Yazarlar

MERHAMET

Hüseyin AKKAYA

  "Sonrada iman edenlerden olup birbirine sabrı tavsiye edenlerden, birbirlerine merhameti tavsiye edenlerden olanlar var ya işte onlar Ahiret mutluluğuna erenlerdir." (Beled Suresi Ayet 17,18)

  "Rahmetim ise her şeyi kapsamıştır" Araf 7 156

  "Yerdekilere merhamet edin ki, Allah (c.c) da size merhamet etsin" (Ebu Davut Edep)

  İki Cihan Güneşi Sevgili Peygamberimiz (s.a.s), bir gün mescide otururken bir gurup esir getirildi. İçinde kadınlar ve çocuklar da vardı. Peygamber Efendimiz (s.a.s) bir de ne görsün... Baktı ki, esirler içinde bir kadın çocuğunu kaybetmiş, aklını kaybetmişçesine, deli olmuşçasına bir sağa bir sola koşuyor. Kadın yakaladığı her çocuğu sinesine basıyor, kokluyor sonra bırakıyordu. Sonra kendi yavrusunu buldu, bağrına bastı. Doyma bilmeyen bir arzu ile onu öpüyor, kokluyor, tekrar bağrına basıyordu. Allah Resulü (s.a.s.) bu manzara karşısında iyice doldu ve:

  "Şu kadını görüyor musunuz?" dedi. Sahabe cevap verdi: "Evet Ya Resûlallah!" Allah Resûlü (s.a.s.) tekrar "Bu kadın şu kucağındaki çocuğunu cehenneme atar mı?" diye sordu. Sahabe "Hayır ya Resûlallah!" karşılığını verdi. Ve işte bunun üzerine Rahmet Peygamberi şu hikmet dolu sözleri söyledi:

  "Allah o kadından daha şefkatlidir, kullarını cehenneme atmaz." (Bkz. Buhari, "Edeb", 19, Müslim,Tevbe, 22)

  Kâinatta her şey ilahi rahmetin eseridir. Geceleri gökyüzünü inci taneleri gibi pırıl pırıl aydınlatan yıldızlara bakar incelersek, yüz yıllar boyu kendilerine Yüce Rabbimiz tarafından verilen görevi yapmaya devam etmektedirler. Kendilerine tahsis edilen yörüngelerini bir an bile şaşırmadan geceleri ışıklarını yeryüzüne göndermektedirler. Bu olay Allah (c.c) nün kullarına olan sonsuz merhametinin bir eseridir.

  Okyanuslara baktığımız zaman uçsuz bucaksız bir su deryası, mevcut yeryüzü denizlerinin okyanuslar karşısında kapladığı alan itibari ile üç beş damla su mesabesindedir. Sözünü ettiğimiz bu su deryaları yeryüzü sıcaklığı dolayısıyla sularının buharlaşması, buharlaşan bölümün bulutlara ulaşması, bulutların yağmur damlacıkları ile dolması ve yeryüzüne bu bulutlardan rahmet damlalarının inmesi O'nun merhametinin yüceliğini göstermektedir.

  Hz Peygamber (s.a.v) "Allah (c.c) merhametini yüz parçaya ayırdı. Doksan dokuz parçasını kendi katında tuttu. Bir parçasını yeryüzüne indirdi. İşte bu bir parça rahmet sebebiyle yaratıklar birbirine merhamet eder. Hatta yavrulu hayvan, bir tarafını incitir endişesiyle ayağını yavrusundan sakınır." (Buhari Edep)

  Unutmayalım, Merhametsiz bir kalbin ilk kurbanı, kendi sahibidir,

  2786 kez okundu.

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum yazın
  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları