmet b. Hanbel, Müsned, 1/259)

  Mübarek üç aylarınızı ve içinde bulunan kandillerinizi tebrik eder hayırlara vesile olmasını dilerim.

  2344 kez okundu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları